- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Köpek SağlığıAntioksidanların Köpekler için Önemi Hastalıklarla Savaşan 5 Antioksidan

Antioksidanların Köpekler için Önemi Hastalıklarla Savaşan 5 Antioksidan

Köpeğinizi her gün besliyorsunuz… Ama optimal sağlık için bu hastalıklarla savaşan antioksidanları ekliyor musunuz? Çoğu evcil hayvan sahibi, köpeklerine probiyotikler, omega-3 yağ asitleri ve zerdeçal gibi takviyeler verir.

Ancak eklemeyi düşünmemiş olabileceğiniz başka şeyler de var. Köpekler için aşağıda listelenen 5 mükemmel antioksidan vardır. Bu yüzden neden köpeğinizin diyetinde yer almaları gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Ama önce … Köpekler için antioksidanlar nelerdir ve neden önemlidirler?

Antioksidanlar Ne Yapar?

Antioksidanlar, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve serbest radikal hasarıyla savaşarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Köpeğinizi antioksidanlarla beslemek, bu hasarla mücadeleye yardımcı olacaktır.

Serbest Radikaller Nedir?

Serbest radikaller, köpeğinizin normal metabolik süreçlerinin bir parçası olarak oluşturulur. Kritik bir molekülü eksik olan hasarlı hücrelerdir, bu nedenle diğer hücrelerden moleküller çalarak kendilerini onarmaya çalışırlar. Bu, o hücredeki DNA’ya zarar verir ve köpeğinizi hastalığa daha yatkın hale getirir.

Vücudun serbest radikallere karşı iyi bir savunması vardır, ancak bazen kontrolden çıkabilirler. Daha sonra serbest radikal hasarı, daha hızlı yaşlanmaya ve kanser, eklem hastalığı, kalp, karaciğer ve böbrek hastalığı ve hatta bilişsel gerileme dahil olmak üzere kronik hastalıklara yol açar.

Toksinler Daha Fazla Serbest Radikal Yaratır

Köpeğinizin vücuduna giren toksinler daha fazla serbest radikali teşvik edebilir ve kronik hastalığı tetikleyebilir. Köpeğinizin mamalarında ve çevresinde bulunan pestisitler, ilaçlar ve toksinler serbest radikal gelişimine katkıda bulunur. Zamanla bu toksinlerin biriktireceği serbest radikaller ve vücut bunların verdiği zararı durduramaz.

Bu nedenle, köpeğinizin vücudundaki bu tehlikeli serbest radikalleri kontrol etmeye yardımcı olması için bol miktarda antibiyotiğe ihtiyacı olacaktır.

Antioksidanların Köpekler İçin Faydaları

İşte bağışıklığını, eklem sağlığını, sindirim sistemini ve çok daha fazlasını destekleyen hastalıklarla savaşan en iyi 6 antioksidan .

1. Astaksantin

Bu kırmızı pigment, karotenoidler adı verilen bir bileşik grubuna aittir. Mikroalglerden gelir. Karides, somon, flamingo ve kerevitleri yediklerinde pembe yapan da budur.

Astaksantinin güçlü antioksidan özelliklerinin C vitamini ve beta-karotenden daha güçlü olduğu gösterilmiştir.

 • Eklem sağlığı: iltihabı ve ağrıyı azaltır
 • Bağışıklık sistemi: bağışıklık sistemini güçlendirir ve serbest radikal hasarına karşı korur
 • Beyin sağlığı: kan-beyin bariyerini aşar ve gerekli besinleri sağlar
 • Göz sağlığı: antiinflamatuar özellikler kuru göz gibi durumları hafifletebilir
 • Kalp sağlığı: vücutta iltihaplanma ve kalp hastalığı için bir belirteç olan C-Reaktif Proteini (CRP) azalttığı gösterilmiştir.

2. Kolostrum

Kolostrum , yeni doğanların bağışıklık sistemlerini oluşturmasıyla bilinir. Ama aynı zamanda antioksidan açısından da zengindir. Köpeğinizi şu özelliklerle destekleyen özelliklere sahiptir:

 • Bağışıklık sistemi : kolostrumdaki Proline-Rich-Polypeptide (PRP) adlı bir hormon, yetersiz aktif bir bağışıklık sistemini uyarabilir ve bağışıklığı artırabilir
 • Alerjiler : Alerjiler, aşırı aktif bir bağışıklık tepkisinin sonucudur ve PRP ayrıca bağışıklık tepkisini düzenleme yeteneğine de sahiptir.
 • Eklemler : Bir insan araştırması, eklem ağrısını hafifletmede, iltihaplanmayı azaltmada ve hareketliliği artırmada oldukça etkili olduğunu buldu.
 • Sindirim sistemi : Çalışmalar, bağışıklık sistemini güçlendiren sızdıran bağırsak sendromu gibi durumları hafifletebileceğini göstermiştir.
 • Kanser bakımı : Kolostrum, kanser hücresi ölümüne neden olabilen laktalbümin adı verilen bir protein aracılığıyla kanserle savaşmaya yardımcı olabilir. Ayrıca bakterileri yok eden ve virüslerle savaşan immünoglobülinlere sahiptir.
 • Yara iyileşmesi : yara iyileşmesini desteklemek için harici olarak çalışır. Cilt koşullarını, kulak enfeksiyonlarını, apseleri ve daha fazlasını iyileştirmek için harikadır.

3. Yeşil Dudaklı Midye

Yeşil dudaklı midye Yeni Zelanda sularından gelir ve köpekler için zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca omega-3 yağ asitleri, vitaminler, amino asitler ve enzimlerle doludurlar.

Bunlar doğal bir glikozaminoglikan kaynağıdır (GAGS) . Bunlar eklemlerde bulunan kıkırdak ve eklem sıvısının ana bileşenleridir.

Araştırmalar , artritten mustarip köpeklerde (ve insanlarda) rahatsızlığı ve iltihaplanmayı hafiflettiklerini göstermiştir. Eklem hareketliliğini, kıkırdak bakımını, kardiyovasküler sağlığı destekler ve sağlıklı cildin korunmasına da yardımcı olurlar.

Köpekler için yeşil dudaklı midye tozlarını bulmak kolaydır … ancak satın aldığınız ürünün soğuk çekilmiş olduğundan emin olun … çünkü ısı besinleri yok eder.

4. Yumurta Kabuğu Zarı

Yumurtalar bir beslenme harikasıdır… ve özellikle bir kısmı hassas yumurta kabuğu zarıdır (yumurta akı ile kabuk arasındaki ince tabaka).

Köpekler için antioksidanlar denilince aklınıza ilk gelen bu olmayabilir… ama araştırmalar hem insanlar hem de köpekler için eklem sağlığını iyileştirmedeki dramatik sonuçlarını gösterdiğinden, olması gerekir.

Yumurta kabuğu zarı, aşağıdakiler gibi birkaç doğal eklem destekleyici bileşik içerir:

 • glukozamin
 • Hiyalüronik asit
 • kondroitin
 • kolajen

51 köpeğin (çeşitli seviyelerde eklem problemleri olan) altı haftalık bir NEM denemesi, doğal yumurta kabuğu zarının eklem ağrısını önemli ölçüde azalttığını gösterdi. Ve en iyi yanı, yumurta kabuğu zarının köpeğiniz için çok güvenli olmasıdır … steroidal olmayan anti-enflamatuarlar (NSAIDS) gibi potansiyel olarak zararlı ilaçların aksine.

5. Yeşil Çay

Yeşil çay, insanlar için antioksidan sağlık yararları nedeniyle çok popülerdir ve köpeğiniz de yararlanabilir. Tartışmalı… çünkü insanlar yeşil çaydaki kafein konusunda endişeleniyor. Cevap, köpeğiniz için kafeinsiz yeşil çay kullanmaktır .

Yeşil çay, çok çeşitli vitamin ve mineraller içeren bir antioksidandır. Aşağıdakiler dahil olmak üzere tıbbi faydalar sağlayan kateşinler adı verilen antioksidan polifenoller içerir :

 • Antiinflamatuar ve bağışıklık desteği : yeşil çayın antioksidan özellikleri bağışıklık sistemini destekler. İltihabı azaltmanın yanı sıra karaciğeri ve kalbi destekler
 • Beyin sağlığı : kan-beyin bariyerini aşan ve beyin fonksiyonunu geliştirip koruyabilen L-theanine içerir
 • Anti-kanser : Çeşitli araştırmalar, yeşil çayın kanser hücrelerini öldürerek insanlarda çeşitli kanser türlerini önlemede yardımcı olduğunu göstermiştir..
Kendi organik kafeinsiz yeşil çayınızı yapın:
 • 4 bardak su için 1 çay poşeti veya 1 yemek kaşığı doğal çay kullanın.
 • Yaklaşık 15 dakika demleyin ve çay poşetini çıkarın veya çayı süzün
 • Soğutun ve köpeğinizin yemekleriyle birlikte günde iki defaya kadar 20 lbs vücut ağırlığı başına 1/8 fincan verin
 • 2 ila 3 gün buzdolabında saklayın. Çay bulanıklaşırsa, atın ve yeni bir demleme yapın.

Dikkat: Çay doğal olarak florür içerir. Çalışmalar, florür tüketimini bir dizi sağlık sorunuyla ilişkilendirmiştir. Bu yüzden satın almadan önce florür içeriğini kontrol edin.

Sizin (ve köpeğinizin) çayındaki florürü en aza indirmek için, florürü gidermek üzere filtrelenmiş suyla demlediğinizden emin olun. 

Artık köpeğinize neden bu güçlü antioksidan takviyeleri vermeye başlamanız gerektiğini biliyorsunuz. Bunların hepsini her gün vermenize gerek yok… ama bunları diyetine dahil etmek, köpeğinizin aktif ve dinç kalmasına yardımcı olabilir.

Kaynaklar;

 1. Alkadi H. A Review on Free Radicals and Antioxidants. Infect Disord Drug Targets. 2020;20(1):16-26.
 2. Higuera-Ciapara I, Félix-Valenzuela L, Goycoolea FM. Astaxanthin: a review of its chemistry and applications. Crit Rev Food Sci Nutr. 2006;46(2):185-96. 
 3. Zarban A, Taheri F, Chahkandi T, Sharifzadeh G, Khorashadizadeh M. Antioxidant and radical scavenging activity of human colostrum, transitional and mature milk. J Clin Biochem Nutr. 2009;45(2):150-154.
 4. Rialland P, Bichot S, Lussier B, et al. Effect of a diet enriched with green-lipped mussel on pain behavior and functioning in dogs with clinical osteoarthritis. Can J Vet Res. 2013;77(1):66-74.
 5. Ruff K, Kopp K, Von Behrens P, Lux M, Mahn M, Back M. Effectiveness of NEM® brand eggshell membrane in the treatment of suboptimal joint function in dogs: a multicenter, randomized, double-blind, placebo-controlled study. Vet Med (Auckl). 2016;7:113-121
 6. Ohishi T, Goto S, Monira P, Isemura M, Nakamura Y. Anti-inflammatory Action of Green Tea. Antiinflamm Antiallergy Agents Med Chem. 2016;15(2):74-90. 
 7. Pervin M, Unno K, Ohishi T, Tanabe H, Miyoshi N, Nakamura Y. Beneficial Effects of Green Tea Catechins on Neurodegenerative Diseases. Molecules. 2018 May 29;23(6):1297. 
 8. Musial C, Kuban-Jankowska A, Gorska-Ponikowska M. Beneficial Properties of Green Tea Catechins. Int J Mol Sci. 2020 Mar 4;21(5):1744.
 9. Kapetanovic IM, Crowell JA, Krishnaraj R, Zakharov A, Lindeblad M, Lyubimov A. Exposure and toxicity of green tea polyphenols in fasted and non-fasted dogs. Toxicology. 2009 Jun 16;260(1-3):28-36

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme