- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Köpek SağlığıKöpeklerde Diş Eti İltihabı (apse) Tedavisi! Diş Eti Ağrısının 7 Nedeni?

Köpeklerde Diş Eti İltihabı (apse) Tedavisi! Diş Eti Ağrısının 7 Nedeni?

Köpeğinizin gözünün altında şişlik oluştuğunu fark ettiyseniz, bu bir diş eti iltihabı ( diş apsesi) veya diş kökü çevresinde oluşan bir enfeksiyon olabilir. Diş eti iltiha Birkaç nedenden dolayı olabilir, ancak hepsi şiddetli ağrı ile ilişkilidir ve tedavi edilmezse ciddi tıbbi durumlara neden olabilir.

Köpeklerde Diş Apsesi ( diş eti iltihabı ) Nedir?

Dentoalveolar apse, kök apsesi veya basitçe diş enfeksiyonu olarak da bilinen diş apsesi, dişin kökünden kaynaklanan bir enfeksiyondur . Özünde, bakterilerin neden olduğu irin dolu bir ceptir .

Tedavi edilmeyen köpek dişi apseleri ağrı, rahatsızlık, ödem, iltihaplanma ve diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olur . Köpeğinizin enfekte bir dişi varsa, mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir . Diş eti iletihabı hızlı ve doğru tedavi yönetimi ile çok hızlı çözümlenebilir.

Köpek Diş Eti İltihabı neden olur?

Bir köpek dişi apsesinin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Bakterilerin kök kanalına girmesine ve kökün ucuna yakın küçük gözeneklerden dışarı sızmasına neden olabilen kırık diş gibi diş travması ;
 • Periodontal hastalık , diş etlerine ve dişlerin destek yapılarına zarar veren ağızdaki bakterilerin neden olduğu bir hastalık;
 • Diş boşlukları , özellikle derin olanlar, bakterilerin dişin en iç kısmına girmesine izin verebilir;
 • Dentigeröz kistler genellikle enfekte olmazlar, ancak enfekte olduklarında apse olurlar. Dentigeröz tümörler çok nadirdir, ancak bazen apse dişlere de yol açabilirler.

Diş Eti İltihabı bir köpeği öldürebilir mi?

Tedavi edilmezse apseler oldukça tehlikeli hale gelebilir . Bir apse geliştiğinde, vücut enfeksiyonla kendi başına savaşmayı zor bulur ve bir apse, daha derin ve daha yaygın bir enfeksiyonla sonuçlanabilir.

Ağız boşluğundan burun boşluğuna açılan bir delik ile oronazal fistül de oluşturulabilir. Delik, solunabilecek gıda parçacıklarının akciğerlere gitmesine ve zatürreye neden olmasına izin verecektir. Bundan doğabilecek ciddi sonuçlar köpeğinizi öldürebilir .

Bir köpek Diş Eti İltihabı nasıl olur?

Evcil hayvanınızın ağzının içini kontrol ederseniz , gömülü dişi çevreleyen köpeklerin diş etlerinde apseden kaynaklanan kızarıklık ve şişlik olacaktır. Köpeğinizin çenesini açmaya çalışırsanız acı verici bir tepki verebilir.

Apseli diş üst 1. büyük azı ya da 4. küçük azı dişi ise göz altında şişlik olabileceği gibi şişliğin yüzeyinden irin de gelebilir. Bu durum diş köklerinin göze yakın olmasından kaynaklanır ve apse geliştiğinde enfeksiyon hızla çevre dokulara yayılır.

Enfekte bir köpek dişinden şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede veterinerinizden randevu aldığınızdan emin olun.

Köpeklerde Diş Eti İltihabının belirtileri nelerdir?

Enfekte bir köpek dişi, aşağıdaki semptomlardan bir veya daha fazlasını gösterebilir:

Fiziksel işaretler

 • Alt çene boyunca veya çene altında şişlik (apse alt azı veya küçük azı dişlerinin köklerini içeriyorsa)
 • Göz altında şişlik (üst 1. azı ve 4. üst küçük azı dişlerinin köklerinde apse varsa)
 • Ağrı
 • Ağzın bir tarafını çiğnemeyi diğer tarafına tercih etmek
 • Yüzüne pençe atmak
 • Ağız kokusu
 • Kırmızı diş etleri
 • Ağrı nedeniyle salya akması veya yemek yememe
 • Kuru mama çiğneme isteksizliği
 • Apseli dişin yanında şişmiş lenf düğümleri

Davranışsal işaretler

 • Yüz veya ağız bölgesinde aşırı kaşıma
 • Özellikle yüzünde sevilmeyi veya dokunulmayı reddetme
 • Yemek yemeyi veya içmeyi reddetme
 • Sızlanan veya ağlayan
 • Saldırganlık

Enfekte bir köpek dişi nasıl anlaşılır?

Yukarıda listelenen semptomları bilmek ve anlamak, köpeğinizin apse dişi olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır . Evcil hayvanınız acı çekiyorsa ve diş apsesi olabileceğinden şüpheleniyorsanız, onu mümkün olan en kısa sürede veterinere götürmeniz çok önemlidir .

Bununla birlikte, apse dişler çok ağrılı olsa da, bazı köpeklerin belirgin ağrı belirtileri göstermeyebileceğini unutmayın . Dayanılmaz bir rahatsızlık yaşayan köpekler bile, güçlü hayatta kalma içgüdüleri nedeniyle yemek yiyecektir.

İdeal olarak, köpekler genç yaştan itibaren ağız bakımı konusunda sosyalleştirilmelidir ve düzenli diş fırçalamadan ağızlarının içinin nasıl göründüğüne aşina olmalısınız.

Veterinerler köpeklerde Diş Eti İltihabını nasıl teşhis eder?

Bir apse olup olmadığını ve çürük köpek dişlerinin çekilmesi gerekip gerekmediğini belirlemek için veterineriniz muhtemelen aşağıdakileri yapacaktır:

 • Enfeksiyon belirtilerini kontrol etmek için ön görsel muayene
 • Apseyi görselleştirmek ve diğer dişlerin etkilenip etkilenmediğini görmek için diş röntgeni

Tedavi genellikle doğrulanmış tanı ile aynı zamanda gerçekleşir.

Bir köpekte apse dişi nasıl tedavi edilir

İrin birikmesi bir veterinerin müdahale etmesi gereken noktaya kadar ilerlediyse, dört ayaklı arkadaşınızın kapsamlı bir diş temizliği ve cilasının yanı sıra diş ve diş eti hatlarında oluşan tartar oluşumunun giderilmesi gerekecektir. En kötü durumda, kanal tedavisi, subgingival küretaj ve diş çekimi köpeğinizin seçeneklerinden bazıları olabilir.

Köpeklerde apse diş tedavisi tipik olarak antibiyotikler, ağrı kesici ilaçlar, kanal tedavisi ve etkilenen dişin çekilmesini içerir.

Antibiyotikler

Ağrıyı azaltmak için NSAID’lerin yanı sıra enfeksiyonu kontrol etmek için antibiyotikler reçete edilecektir . Bununla birlikte, bu ilaçlar, altta yatan diş hasarını ele almadan yalnızca semptomları iyileştirir ve antibiyotikler tek başına diş kökü apsesinden kurtulmaz.

Kök kanal tedavisi veya ekstraksiyonu

Köpeklerde apse diş tedavisi için dişin durumuna ve enfeksiyonun derecesine göre ya kanal tedavisi ya da diş çekimi gerekir . Kesici dişler de dahil olmak üzere daha küçük dişler için çekim iyi bir seçim olabilir.

Ancak kanal tedavisi daha az travmaya neden olduğu ve azı dişleri ve köpek dişleri gibi daha büyük dişlerin işlevini koruduğu için bu durumlarda diş çekimi kadar başarılı olabilir. Bu işlemler genel anestezi altında yapılır.

Köpeklerde Diş Eti İltihabı

takip bakımı

Diş çekiminden sonraki haftalarda, evcil hayvanınızın yumuşatılmış mamaya ihtiyacı olacak ve kaba oyunlardan veya sert nesneleri çiğnemekten kaçınmalıdır . Kanal tedavisi ile iyileşme süresi oldukça kısalır. Evcil hayvanınız ertesi gün normal aktivitesine ve beslenmesine devam edebilir.

Diş röntgeni , işlemin başarılı olduğundan emin olmak için, tedaviden altı ila 12 ay sonra kanal tedavisi görmüş bir dişte ve ardından dişlerin her temizliğinde sürekli olarak çekilmelidir.

Düzenli diş kontrolleri

Tüm köpekler yılda en az iki kez bir veteriner tarafından diş muayenesinden geçirilmelidir . Veteriner, daha önce diş apsesi geçirmiş bir köpek için daha sık diş muayenesi önerebilir.

Köpeğimin diş apsesini evde tedavi edebilir miyim?

Evcil hayvanınıza enfeksiyon ve ağrı konusunda yardımcı olacak etkili bir ev ilacı yoktur . Bir köpeğin diş apsesinden kurtulmanın tek yolu, mümkün olan en kısa sürede tedavi görmektir.

Daha önce bir diş enfeksiyonu geçirdiyseniz, bunun ne kadar acı verici olabileceğini bilirsiniz. Antibiyotikler ve ağrı kesiciler tek başına köpeklerde diş kökü apsesini tedavi etmez ; Ameliyatla problem çözülene kadar ağrı tekrarlayacaktır.

Enfekte bir köpek dişi için ağrı nasıl giderilir

Diş randevusunu beklerken, köpek diş enfeksiyonu ağrısını hafifletmek için bazı ev ilaçları :

 • Etkilenen bölgenin etrafında daha fazla beyaz kan hücresi oluşumunu durdurmak için etkilenen bölgeye bir kompres uygulayın ;
 • Hayvanın ağzını temiz tutmak için evcil hayvanlar için güvenli antiseptik gargara (veya tuzlu su ) kullanın;
 • Köpeğin bölgeyi kaşımasını önleyin ;
 • Köpeğin çiğneyebileceği zararlı nesneleri (parçalanabilecek tahta gibi) kaldırın.

Köpekler için ağrı kesici onay verdiği takdirde, evcil hayvanınıza veterineriniz tarafından reçete edilen özel NSAID’leri vererek enfekte dişi rahatlatmaya da yardımcı olabilirsiniz .

Köpeklerde diş kökü apsesi nasıl önlenir?

Köpeklerde diş kökü apsesinin neden olduğu ağrıyı önlemenin en iyi yolu evde iyi bir ağız bakımı rutini sürdürmektir . Bu içerir:

 • Köpeklerinizin dişlerini düzenli olarak fırçalayın
 • Yıllık diş temizliği planlayın
 • Evcil hayvanınızın ağzını evde inceleyin
 • Yüksek kaliteli köpek maması sunun
 • Sert kemiklerden kaçının
 • Güvenli diş çiğnemeleri sağlayın

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeklerin dişleri apse olur mu?

Evet, tıpkı insanlar gibi, köpeklerin de dişleri sıklıkla apse olur , bu esasen diş kökü çevresinde ciddi bir enfeksiyondur.

Bir köpek dişi apsesi neye benziyor?

Bir köpek dişi apsesinin en yaygın belirtileri , etkilenen dişi çevreleyen diş etlerinde kızarıklık ve şişlik ve göz altında şişliktir. Bazı durumlarda, şişliğin yüzeyinden irin akması olabilir.

Bir köpek diş apsesinden ölebilir mi?

Evet. Diş apsesi bir enfeksiyondur ve tedavi edilmezse kan dolaşımına yayılabilir . Sonuç olarak evcil hayvanınız hastalanabilir ve hatta diş apsesinden ölebilir.

Bir köpeğin diş apsesi kendi kendine iyileşebilir mi?

Hayır, bir köpeğin diş apsesi kendi kendine iyileşmez . Çok acı verici bir durumdur ve mümkün olan en kısa sürede bir profesyonel tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Apse dişi olan bir köpeğe nasıl yardım edebilirim?

Apse dişi olan bir köpeğe yardım edecek etkili bir ev tedavisi yoktur . En iyi eylem şekli, veterinerinizle konuşmak ve tavsiyelerine uymaktır.

Köpeğime diş ağrısı için ibuprofen verebilir miyim?

Hayır, insanlar için güvenli olan bazı ilaçlar, örneğin İbuprofen, köpekler için zehirli olabilir ve hatta onları öldürebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Çok yararlı bir yazı olmuş.Köpeklerde Diş Eti İltihabı (apse) Tedavisi! Diş Eti Ağrısının 7 Nedeni?