- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Köpek BesinleriKöpekler için Lifli Gıdalar! 6 Büyük Lif Kaynağı

Köpekler için Lifli Gıdalar! 6 Büyük Lif Kaynağı

Köpekler için lifli gıdalar, köpeğin sindirim sistemi için faydalı olan lif içerir ve bağırsak hareketlerini düzenleyerek düzenli dışkılama sağlar. Ayrıca, köpeklerin kilo kontrolünü kolaylaştırması ve kanser, kalp hastalığı gibi birçok hastalığı önlemesi de beklenen faydaları arasındadır. Lifli gıdaları seçerken, köpeğin yaşı, aktivite düzeyi ve sağlık durumu gibi faktörlere dikkat etmelisiniz.

Lif Nedir?

Lif, ince bağırsaktan geçen bir karbonhidrat türüdür. Sindirim enzimleri onu parçalayamaz ve sindirilmeden kalır. Kolona girdikten sonra, yerleşik bakteriler lifi sindirir veya “fermente eder”, karbondioksit, hidrojen ve metan gibi gazlar oluşturur. Bu aynı zamanda asetat, propiyonat ve bütirat gibi önemli kısa zincirli yağ asitleri (SCFA) üretir.

Kısa Zincirli Yağ Asitleri (SCFA’lar)

SCFA’lar kolonda kalır veya vücudun diğer bölgelerine gider.

  • SCFA’lar kolondaki hücreler için bir enerji kaynağıdır. Hücre bölünmesine katılırlar ve bağırsakta koruyucu mukus zarının oluşmasına yardımcı olurlar.
  • Glikoz ve kolesterol seviyelerini düşürürler ve metabolik hastalık ve obeziteye karşı korurlar.
  • SCFA’lar, özellikle bütirat, bağışıklık sisteminde iltihaplanmayı azaltan T hücrelerinin oluşturulmasına yardımcı olur. 

SCFA’lar kalın bağırsağın duvarından emilir ve suyun geçmesine yardımcı olur. SCFA’ların çoğu daha sonra temizlendikleri karaciğere gider. Asetat sonunda kaslar tarafından enerji için kullanılır. Propiyonat karaciğerde başka işlevlerde kullanılan bir koenzime dönüşür ve bütirat bağırsak mukozasında okside olur. Burada kolonositler için yakıt olarak kullanılır. Bu hücreler, bağışıklık sisteminin büyük bir bölümünü oluşturan kolon astarını oluşturur . 

 Bunlar, liflerle gelen SCFA’ların oldukça önemli işlevleridir.

Köpekler için lifli Gıdalar ! Çözünür lif nedir?

Çözünür lif, su ile hidratlı bir kütle oluşturur. Sindirilebilir liftir çünkü kolonda ana besin kaynağı olarak orada yaşayan faydalı bakteriler tarafından fermente edilir. Patojenik bakterilerle savaşmada gerekli olan SCFA’ları oluşturur.

İşte çözünür lif örnekleri:

  • meyve pektin
  • Mantarlardan elde edilen beta-glukan
  • Deniz yosunu
  • Bazı tahıllar
  • Guar fasulyesinden ekstrakte edilen guar zamkı
  • Selülozdan ekstrakte edilen kimyasal bir bileşik olan metilselüloz

Çözünür lifler aynı zamanda prebiyotikleri de içerir… 

Prebiyotikler

Prebiyotikler, meyve ve sebzelerde bulunan inülin veya fruktooligosakkarit (FOS) formunda gelir. Bifidobacteria ve Lactobacilli gibi bağırsaktaki faydalı bakterileri beslerler .

Çözünmez lifler

Çözünmeyen lif hidratlanmaz. Kolondan geçmesine yardımcı olmak için yiyecekleri toplar. Selüloz, bu tür liflere bir örnektir.  

Dirençli Nişastalar

Bu nişastalar, ince bağırsakta enzim sindirimine dirençlidir, bu nedenle SCFA’ları oluşturdukları kolona ulaştıklarında neredeyse hiç değişmezler.

Köpeklerin Life İhtiyacı Var mı?

Evet, köpeklerin life ihtiyacı vardır çünkü lif sağlıkla ilgili hayati fonksiyonları sağlayan kısa zincirli yağ asitlerine dönüşür . SCFA’lar bir enerji kaynağıdır, bağırsak astarını korur ve bağışıklık sistemini destekler. Ve lifin prebiyotik ve hazımsızlık gibi daha birçok sağlık yararı vardır. Köpekler için Lifli Gıdalar ‘ın ne gibi yaararları vardır ? Lif, köpeğinizin diyetinin bir parçası olmak için birçok nedeni olan temel bir besindir.

Köpekler İçin Lifli Gıdaların 9 Faydası

İşte lifin köpeğiniz için yapabileceği bazı önemli şeyler.

1. Antioksidan Özellikler

Bir araştırma, lifli gıdalar meyve ve sebzelerde kanseri durduran antioksidan polifenollerin %80’ine kadar bağlandığını buldu. Bu, antioksidanların mide ve ince bağırsakta sindirilmesini önler. Lif daha sonra antioksidan besinlerin kolona güvenli geçişini sağlar. Kolonda, hastalık ve kansere karşı korudukları fermantasyon sırasında yararlı bakteriler tarafından salınırlar. 

İLGİLİ: Antioksidanların Köpekler için Önemi Hastalıklarla Savaşan 5 Antioksidan   

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirin

Lif, köpeğinizin bağırsağında bulunan faydalı bakterileri besler. Bu lifli gıdalar, bütirat dahil SCFA’ların üretimini artırır. Bütirat, bağışıklık sisteminde T hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur ve bu da kronik iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Çoğu hastalığa yol açan iltihaptır. Lif ayrıca laktik asit bakterilerini de besler. Bu, hastalığa yol açabilecek  kötü bakterilerin büyümesiyle savaşmak için kolonun asitliğini artırır .

İLGİLİ: Köpeğinizin bağışıklık sistemini bu yiyeceklerle güçlendirin…  

3. Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilir

Lif , köpeğinizin sindirim sistemindeki eliminasyonu hızlandırdığı için köpeklerde kolon kanseri riskini azaltır . Potansiyel kanserojenler ne kadar hızlı geçerse, köpeğiniz onlara o kadar az maruz kalır. Ve lif kanserojenlere bağlanır.

İLGİLİ: İşte kanserle savaşan özel lif…

4. Sindirime Yardım

Köpeğinizin maması daha yüksek lif içeriğine sahip olduğunda, mamanın hacmini ve dışkı miktarını artırarak gastrointestinal sistemden daha hızlı ve daha kolay akmasını sağlar. Lifli gıdalar, akışı yumuşatmaya yardımcı olur, böylece besinler ve su bağırsaklardan kana daha iyi emilir. Ve bazı lifler, yiyeceklerin bağırsaklardan geçmesine yardımcı olan müsilaj oluşturur. Diğerleri midenin boşalma hızını artırırken diğerleri yavaşlatır.

5. Bağırsakları Düzenleyin

Doğadaki şeylerin güzelliği, çoğu zaman birden fazla işleve hizmet etmeleridir… ve bazıları birbirine zıt olabilir. Kabızlık ve ishal gibi. İshal durumlarında, yiyeceği bağırsaklardan iten kas kasılmalarını (peristalsis) yavaşlatabilir . Ve köpeğinizde kabızlık varsa kasılmaları hızlandırır . Lif, iyi kolon sağlığı ve dışkı kalitesini destekler.

6. Bağırsakları Temizleyin

Lif, iltihaplanmayı azaltmak ve mukoza zarlarını temizlemek için bağırsağa masaj yaparak harika bir iş çıkarır. Lif ayrıca bağırsaktaki toksinlere bağlanabilir ve daha sonra bunları dışkıda ortadan kaldırabilir. Bağırsakları düzenleyen ve kolonu sağlıklı tutan bağırsakta sağlıklı bir denge sağlar.

7. Ağırlığı Yönetin

Obezite, köpeklerde hastalıkların önde gelen nedenlerinden biridir. Bu nedenle, diyetine lif ekleyerek köpeğinize onu sevdiğinizi gösterin. Kendini daha dolgun hissedecek, daha fazla besin alacak ve yine de tatmin olmuş hissedecektir. Çalışmalar, yüksek proteinli, yüksek lifli diyetlerin doyurucu etkilerini desteklemektedir. Gerçekten çalışıyorlar!

8. Diyabet Kontrolü

Diyabetik bir köpeğin yemeklerine daha yüksek miktarda lif eklediğinizde, yiyeceklerin sindirim sisteminden akışı yavaşlar… ve şekerlerin kan dolaşımına emilmesi de öyle. Bu, zamanla  daha kararlı bir kan şekeri seviyesi ile sonuçlanır .

Dikkat: Köpeğiniz diyabet ilaçları alıyorsa, diyabetik köpeğinizin diyetine lif eklemeden önce holistik veterinerinizle konuşun.

İLGİLİ: Diyet, köpeğinizin şeker hastalığına nasıl yardımcı olabilir… 

9. Anal Bez Sorunlarını İyileştirin

Bir köpeğin anal bezi sorunları veya kaka yapma sorunu olduğunda, diyetine lif eklemek işleri kolaylaştırabilir. Lif , dışkı hacmini artırır ve daha hacimli bir dışkı, anal bezlerin boşaltılmasına yardımcı olabilir. 

İLGİLİ: Köpeğinizdeki anal bez problemlerini nasıl yönetirsiniz…  

Köpeklerin Ne Kadar Life İhtiyacı Var?

Köpekler için belirlenmiş bir miktar yoktur. İnsanlar için günde 25 ila 35 gram lif ortalamadır. Bir köpeğin diyeti, aşırıya kaçmamak için %10’dan fazla lif içermemelidir. Köpeğinizin ihtiyaçlarını ölçün ve buna göre besleyin. %5’i hedefleyin ve dışkısını izledikçe artırın veya azaltın.

Artık köpeğinizin diyetinde neden lif ihtiyacı olduğunu bildiğinize göre, onu ekleyebileceğiniz bazı yollar burada.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme