- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Kedi SağlığıEvcil Hayvanlarda Antibiyotik Kullanımı ? Tehlikeli midir ?

Evcil Hayvanlarda Antibiyotik Kullanımı ? Tehlikeli midir ?

İlk önce belirtmeliyiz ki, evcil hayvanınızın antibiyotik kullanımına karar verecek tek kişi Veteriner hekiminizdir. Bu yazımız sadece genel bilgilendirme amacı taşımaktadır.

Antibiyotikler, ilaca yanıt veren türden bir enfeksiyona sahip olduklarında evcil hayvanınız için gerçek anlamda hayat kurtarıcı olabilir. Bununla birlikte, virüs gibi uygun olmayan bir şey için verildiğinde, antibiyotikler uzun süreli bir antibiyotik direnci sorunu yaratabilir. Ve antibiyotiklerin gelecekteki tedavi etme yeteneğini azaltabilir.

Hem bakteriler hem de virüsler mikroptur ve köpekleri veya kedileri (veya insanları) hasta edebilir. İki tür mikrop, benzer semptomlara sahip hastalıklara neden olabilir, ancak her birinin farklı bir şekilde çoğalma ve hastalığı yayma yolu vardır.

Örneğin ishalin, bazıları bakteriyel, bazıları viral olmak üzere birkaç farklı nedeni olabilir.

İki mikrop türü arasındaki fark, bakterilerin canlı organizmalar olması ve virüslerin olmamasıdır. Bakteriler yalnızca tek hücreli organizmalardır, ancak yine de canlı kabul edilirler. Virüsler esas olarak çoğalmak için birlikte çalışan bir moleküller topluluğudur, bu nedenle yalnızca canlı hücreleri istila ettikten sonra büyürler ve çoğalırlar.

Diğer tüm türler gibi onların da asıl amacı çoğalmaktır. Antibiyotikler canlı organizmaları – bakterileri – öldürerek veya büyümelerini ve üremelerini durdurarak savaşırlar, ancak bunu virüsler için yapamazlar.

Kendi bağışıklık sisteminiz bazı virüslerle başarılı bir şekilde savaşabilir, ancak bazen, örneğin nezleye yakalandıktan sonra, virüsler kendi yollarına devam etmelidir ve bu süreyi kısaltmak için yapılabilecek çok az şey vardır. Öksürük ve baş ağrısı gibi semptomları tedavi edebilirsiniz, ancak hastalığın kendisini tedavi edemezsiniz. Evcil hayvanlarınız da aynı şekilde.

Veteriner hekimlerin gördüğü birçok hastalık doğada yalnızca viraldir ve bu noktada evcil hayvanınıza antibiyotik vermek istemezsiniz.

Bu tür virüsler şunları içerir:

 • Üst solunum yolu enfeksiyonu (rinit veya bronşit, köpek kulübesi öksürüğü gibi)
 • Gözdeki viral enfeksiyonlar (keratit veya konjonktivit)
 • parvovirüs
 • Grip
 • Kuduz
 • Kedi immün yetmezlik virüsü (FIV)

Bazı bakteriyel hastalıklar, bir virüs bakterilerin bulaşmasını kolaylaştırdıktan sonra gelişir. Örnekler şunları içerir:

 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Göz enfeksiyonları
 • Pnömoni (örneğin, distemperden sonra)
 • Parvovirüs sonrası bakteriyel septisemi (kandaki bakteri)

Birçok organ bakteri ile enfekte olabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar şunları içerir:

 • Kulak enfeksiyonları, genellikle maya enfeksiyonları ile birlikte
 • Leptospiroz
 • Ehrlichia, Lyme hastalığı veya bartonelloz gibi kene kaynaklı enfeksiyonlar
 • klostridial ishal
 • Tetanos
 • Diş eti iltihabı veya stomatit
 • Pyothorax (göğüs boşluğunda enfeksiyon)
 • Pnömoni dahil solunum yolu enfeksiyonu
 • Mesanede idrar yolu enfeksiyonları (sistit)
 • Piyelonefrit (böbrek enfeksiyonu)
 • Enterit veya Kolit
 • Bakteriyel konjonktivit
 • Piyoderma (cilt enfeksiyonu)
 • Derin yara enfeksiyonları
 • Antibiyotikleri çok sık veya yanlış nedenlerle almak, bakterileri o kadar çok değiştirebilir ki antibiyotikler onlara karşı çalışmaz. Endikasyonları olmadığı halde antibiyotik vermenin, hastanızın sağlığını derinden etkileyebilecek iki etkisi olabilir.

Birincisi sağlıklı bakterileri öldürmektir. Tüm bakteriler kötü değildir, aslında çoğu muhtemelen faydalıdır. Yararlı bakteriler hastalığa neden olan bakterilerden korur, sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekler ve vücudun metabolizmasına yardımcı olur. Bağırsaktaki bakteriler özellikle önemlidir, ancak bakteriler birçok organın sağlığı için çok önemlidir.

Antibiyotik kullanımının ikinci etkisi, antibiyotik direnci potansiyelidir. Bu, bir evcil hayvanda antibiyotiklerle tedavi edilebilecek bir bakteriyel enfeksiyon olduğunda, ilaçların enfeksiyonu sona erdirmeye yardımcı olamayacağı anlamına gelir; evcil hayvanınız tedaviye rağmen hala hasta olacak. Bu, evcil hayvan zaten antibiyotik almışsa, hatta farklı bir antibiyotik almışsa doğru olabilir. Bir örnek cilt enfeksiyonlarıdır. Bazı durumlarda, evcil hayvanlar metisiline dirençli Staphylococcus pseudintermedius (MRSP veya MRSA) ile sonuçlanabilir.

MRSA ve MRSPÇok sayıda ilaca dirençlidirler ve bağışıklık sistemine hızla uyum sağlarlar, bu nedenle veterinerlik camiasında büyük bir endişe kaynağıdırlar. Hızla direnç geliştiren diğer bir yaygın organizma, genellikle mesaneyi enfekte eden Escherichia coli’dir (genellikle E. coli olarak adlandırılır).

Veteriner hekiminiz bu riskleri anlar ve alternatif tedaviler daha iyi olabilirse antibiyotiklerin kullanılmamasını önerebilir. Örnekler şunları içerir:

Hafif cilt enfeksiyonları (banyo yapma).
Kulak enfeksiyonları (kulakların temizlenmesi).
Kedi ısırığı yarası apseleri (yaranın açılması).
Gingivitis (diş temizliği).
Asemptomatik bakteriüri (mesanede bakteri var ama evcil hayvanınız enfeksiyon kapmış gibi davranmıyor).
Çoğu ishal (köpeklerde veya kedilerde Kaopectate veya köpeklerde bizmut subsalisilat [Pepto-Bismol] daha iyi olabilir).
Neyse ki, evcil hayvanınızın antibiyotik direncinden kaçınmasına birkaç şekilde yardımcı olabilirsiniz:

Daha hafif hastalıkların (özellikle virüslerin neden olduğu) seyrini sürdürmesine izin verin.
Veteriner hekim tarafından reçete edildiği şekilde tüm süre boyunca antibiyotik alın. Aksi takdirde enfeksiyon eskisinden daha güçlü bir şekilde geri gelebilir ve kurtulmak ilk etapta olduğundan daha zor olacaktır.
Evcil hayvanınıza reçete edilenden daha uzun süre antibiyotik vermeyin.
Kalan antibiyotikleri kullanmayın veya bir dahaki sefere fazladan antibiyotik saklamayın. Bakterilerin kültürlenmesinin nedeni, hangi antibiyotiğin belirli bakterilerle savaşma şansının en yüksek olduğunu bulmaktır.
Evcil hayvanınıza başka bir evcil hayvan veya kişi için reçete edilen antibiyotikleri vermeyin.
Ailenizdeki herkes için evcil hayvanlar için antibiyotikler konusunda aynı uyarıyı kullanın. Antibiyotik direnci insanları da etkiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme