5.4 C
Türkiye
Pazar 10 Aralık 2023

Kedilerde Protein Fazlalığı (Paraproteinemi ) Tanı ve Tedavi

- Advertisement -spot_imgspot_img

Paraproteinemi, bazı kanserlerle ilişkili bir durumdur ve kedilerde de görülebilir. Bu durumda, bir veya daha fazla protein klonu (paraprotein) aşırı miktarda üretilir. Bu proteinler kan dolaşımına salınır ve bazı organlarda birikerek hasara neden olabilir.

Gama globulinler veya immünoglobulinler, vücudun enfeksiyonlarla savaşmaya karşı verdiği antikor tepkisinin bir parçasıdır. Bir tür beyaz kan hücresi olan plazma hücresi tarafından üretilen bir kan proteini sınıfıdır; amaçları: istilacı bakteri ve virüsleri tespit etmek ve nötralize etmek.

Paraproteinemide, anormal paraproteinler (kandaki veya idrardaki proteinler) veya M bileşenleri, tek bir plazma hücresi klonu tarafından üretilir. Bu tür anormal protein üretimi, plazma hücresi tümörlerinde ve diğer bazı tümör tiplerinde ve aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin bir kanseri olan plazma hücreli miyelomda yaygın olarak görülür. Kedilerde nadirdir, ancak meydana geldiğinde genellikle yaşlı kedilerde görülür.

Kedilerde Paraproteinemi Semptomları

 • Genelleştirilmiş zayıflık
 • Letarji
 • Topallık
 • Burun kanaması
 • Körlük
 • Artan susama ve idrara çıkma
 • Nöbetler
 • Hafıza kaybı

Kedilerde Protein Fazlalığı Nedenleri

 • Kanserler
 • Genetik eğilim
 • Viral Enfeksiyonlar
 • Kanserojenlere maruz kalma (örn. boyalar veya solventler)
Kedilerde Protein Fazlalığı

Kedilerde Protein Fazlalığı Teşhisi

Kedinizin sağlığı, semptomların başlangıcı ve enfeksiyonlar veya kanserojen maddelerle temas gibi bu duruma yol açmış olabilecek olası olaylar hakkında kapsamlı bir geçmiş vermeniz gerekecektir. Veteriner hekiminiz, rutin laboratuvar testleri de dahil olmak üzere kapsamlı bir fizik muayene yapacaktır. Kimyasal kan profili, tam kan sayımı ve idrar tahlili dahil olmak üzere tam bir kan profili yapılacaktır. Kan testi anemi, anormal derecede düşük lökosit veya beyaz kan hücresi seviyeleri (lökopeni) veya anormal derecede düşük trombosit seviyeleri ( trombositopeni ) ortaya çıkarabilir .

Bir biyokimya profili, kanda anormal derecede yüksek protein seviyeleri, düşük seviyelerde albümin (bir tür protein), anormal derecede yüksek kalsiyum seviyeleri (hiperkalsemi) ve kanda yüksek seviyelerde üre ve kreatinin gösterebilir. İdrar tahlili, idrarda protein varlığını gösterebilir (proteinüri). Çeşitli hastalıkları teşhis etmek için daha spesifik testler de yapılacaktır.

Lenfomanın (kanser) nerede olduğunu belirlemek için göğüs ve karın röntgeni çekilecektir. Bu hastalıkla ilgili daha fazla ayrıntıyı ortaya çıkaracak bir kemik iliği örneği alınabilir. Benzer şekilde, vücuda saldıran kanser hücrelerinin veya bulaşıcı ajanların türünü belirlemek için etkilenen lenf düğümlerinden örnekler de alınacaktır.

Kedilerde Paraproteinemi Tedavisi

Kedinize paraproteinemi ve ilişkili kanser teşhisi konulursa, tedavi kemoterapi, radyasyon tedavisi veya veteriner onkoloğunuz tarafından önerilen diğer ilaçları içerebilir. Varsa, altta yatan bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

Kedilerde paraproteinemi tedavisi, temel olarak altta yatan nedeni tedavi etmeyi ve semptomları kontrol altında tutmayı içerir. Örneğin, plazma hücreli tümörler (multiple miyelom gibi) gibi kanserlerin tedavisi için kemoterapi veya radyasyon terapisi uygulanabilir.

Ayrıca, semptomların hafifletilmesi için sıvı terapisi, beslenme desteği ve ağrı yönetimi gibi destekleyici tedaviler de uygulanabilir.

Kedilerde paraproteinemi ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır ve tedaviler üzerinde çalışılmıştır. Ancak, bu tedavilerin her birinin etkinliği ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi gereklidir.

Aşağıdaki makale, kedilerde paraproteinemi ve tedavisi hakkında bilgi içermektedir:

Kaynak : “Paraproteinemia in cats: a retrospective study of 33 cases” (Kedilerde paraproteinemi: 33 olgunun retrospektif bir çalışması), de Oliveira FN, Carrasco LDC, et al., J Feline Med Surg. 2015 Mar;17(3)

Yaşam ve Yönetim

Bu ilaçlar potansiyel olarak toksik olduğundan ve yalnızca bir veteriner onkoloğunun katı rehberliği altında kullanılması gerektiğinden, evde kemoterapi ilaçları için veterinerinizin yönergelerine uyun.

SupravetGlukozamin Tablet

Supravet Glukozamin tablet, kedi ve köpekler için, eklem ve kıkırdak hasarlarında onarıcı etki yapan, yangı gidererek ağrıyı azaltan, eklem destek tabletidir. Eklem hareketleri ve kıkırdaklarının üretimine ve yeniden oluşumuna yardımcı, glukozamin, MSM ve antioksidanlar içermektedir.

- Advertisement -spot_imgspot_img
SUPRAVET
SUPRAVEThttps://blog.supravet.com.tr
Bu internet Sitesinde yer alan bilgi, rapor, grafik ve benzeri her türlü elektronik doküman Supravet tarafından her hangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Internet Sitesinde yer alan bu elektronik dokümanların doğruluğu; yazım hatası, yazılım hatası, aktarım hatası, sistemlerin bozulması veya saldırıya uğraması gibi nedenlerden kaynaklanan hatalara karşı garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu İnternet Sitesinde yer alan elektronik dokümanlardaki hatalardan, eksikliklerden ya da bu dokümanlara dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak, doğrudan veya dolaylı, her türlü maddi/manevi zararlar ve masraflardan Supravet firması sorumlu tutulamaz. Evcil hayvanlarınızın sağlığı ile ilgili en doğru kararı, Veteriner hekimlerimizin verebileceği gerçeğini unutmamanızı rica ederiz. Saygılarımızla
Ürünlerimiz

Anti Hairball Malt Kedi Macunu 100 Gr

169TL
Anti-tüy yumağı kompleksi ile: yutulan kılların sistemden doğal olarak uzaklaştırılmasını ve oluşan yeni tüy yumaklarının azaltılmasını destekler.
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img