- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Kedi SağlığıKedi HastalıklarıKedilerde Protein Fazlalığı (Paraproteinemi ) Tanı ve Tedavi

Kedilerde Protein Fazlalığı (Paraproteinemi ) Tanı ve Tedavi

Paraproteinemi, bazı kanserlerle ilişkili bir durumdur ve kedilerde de görülebilir. Bu durumda, bir veya daha fazla protein klonu (paraprotein) aşırı miktarda üretilir. Bu proteinler kan dolaşımına salınır ve bazı organlarda birikerek hasara neden olabilir.

Gama globulinler veya immünoglobulinler, vücudun enfeksiyonlarla savaşmaya karşı verdiği antikor tepkisinin bir parçasıdır. Bir tür beyaz kan hücresi olan plazma hücresi tarafından üretilen bir kan proteini sınıfıdır; amaçları: istilacı bakteri ve virüsleri tespit etmek ve nötralize etmek.

Paraproteinemide, anormal paraproteinler (kandaki veya idrardaki proteinler) veya M bileşenleri, tek bir plazma hücresi klonu tarafından üretilir. Bu tür anormal protein üretimi, plazma hücresi tümörlerinde ve diğer bazı tümör tiplerinde ve aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin bir kanseri olan plazma hücreli miyelomda yaygın olarak görülür. Kedilerde nadirdir, ancak meydana geldiğinde genellikle yaşlı kedilerde görülür.

Kedilerde Paraproteinemi Semptomları

 • Genelleştirilmiş zayıflık
 • Letarji
 • Topallık
 • Burun kanaması
 • Körlük
 • Artan susama ve idrara çıkma
 • Nöbetler
 • Hafıza kaybı

Kedilerde Protein Fazlalığı Nedenleri

 • Kanserler
 • Genetik eğilim
 • Viral Enfeksiyonlar
 • Kanserojenlere maruz kalma (örn. boyalar veya solventler)
Kedilerde Protein Fazlalığı

Kedilerde Protein Fazlalığı Teşhisi

Kedinizin sağlığı, semptomların başlangıcı ve enfeksiyonlar veya kanserojen maddelerle temas gibi bu duruma yol açmış olabilecek olası olaylar hakkında kapsamlı bir geçmiş vermeniz gerekecektir. Veteriner hekiminiz, rutin laboratuvar testleri de dahil olmak üzere kapsamlı bir fizik muayene yapacaktır. Kimyasal kan profili, tam kan sayımı ve idrar tahlili dahil olmak üzere tam bir kan profili yapılacaktır. Kan testi anemi, anormal derecede düşük lökosit veya beyaz kan hücresi seviyeleri (lökopeni) veya anormal derecede düşük trombosit seviyeleri ( trombositopeni ) ortaya çıkarabilir .

Bir biyokimya profili, kanda anormal derecede yüksek protein seviyeleri, düşük seviyelerde albümin (bir tür protein), anormal derecede yüksek kalsiyum seviyeleri (hiperkalsemi) ve kanda yüksek seviyelerde üre ve kreatinin gösterebilir. İdrar tahlili, idrarda protein varlığını gösterebilir (proteinüri). Çeşitli hastalıkları teşhis etmek için daha spesifik testler de yapılacaktır.

Lenfomanın (kanser) nerede olduğunu belirlemek için göğüs ve karın röntgeni çekilecektir. Bu hastalıkla ilgili daha fazla ayrıntıyı ortaya çıkaracak bir kemik iliği örneği alınabilir. Benzer şekilde, vücuda saldıran kanser hücrelerinin veya bulaşıcı ajanların türünü belirlemek için etkilenen lenf düğümlerinden örnekler de alınacaktır.

Kedilerde Paraproteinemi Tedavisi

Kedinize paraproteinemi ve ilişkili kanser teşhisi konulursa, tedavi kemoterapi, radyasyon tedavisi veya veteriner onkoloğunuz tarafından önerilen diğer ilaçları içerebilir. Varsa, altta yatan bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

Kedilerde paraproteinemi tedavisi, temel olarak altta yatan nedeni tedavi etmeyi ve semptomları kontrol altında tutmayı içerir. Örneğin, plazma hücreli tümörler (multiple miyelom gibi) gibi kanserlerin tedavisi için kemoterapi veya radyasyon terapisi uygulanabilir.

Ayrıca, semptomların hafifletilmesi için sıvı terapisi, beslenme desteği ve ağrı yönetimi gibi destekleyici tedaviler de uygulanabilir.

Kedilerde paraproteinemi ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır ve tedaviler üzerinde çalışılmıştır. Ancak, bu tedavilerin her birinin etkinliği ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi gereklidir.

Aşağıdaki makale, kedilerde paraproteinemi ve tedavisi hakkında bilgi içermektedir:

Kaynak : “Paraproteinemia in cats: a retrospective study of 33 cases” (Kedilerde paraproteinemi: 33 olgunun retrospektif bir çalışması), de Oliveira FN, Carrasco LDC, et al., J Feline Med Surg. 2015 Mar;17(3)

Yaşam ve Yönetim

Bu ilaçlar potansiyel olarak toksik olduğundan ve yalnızca bir veteriner onkoloğunun katı rehberliği altında kullanılması gerektiğinden, evde kemoterapi ilaçları için veterinerinizin yönergelerine uyun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme