- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Kedi SağlığıKedi HastalıklarıKedilerde Addison Hastalığı ve Cushing Hastalığı Tedavisi

Kedilerde Addison Hastalığı ve Cushing Hastalığı Tedavisi

Addison hastalığı ve kedilerde Cushing hastalığı da dahil olmak üzere adrenal bez bozuklukları genellikle önemsenmez ve kolay teşhis edilmez. Bu hastalıklar hakkında hala pek bir şey bilmiyoruz, ancak kediniz kronik veya aralıklı olarak hastaysa veya açıklanamayan semptomlar yaşıyorsa, bir adrenal bozukluk olabilir.

Kedilerde Addison Hastalığı

Kedi hipoadrenokortizmi, kedilerde yaygın olarak Addison hastalığı olarak adlandırılır.

Addison hastalığında, adrenal bezlerin kortizol ve mineralokortikoidler dahil olmak üzere önemli hormonları üretmesini engelleyen bir şey vardır.

Addison hastalığı genellikle her iki cinsiyetteki orta yaşlı kedilerde görülür. Köpeklerde Addison hastalığının otoimmün bir hastalık olduğu biliniyor, ancak kedilerde buna neyin sebep olduğunu henüz bilmiyoruz.

Addison hastalığının sorunu, sinsi olması ve diğer sorunlar gibi görünmesidir. Kendini uyuşukluk, dehidrasyon, kilo kaybı veya kusma gibi spesifik olmayan belirtilerin arkasına kamufle edebilir.

Addison hastalığı olan kediler , belirtiler çok benzer olduğu için böbrek hastalığı veya inflamatuar bağırsak hastalığı ile karıştırılabilir .

Addison hastalığından muzdarip kediler aralıklı olarak hasta gibi davranabilir veya aşırı şok, düşük kalp atış hızı ve dehidrasyon olarak ortaya çıkan, tam gelişmiş bir Addisonian krizi olarak bilinen duruma sahip olabilirler.

Addisonian krizi tıbbi bir acil durumdur ve kedinizin hemen bir veteriner görmesi gerekecektir.

En tipik hikaye, kedinizin hasta ve susuz kalmış gibi davranması, veterinere gitmesi, sıvı ve steroid alması, kendini daha iyi hissetmesi ve bir noktada tekrar hastalanmasıdır. Bu, kedinizin başına gelirse, veterineriniz Addison hastalığından şüphelenmeye ve test etmeye başlayabilir.

Kedilerde Addison hastalığı genellikle basit bir kan testi ile teşhis edilir, ancak tanı genellikle abdominal ultrason sırasında anormal derecede küçük adrenal bezlerin bulunmasıyla doğrulanır.

Kedilerde Addison Hastalığı Tedavisi

Kedilerde kedi Addison hastalığının tedavisi, bir kedinin sahip olduğu türe bağlıdır; bazı Addison hastalığı türleri, aylık mineralokortikoid enjeksiyonları ve günlük oral steroid uygulaması gerektirirken, diğer türler yalnızca oral steroid gerektirir.

Kedilerde Addison hastalığı, adrenal bezlerin yeterli miktarda kortizol ve aldosteron üretmediği nadir bir hastalıktır. Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde, hayatı tehdit eden bir adrenal krize yol açabilir. Addison hastalığı tedavisi genellikle düzenli olarak kortikosteroid ilaçları verilerek yapılır.

İlaçlar genellikle hayvanın ihtiyacına ve semptomlarına göre ayarlanır. İlaçlar, genellikle hayvanın ömür boyu alması gereken oral ilaçlar şeklinde verilir. Veteriner hekiminiz, ilaç dozunu ayarlamak için düzenli kan testleri yapacaktır.

Bunun yanı sıra, bir çok kedi cinsinin, Addison hastalığı için bir krize girdiği durumlarda acil tedavi gerekebilir. Veteriner hekiminiz, hayvanınıza intravenöz sıvılar, kortikosteroidler ve elektrolitler gibi ilaçlar vererek adrenal krizi tedavisine yardımcı olabilir.

Aşağıdaki makalede, kedilerde Addison hastalığına daha detaylı bir şekilde değinilmektedir:

“Kedilerde Primer Adrenal Yetmezlik (Addison Hastalığı)” (İngilizce: “Primary Adrenal Insufficiency (Addison’s Disease) in Cats”). Makalede, Addison hastalığının semptomları, teşhisi ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Makaleye şu bağlantıdan erişebilirsiniz: https://vcahospitals.com/know-your-pet/primary-adrenal-insufficiency-addisons-disease-in-cats

Kedilerde Cushing Hastalığı

Kedi hipoadrenokortisizmi, yetersiz çalışan bir adrenal bezin sonucuyken, kedi hiperadrenokortizmi veya kedilerde Cushing hastalığı tam tersidir. Adrenal bezden aşırı kortizol salgılanmasından kaynaklanır.

Kedilerde Cushing hastalığına hipofiz bezindeki bir tümör veya adrenal bezdeki bir tümör neden olur. Cushing hastalığı olan kediler daha yaşlı olma eğilimindedir, ancak daha genç kedilerde de görülebilir. Cinsiyet tercihi yoktur.

Cushing hastalığını kedilerde teşhis etmek de zordur, çünkü Cushing hastalığının birçok belirtisi (susuzluk artışı, idrara çıkma artışı, kas erimesi, karaciğer büyümesi ve iştah artışı dahil) diyabetli kedilerde görülen belirtilerle aynıdır .

Cushing hastalığının kedilerde klasik bir belirtisi, ince, parlak, hassas cilt ve saç dökülmesidir. Cushing hastalığı olan kedilerin sıklıkla tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları ile ilgili ek sorunları vardır ve sıklıkla diyabetleri de vardır.

Kedi insülini ile düzenlenmesi zorlaşan diyabetik kediler, Cushing hastalığı için test edilmelidir.

Cushing hastalığı, kan testleri kullanılarak teşhis edilir. Veterineriniz ayrıca bir idrar testi ve karın ultrasonu isteyebilir.

Kedilerde Cushing hastalığının tedavisi ya cerrahi bir prosedür ya da ömür boyu ilaç tedavisidir.

Adrenal tümörü olan kediler ameliyatla tedavi edilebilirken, hipofiz tümörü olan kediler adrenal bezler tarafından salgılanan kortizol miktarını azaltmak için ilaç tedavisi gerektirir.

Kedilerde Cushing Hastalığı Tedavisi

Kedilerde Cushing Hastalığı (hiperadrenokortisizm), böbrek üstü bezlerinin aşırı hormon salgılaması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu hormonal dengesizlik, kedilerde bir dizi semptom ve sağlık sorununa neden olabilir. Cushing Hastalığı tedavisi, hastalığın nedenine bağlı olarak değişebilir.

Kedilerde Cushing Hastalığının tedavisi, öncelikle hastalığın nedenini belirlemeyi içerir. Bu neden tespit edildikten sonra, uygun tedavi yöntemi belirlenebilir. Bazen Cushing Hastalığı, böbrek üstü bezlerindeki bir tümörün neden olduğu sekonder hiperadrenokortisizm gibi başka bir durumun sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bu durumlarda, tümörün cerrahi olarak çıkarılması Cushing Hastalığı’nın tedavisi için yeterli olabilir.

Kedi Hiperaldosteronizmi

Kedilerde en sinsi ve en az teşhis edilen adrenal koşullardan biri kedi hiperaldosteronizmidir. Genellikle böbrek hastalığı ile karıştırıldığı için, kedilerde yaygın olarak yeterince bildirilmeyen ve eksik test edilen bir adrenal bozukluktur.

Hiperaldosteronizm genellikle vücuttaki sodyumu düzenleyen aldosteron adı verilen bir hormonun aşırı salgılanmasına neden olan adrenal bezdeki bir tümörden kaynaklanır.

Hızla ilerleyen böbrek hastalığı ile ilişkili hiperaldosteronizmin çok nadir bir versiyonu vardır ve bu tür vakalar bir dahiliye uzmanı tarafından tedavi edilmesini gerektirir.

Hiperaldosteronizm ile ilişkili belirtiler arasında kas zayıflığı, uyuşukluk, yüksek tansiyon ve iştah kaybı yer alır. Kediler , yüksek tansiyonun neden olduğu retina dekolmanı nedeniyle körleşebilir .

Hiperaldosteronizmi teşhis etmek zordur – (şu anda) yalnızca Michigan Eyalet Üniversitesi’nde yürütülen özel bir test gerektirir. David Bruyette, DVM, DACVIM, West Los Angeles Hayvan Hastanesi tıbbi direktörü ve Veterinary Diagnostic Investigation and Consultation CEO’su, kronik böbrek hastalığı olan tüm kedilerin Michigan Eyaleti aracılığıyla edinilebilen tarama testiyle hiperaldosteronizm açısından taranmasını önerir.

Bu test pozitif çıkarsa, tümörü bulmak için karın ultrasonu veya BT taraması istenir. Tedavi, tümörün cerrahi olarak çıkarılması ve ardından uygun ilaç tedavisidir.

Kedinizde hiperaldosteronizmden şüpheleniyorsanız, kedinizi test ettirmek için veterinerinizle konuşun.

Yazan: Dr. Sarah Wooten

Öne Çıkan Görsel: iStock.com/knape

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme