5.4 C
Türkiye
Pazar 10 Aralık 2023

Kedilerde Gastroözofageal ( Asit ) Reflü Nedir?

- Advertisement -spot_imgspot_img

Kedilerde gastroözofageal reflü, mide içeriğinin özofagusa geri kaçması sonucu oluşan bir durumdur. Bu durum kedilerde sık görülür ve kilo kaybı, iştahsızlık, kusma, hırıltı, öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.

Mide veya bağırsak sıvılarının boğaz ile mideyi birbirine bağlayan tüpe (yemek borusu) kontrol edilemeyen ters akışına tıbbi olarak gastroözofageal reflü denir. Bu, yemek borusunun tabanındaki (sfinkter olarak anılan) kas açıklığının kısa süreli gevşemesinin yanı sıra kronik kusmaya bağlı olabilir. Gastroözofageal reflü kedilerde oldukça yaygındır ve her yaşta ortaya çıkabilir, ancak genç kediler daha büyük risk altındadır.

Gastrik mide asitleri, pepsin, safra tuzları ve gastrointestinal sıvıların diğer bileşenleri yemek borusunu kaplayan koruyucu mukusta hasara neden olur. Bu yemek borusu iltihabına (özofajit) neden olabilir.

Semptomlar ve Tipler

Gastroözofageal reflü, değişen miktarlarda hasarla özofajite neden olabilir. Hafif özofajit, özofagus astarının hafif bir iltihabı ile sınırlıdır, daha şiddetli ülseratif özofajit ise yemek borusunun daha derin katmanlarında hasara neden olur.

Kedinizin davranış geçmişi, yiyeceği tükürme (kusma), yutkunma sırasında ağrı belirtileri (örneğin miyavlama veya uluma), iştahsızlık ve kilo kaybı gibi semptomları ortaya çıkarabilir. Fizik muayene genellikle herhangi bir somut bulgu ortaya çıkarmaz. Şiddetli özofajit, ateş ve aşırı salivasyon semptomlarını içerebilir.

Nedenleri

Gastroözofageal reflü, anestezi uygulandığında mide ile yemek borusu (gastroözofageal sfinkter) arasındaki açıklığın gevşemesine neden olarak ortaya çıkabilir. Anestezi sırasında hastanın yanlış konumlandırılmasının yanı sıra anesteziden önce hayvanın uygun şekilde aç bırakılmaması da gastroözofageal reflü ile sonuçlanabilir.

İlişkili bir durum, gastroözofageal reflü riskini artırdığından şüphelenilen konjenital hiatal hernidir. Gastroözofageal sfinkterleri hala gelişmekte olduğu için genç kediler de bu durumu geliştirme riski daha yüksektir. Uzun süreli veya kronik kusma başka bir risk faktörüdür.

Teşhisi

En iyi tanı yöntemi genellikle özofagoskopidir, özofagusun astarını görüntülemek için dahili bir kamera kullanan bir muayenedir. Bu, özofagus mukusunda meydana gelen değişikliklerin gastroözofageal reflüye bağlı özofajit ile tutarlı olup olmadığını belirlemenin en etkili yoludur. Muayene ayrıca mukus astarında düzensiz bir yüzey veya özofagusta aktif kanamayı ortaya çıkarabilir.

Alternatif teşhisler arasında kostik bir maddenin yutulması, yemek borusunda yabancı bir cisim veya tümör, midenin üst kısmında bir fıtık (hiatal herni) veya boğaz veya ağız hastalığı yer alır.

Tedavisi

Çoğu tedavi evde yapılacaktır. Veteriner hekiminiz, az yağlı, düşük proteinli öğünlerden oluşan ve az miktarda sık sık verilen bir diyet rejimini takiben bir ila iki gün boyunca mamayı kesmenizi tavsiye edebilir. Yağ, mide ve yemek borusu arasındaki kasın gücünü azaltırken, protein mide asidinin salgılanmasını uyardığından, diyetteki yağ ve protein sınırlandırılmalıdır.

İlaçlar ek bir seçenektir. Gastrointestinal prokinetik ajanlar olarak bilinen ilaçlar, mide içeriğinin bağırsaklar yoluyla hareketini iyileştirir ve ayrıca gastroözofageal sfinkteri güçlendirir. İlaç verilip verilmediğine bakılmaksızın, diyette bir değişiklik tavsiye edilir.

Kedinize Bizmut subsalisilat ( Pepto-Bismol ) sağlamayın . Bir kedinin salisilatlara duyarlılığı nedeniyle kedilerde kullanımı güvensiz kabul edilir.

Kedilerde gastroözofageal reflü tedavisi, öncelikle temel nedenin belirlenmesi ile başlar. Beslenme düzeni, ilaç kullanımı, obezite veya başka bir tıbbi durum nedeniyle oluşmuşsa, tedavi buna yönelik olarak planlanır. Tedavi sürecinde aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:

  1. Diyet: Kedinizin diyetindeki protein, yağ ve karbonhidrat oranı gibi faktörler değiştirilebilir. Kuru mamalar yerine yaş mamalar, öğünlerin daha sık ve az miktarlarda verilmesi veya tam tersi uygulanabilir.
  2. İlaç tedavisi: Proton pompası inhibitörleri, antiasitler ve gastrointestinal prokinetikler gibi ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu ilaçların kullanımı konusunda veteriner hekiminize danışmanız önemlidir.
  3. Cerrahi: Tedaviye yanıt vermeyen veya ciddi vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.
  4. Gıda Takviyesi ; kedinizin reflü yaşadığı durumlarda gıda takviyesi kullanabilirsiniz. Supravet kedi setlerini inceleyebilirsiniz…

Yaşam ve Yönetim

İlk tedaviden ve diyet değişikliğinden sonra, gastroözofageal reflü için izlemeye devam edilmesi önerilir. Rahatsızlık belirtilerine dikkat edin. Devamlı düşük yağlı, düşük proteinli bir diyet gelecekteki vakaları önleyecektir ve gastroözofageal reflüyü kötüleştirebilecekleri için yüksek yağlı gıdalardan kaçınılmalıdır.

Kediniz ilk tıbbi tedavilere yanıt vermezse, takip özofagoskopi önerilebilir.

önleme

Yüksek yağlı yiyecekler asit reflüsünü kötüleştirebilir. En iyi korunma, yağlı gıdalarda düşük olan sağlıklı bir diyettir.

Kedinizin yediği yiyeyeceklere dikkat etmelisiniz. Kedinizi besleyebilecek en yararlı besinleri incelemek için kedi besinleri kategorimizi inceleyebilirsiniz…

SupravetGlukozamin Tablet

Supravet Glukozamin tablet, kedi ve köpekler için, eklem ve kıkırdak hasarlarında onarıcı etki yapan, yangı gidererek ağrıyı azaltan, eklem destek tabletidir. Eklem hareketleri ve kıkırdaklarının üretimine ve yeniden oluşumuna yardımcı, glukozamin, MSM ve antioksidanlar içermektedir.

- Advertisement -spot_imgspot_img
SUPRAVET
SUPRAVEThttps://blog.supravet.com.tr
Bu internet Sitesinde yer alan bilgi, rapor, grafik ve benzeri her türlü elektronik doküman Supravet tarafından her hangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Internet Sitesinde yer alan bu elektronik dokümanların doğruluğu; yazım hatası, yazılım hatası, aktarım hatası, sistemlerin bozulması veya saldırıya uğraması gibi nedenlerden kaynaklanan hatalara karşı garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu İnternet Sitesinde yer alan elektronik dokümanlardaki hatalardan, eksikliklerden ya da bu dokümanlara dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak, doğrudan veya dolaylı, her türlü maddi/manevi zararlar ve masraflardan Supravet firması sorumlu tutulamaz. Evcil hayvanlarınızın sağlığı ile ilgili en doğru kararı, Veteriner hekimlerimizin verebileceği gerçeğini unutmamanızı rica ederiz. Saygılarımızla
Ürünlerimiz

Anti Hairball Malt Kedi Macunu 100 Gr

169TL
Anti-tüy yumağı kompleksi ile: yutulan kılların sistemden doğal olarak uzaklaştırılmasını ve oluşan yeni tüy yumaklarının azaltılmasını destekler.
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img