- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Kedi BakımıKedilerde Salgırganlık ! Kedim Saldırganlaştı 6 Neden ?

Kedilerde Salgırganlık ! Kedim Saldırganlaştı 6 Neden ?

Kedilerde saldırganlık, insanlarda ve evcil hayvanlarda yaralanmayla sonuçlanabilecek önemli bir sorundur. Kedim saldırganlaştı diyorsanız? Saldırganlık hakkındaki düşüncelerimizi yeniden şekillendirelim ve tür olarak kedileri insanlara, birbirlerine ve diğer evcil hayvanlara karşı ‘saldırgan’ davranışlar sergilemesinin şifresini çözelim… Kedim saldırganlaştı diyorsanız ? Nedenlerini ve nasıl davranmanız gerektiğinizi sizin için bu yazımızda derledik.

Hızlı Genel Bakış: Kedilerde Saldırganlık

Aciliyet : Orta ila Yüksek
Veteriner Ziyareti Gerektirir : Hayır
Kedilerde Görülme : Orta Sıklıkta
Bağlantılı Olabilir : Korku, bölgesel davranış, genetik yatkınlık, oyun saldırganlığı, ağrı, nörolojik durum, diğer çeşitli tıbbi durumlar.
Tedavi Seçenekleri : Spesifik tedaviye odaklanmak için spesifik nedeni bilmek. Davranış için kaygı ilaçları, çevre veya diğer evcil hayvanlarla ilgiliyse yer değiştirme, ağrı kesici ilaçlar veya teşhis edilen bir tıbbi nedene dayalı diğer ilaçlar.

Kedim Saldırganlaştı Neden?

Kedim Saldırganlaştı diyorsanız ! Yeni insanlarla veya evcil hayvanlarla zorla temastan kaçınılmalıdır, duyarsızlaştırma teknikleri ve davranış değişikliğinin bir karışımı nihayetinde korkuyu azaltacaktır.

Saldırganlık, bir veya birkaç kişiye yönelik bir uyarı veya saldırı olarak tanımlanır: tür içi (aynı tür) veya türler arası (farklı türler).

Saldırganlık, kedilerde doğuştan gelen bir tepkidir ve bölgesel, kendine güvenen avcılar olarak hayatta kalmaları için gereklidir. Saldırganlık, bağlama bağlı olarak normal veya anormal olabilir, ancak genel olarak, bir evcil hayvanın kendini korumasıyla ilişkilendirilir ve korkaklıkla ilişkilidir.

Saldırganlığın Şifresini Çözmek

Saldırganlık bir teşhis veya mizaç özelliği değildir!

Kedilerin deneyimlediği duygular, genellikle “duygusal motivasyonlar” olarak adlandırılan kalıtsal beyinlerinden kaynaklanır ve bunlar içgüdüsel ifade uyarılmasından sorumludur.

Agresif davranış, onu pekiştiren alıcı motivasyon tarafından yorumlanabilir.

Kedilerin agresif olmasının sebepleri şunlarla ilişkilidir:

  • Hüsran
  • korku-kaygı
  • Panik

Düşmanlık birkaç durumda da sergilenebilir. Gerçek düşmanlık pasif (gizli) veya aktif (açık) olabilir. Saldırganlığın çeşitli biçimleri aynı hırlamaya, kaydırmaya, tırmalamaya ve ara sıra diş ve pençe kullanımına neden olabileceğinden, tanık olduğunuz saldırganlık türünü sınıflandırmak biraz zaman alabilir.

Kedilerde saldırganlık, farklı motivasyonlar ve saldırganlık nesneleri tarafından tanımlanan birkaç kategoriye ayrılır.

Saldırganlık Sınıflandırmaları

Kediler, birkaç motive edici nedenden dolayı agresif davranışlar sergileyebilir. Etkili bir şekilde yönetmek için saldırganlığın türünü ayırt etmek önemlidir.

İnsanlara Yönelik Saldırganlık

Kedilerde insanlara yönelik sebepsiz saldırganlık, genellikle kedilerin evde dokunulması veya oynanması ile ilgilidir. Ne yazık ki, saldırıların çoğu aile üyelerine yöneliktir, bir araştırma  bunun daha çok çocuklara ve kadınlara yönelik olduğunu göstermiştir.

Kraliçe kraliçenin doğum öncesi (doğumdan önce) ve doğum sonrası (doğumdan sonra) stresi ile birlikte sütten kesmenin yavru kedilerin davranışsal gelişimi üzerindeki etkisine ilişkin bilimsel araştırmalar devam ederken, yoğun doğum öncesi strese maruz kalmanın stres etkenlerine karşı artan bir hassasiyet artı reaktivite ile sonuçlanabileceği bulunmuştur. yavru kedilerin travmatik durumlarla başa çıkma becerileri azalmış olabilir ve anormal düzeyde korku ve sebepsiz saldırganlık şeklinde yoğun duygusallık gösterebilirler.

Ayrıca, yakın zamanda yapılan bir çalışma  , erken deneyimlerin ve erken sütten kesmenin kedilerde saldırganlığı ve basmakalıp davranışları artırabileceğini ortaya çıkardı.

Elle yetiştirilen yavru kediler, bakıcılarının tüm çabalarına rağmen kraliçeleri tarafından sütten kesilmedikleri için hayal kırıklığıyla baş etmenin yolunu öğrenemeyebilirler; birkaç kişi için bu, hayal kırıklığına bağlı saldırganlık gibi sorunlu davranışlara yol açabilir.

İnsanlara yönelik saldırganlık vakaları, ilk tetikleyici ve problemin ilerlemesi de dahil olmak üzere kedinin, çevresinin ayrıntılı vaka öyküsü alınarak bir veteriner muayenesi ile birlikte bireysel olarak değerlendirilmelidir. Hareket tarzı, nedensel faktörlere ve durumlara bağlı olarak herkes için değişecektir.

Başarılı yönetim ve önleme teknikleri de dahil olmak üzere insanlara karşı saldırgan davranışların ortaya çıkmasının altı ana nedenini inceleyelim :

Korkmuş kediler saldırgan davranışlar sergileyebilir. Kedim saldırganlaştı ise;Yeterince sosyalleşmemiş kediler, bu tür korku temelli saldırganlığa daha yatkındır.

1. Korku Saldırganlığı ( Kedim Korktuğu Zaman Saldırıyor )

Bazı kediler, çoğunlukla hassas yavru kedi döneminde (2-8 hafta) zayıf insan sosyalleşmesi nedeniyle diğerlerinden daha korkak olsa da, bu tür korku-kaygı antagonizması, yeni insanlar, ek evcil hayvan, tanıdık olmayanlar gibi yepyeni uyaranlarla karşılaşan bir kediyle ilgilidir. veya hoş olmayan durum ve olumsuz deneyimler.

Sahibi, kedinin endişeli olduğu başka bir uyaranla ilişkilendirirse, korkuya dayalı saldırganlık artabilir.

Örnek olarak, bu, bir sahibin başka bir kediyi okşadığı ve ardından kedisine yaklaştığı zaman meydana gelebilir. Bilinmeyen kedinin kokusu, sahibine karşı saldırganlığı tetikleyebilir.

Kendini tehdit altında hisseden bir kedi, yaklaşıldığında savunma davranışı sergileyebilir.

Kedinin duruşu, olası piloereksiyon ile birlikte başının arkasında yere çömelmiş kulakları içerirken, tepkileri, iddia edilen tehlike ve uyarılma düzeyine göre geri çekilmek için bir uyarı işareti olarak seslendirme, ısırma ve/veya tırmalamayı içerebilir.

Yaralanmalara yol açabileceği ve paniğini kötüleştirebileceği için, korkarken kedinizi fiziksel olarak rahatlatmaya çalışmayın.

Her bir kedi ters tepki verdiğinden, korkunç davranışı değiştirmek çok fazla ısrar gerektirir.

Kedinin kaçması için çok sayıda saklanma yeri sağlayın ve bu saklanma fırsatlarını yapılandırılmış etkileşimlerle birleştirin. Yeni insanlarla veya evcil hayvanlarla zorla temastan kaçınılmalıdır, duyarsızlaştırma teknikleri ve davranış değişikliğinin bir karışımı nihayetinde korkuyu azaltacaktır.

Avlanma davranışı, kedilerin oynama şeklinin önemli bir parçasıdır, ancak bazen bu davranış yanlış bir şekilde insanlara yöneliktir ve saldırganlık gibi görünür.

2. Oyun/Yırtıcı Saldırganlık ( Kedim Oyun Oynarken Saldırıyor )

Yanlış yönlendirilmiş oyun/yırtıcı dikkat arama davranışı, zıplama ve ardından ellerin ve ayakların hızlı saldırısı olarak kendini gösterir. En yaygın neden, ellerini kullanarak yavru kedilerle oynayan sahiplerin uygunsuz etkileşimi yoluyla gelişir. Yavru kediler aşırı uyarılır ve kabaca oynar, ancak evcil hayvan ebeveynleri bu davranışı engellemek için hiçbir adım atmaz.

Yavru kediler genellikle diğer kedi yavruları veya kedilerle gürültüyle oynasalar da, kraliçe torunlarına oyunlarını yumuşatmayı öğretecektir. Yavruyken tepkilerini dizginlemeleri öğretilmemiş yetişkin kediler, insanlarla çok agresif oynayabilir.

Bazı kediler ayrıca, mobilyaların arkasından atlayarak ve ayaklarını kaydırarak yanlarından geçerken sahiplerini ‘pusuya’ düşürebilir. Genellikle bu davranış, sahibinin yırtıcı tepkilere ilham veren av hareketine benzer şekilde uzuvları çekme veya koşma tepkisiyle pekiştirilir.

Yanlış yerleştirilmiş oyunu/yırtıcı saldırganlığı önlemek için, yavru kedileri genç yaştan itibaren uygun şekilde oynamayı öğretmek için masa tenisi topları, bir kişinin bir asayı hareket ettirdiği ancak kedinin oyuncağı asanın ucundan kovaladığı ‘olta’ oyuncakları gibi cansız nesnelere yönlendirin. uzuvlar yerine.

Ayrıca kedinizin ortamını günlük oyun seanslarıyla zenginleştirin. Birkaç tırmanma artı keşif seçeneği, sorun çözme fırsatları ve mümkünse dış mekan erişimi sağlayın.

Cezadan kaçının ve sakin ve tepkisiz kalın. Kavrama davranışını pekiştirmekten kaçınmak için uzaklaşın.

3. Sevmenin Neden Olduğu Saldırganlık ( Kedim Severken Saldırıyor )

Sevgi dolu bir evcil hayvan sahibi için, bu tür bir düşmanlık aldatıcı ve çileden çıkarıcı görünebilir, özellikle de kediniz ilgi toplayabilir ve ardından beklenmedik bir şekilde ısırma veya tırmalama ile etkileşimi durdurabilir.

Bu, bir kedi sosyal temas kurmak istediğinde ancak vücudunun birkaç yerini okşamak veya sertçe okşamak gibi yüksek yoğunluklu etkileşim olmadığında yaygındır. Dost canlısı bir yetişkin kedi, canı istediğinde kısa süreler için nazikçe okşamaktan zevk alabilir, ancak kolayca hüsrana uğrar veya tahrik olur ve sahibinin ellerini ısırarak saldırabilir.

Bir kedi ayrıca çok rahatlarsa, zevk ve tehlike arasında bir çatışma duygusu geliştirebilir. Bu, ani bir şiddet hareketine yol açabilir. Yine, bu kediler onları tehditlerden korumayı amaçlayan doğuştan gelen bir hayatta kalma mekanizmasına yanıt veriyor.

Kolayca sinirlenen veya uyandırılan bir moggie ile başa çıkmak için, sahipler kedinin ince uyarı işaretlerine dikkat etmeli ve uzun süreli şımartma seanslarından veya vücutlarının savunmasızlık yaratan kısımlarında (göbek, göğüs veya sırt) sevişmekten kaçınmalıdır.

Hastalık veya yaralanma nedeniyle acı çeken kediler şiddetli davranışlarla saldırabilir.

4. Ağrı Kaynaklı Saldırganlık ( Kedim Saldırganlaştı Ağrısı mı Var ? )

Hasta olan bir kedi, daha düşük tolerans eşiği nedeniyle istemeden saldırabilir çünkü en sık ağrı, sıkıntı ve tahriş yaşarlar. Rahatsız olan bir kedinin agresif tepkisi, muhtemelen, bağlamla ilgili olarak, dokunulduğunda ağrı beklentisi veya deneyiminden kaynaklanır.

Agresif davranışla ilgili yaygın hastalıklar arasında dejeneratif eklem hastalığı (DJD), hipertiroidizm , diş rahatsızlığı ve nörolojik bozukluklar bulunur.

Rahatsızlık yönetimi seçenekleri, DJD vakalarında veteriner konsültasyonu, ağrı kontrolü, tamamlayıcı tedaviler ve ağrılı vücut bölgelerine dokunmaktan kaçınmayı içermelidir.

Bir kedi hüsrana uğradığında, bu hüsranı başka bir şeye yönlendirebilir.

5. Yönlendirilmiş Saldırganlık

Bir kedi, istenen sonucu elde edemeyen bir uyaran tarafından hüsrana uğradığında veya ajite edildiğinde, ‘saldırganlığı kaynak yerine yakındaki hedefe (yani insan veya başka bir evcil hayvana) yönlendirerek’ tepki verebilir.

Tipik nedenler arasında pencereden başka bir kedi görmek, içeride kilitli olduğu için onu kovalayamamak veya bir kedi sahibinin kediler arası kavganın ortasındayken bir kediyi alması yer alır. Aynı şekilde, ani aşırı gürültüden korkan bir kedi, yeniden yönlendirilmiş kızgınlıkla sonuçlanan ajitasyona neden olabilir.

Engellemeyi önlemek için stresin nedenini belirlemeye çalışın ve mümkünse ortadan kaldırın. Kaynak başka bir moggie ise, perdeyi aşağı çekin veya tam uzunlukta bir pencerenin alt kısmına opak film takın. Çok kedili evlerde, kedinin ortamını tüm kaynaklara veya herhangi bir kaynağa sınırsız erişimle zenginleştirir ve açık havada zaman geçirmesini sağlar. Kediler değişime karşı hassastır, ortamı yüksek seslerden ve kabadayı ziyaretçilerden uzak tutarlar.

6. Anne Saldırganlığı

Anne saldırganlığı daha az yaygın olmasına rağmen, yavrularını emziren bazı kraliçeler, doğum sonrası dönemde belirli bireylerin yaklaşımına karşı gaddarlık gösterebilir.

Ayrıca Okuyun:  Bir Kedinin Hamile Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır: Doğum Belirtileri, Davranışı ve Zaman Çizelgesi

Saldırganlığı en aza indirmek ve yavru kediler de dahil olmak üzere kraliçe üzerindeki stresi azaltmak için; konukları minimumda tutun, sessiz, stressiz bir yumurtlama alanı sağlayın ve yuva kokusu bozulmasını en aza indirin. Varlığından memnun olduğundan emin olmak için biri yavrularına dokunduğunda kraliçenin davranışını her zaman dikkatlice gözlemleyin.

Çok kedi bakıyorum birbirlerine saldırıyorlar ?

İnsanlara karşı saldırganlığa ek olarak, çok kedili evlerdeki kediler diğer kedilere karşı da saldırganlık gösterebilir.

Kediler Arası Saldırganlık

Kediler arası saldırganlık, çatışmayla ilgili, korkuyla ilişkili, oyunla ilişkili ve başka bir kedinin varlığıyla tetiklenen veya hastaneye kaldırılma nedeniyle sakinlerin ayrılmasıyla tetiklenen olarak kategorize edilebilir.

Pek çok kedi sahibi, ne kadar çok kedinin o kadar eğlenceli olduğuna inansa da, kedigiller normalde yeni sahiplenilmiş kedileri bir haneye kabul etmeyen yalnız, bölgesel türlerdir. Kediler arasındaki anlaşmazlıklar, hassas dönemde bireylerin akraba olmadığı veya birlikte sosyalleşmediği durumlarda açıkça olağan hale gelir.

Aynı evde kedi-kedi çatışmasının ayda en az bir kez ortaya çıktığı bildirildi. Genellikle inceliklidir ve sık sık kedi sıkıntısına ve davranışsal zorluklara neden olur. Anekdot olarak, temel kaynaklara erişimi engellenerek sıklıkla mağdur olan bir kedi, art arda idiyopatik sistit veya alopesi riskini artırabilen kronik stresten muzdarip olabilir.

Kraliçenin yavrularıyla birlikte sosyal teması, normal duygusal ve davranışsal gelişim için çok değerlidir. Anne bakımından tamamen yoksun bırakılan yavru kedilerin, benzer şekilde azalmış öğrenme yetenekleri sergileyen diğer kedilere karşı korkulu veya saldırgan tepkiler geliştirme riskinin daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır (Seitz, 1959).

Çok kedili evlerde saldırıları önlemek için,  yeni bir kedi sahipleniliyorsa kademeli olarak tanıştırılmalıdır . Çok sayıda araştırma, hassas dönemde diğer kedigillerle erken temas ve olumlu etkileşimlerin, yaşamın ilerleyen dönemlerinde sosyal bağların oluşumu da dahil olmak üzere diğer kedileri daha fazla kabul etmeyi teşvik etmede özellikle kritik olduğunu göstermektedir. Aynı şekilde, feromon ürünleri tanışmalar sırasında düşmanlığı ve yardımı en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Kediler arası çatışmanın önlenmesi, kedi dağılımını teşvik etmeye, kaynak rekabetini azaltırken sıkıntıyı, sinirliliği, olumsuz duyguları azaltmaya ve bir kedinin kendine olan güvenini artırmaya yönelik çevresel düzenlemeler gerektirir.

Kedim saldırganlaştı ! Ne yapmalıyım ?

Her türlü saldırganlık tehlikelidir ve evcil hayvan sahipleri için önemli bir zorluktur. Sınıflandırmalar farklılık gösterse de, saldırganlık tipik olarak korku, hayal kırıklığı, yanlış yönlendirilmiş oyun veya rahatsızlık ile ilişkilendirilir.

Çeşitli saldırganlık türleri genellikle davranışsal ve çevresel değişikliklerle tedavi edilir; ancak çoğu başlangıçta tıbbi bir durumu dışlamak için bir veteriner ziyareti gerektirecektir.

Saldırganlığı teşhis etmek ve tedavi etmek genellikle zordur, bu nedenle kedi dostunuz için özelleştirilmiş bir tedavi planı geliştirebilecek Nitelikli bir Hayvan Davranışçısından profesyonel yardım almanız hayati önem taşır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir kedi neden aniden saldırganlaşır?

Ani saldırganlık genellikle bir hastalık sürecinin veya tıbbi bir durumun göstergesidir. Limbik bölgedeki kısmi nöbetler gibi atipik vakalarda, kediler görünürde bir tetikleyici veya çevresel neden olmayan dürtüsel saldırganlık gösterebilir.

Kediniz daha önce ellemeyi tolere ettiyse ve okşanırken aniden saldırganlık göstermeye başladıysa, veterinerinizi görmek için bir randevu ayarlayın.

Kediniz agresifleştiğinde bu ne anlama geliyor?

Saldırganlık bir teşhis değil davranışsal bir işaret olabilir. Genellikle, bir veteriner kliniğinde olduğu gibi, bir kedinin olumsuz bir deneyimden kaçamadığı zaman, bilinmeyen uyaranlardan korkma, uygunsuz veya uzun süreli kullanımdan kaynaklanan hayal kırıklığı ve ek olarak sıkıntı ile motive edilir. Agresif davranış, kedinin hemen tepki veremediği ve düşmanlığını sahibine veya yakındaki başka bir evcil hayvana yönlendirebileceği acı veya dış provokasyonla bile tetiklenebilir.

Bir kedi size karşı saldırganlaşmak üzere olduğunu işaret ettiğinde dikkat edilmesi gereken bazı işaretler şunlardır: genişlemiş gözbebekleri ve doğrudan bakma, gergin çömelmiş vücut duruşu, kuyruğu bir yandan diğer yana sallama, piloereksiyon ve tıslama.

Kediler oyun saldırganlığından büyür mü?

Dikkat çekme davranışı, yavru kedilerde ve oldukça aktif genç kedilerde, özellikle gece, şafak/alacakaranlıkta veya beslenme saatinde yaygındır.

Sıkılmış, yalnız kediler, göz ardı edilirlerse veya düzenli oyun zamanları yoksa iz sürme, saldırma ve insan saldırılarına girişirler.

Çoğu kedi, sahipleri yavru kedilere ellerini ve ayaklarını kullanmak yerine sallanan oyuncakları kullanarak uygun oyunu öğreterek kedilerinin hayatlarını iyileştirdiğinde bundan büyüyecektir. Sahipler, kedileri avı taklit eden oyuncaklara yönlendirmeli, günde iki kez tüylü bir değnek ile etkileşimli oyun sunmalı ve tasmalı yürüyüş ve ayrıca tıkırtı eğitimi vermelidir.

Kedilerinizin oynadığını veya kavga ettiğini nasıl anlarsınız?

Bağlı bireyler birbirlerini kovalayacak, takip edecek, saldıracak ve pençeleriyle vuracak. Oyun seansları genellikle sessiz olacak ve kediler yanlarında veya sırtlarında yuvarlanarak harcanan eşit zamanla güreşecekler. Isırma, yaralanma veya ağrıya neden olmadan nazik bir biçimde de karşılaşılabilir. Mutlu kediler pençelemez, tıslamaz, hırlamaz ve bir denge ve oyunbazlık duygusu olur.

Oyun dışı savunma saldırganlığında, bir kedi çömelerek, alıcıdan kaçarak, kulakları düzleştirerek, başını sıkıştırarak ve tıslama ve hırıltı arasında tüylerini kaldırarak kendisini çok koruyucu bir şekilde konumlandıracaktır. Saldırgan saldırganlıkta, bir kedi kendini çok tehditkar bir duruşa sokar; bacakları sertleştirir, piloereksiyon sergiler, uzun miyavlamalar ve hırıltılarla ses çıkaran sert bir kuyrukla hedefe doğru bakar ve hareket eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme