- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Köpek SağlığıKöpek HastalıklarıKöpek Solunum Hastalığı (CIRDC) Nedir?

Köpek Solunum Hastalığı (CIRDC) Nedir?

Köpek popülasyonunda periyodik Köpek Bulaşıcı Solunum Hastalığı Kompleksi (CIRDC) salgınları meydana gelebilir ve bazı vakalar ciddi olabilir. Solunum damlacıkları yoluyla bulaşan virüsler ve bakteriler CIRDC’ye neden olabilir. 

CIRDC vakaları, özel evlerde barındırılan hayvanlardan ziyade barınak, yatılı veya eğitim tesisleri gibi ortamlarda barındırılan hayvanlarda, özellikle de diğer köpeklere sınırlı erişimi olanlarda daha sık görülür.

CIRDC’nin semptomları arasında öksürme, hapşırma, burun ve/veya göz akıntısı ve uyuşukluk yer alır. Veteriner hekimler vakaları köpeğin semptomlarına ve semptomların şiddetine göre tedavi ederler. Çoğu köpek, özellikle de solunum yolu hastalıklarına karşı aşılananlar, hafif bir hastalık geçirir. Köpeğinizde devam eden bir öksürük, halsizlik, iştahsızlık, nefes almada zorluk, hastalığın kötüleşmesi ve köpeğin kusmasına neden olan veya hayvanın nefes almasını zorlaştıran bir öksürük varsa, köpeğinizin veteriner hekim tarafından görülmesi gerekir.

Köpek sahipleri evcil hayvanlarını genel olarak solunum yolu hastalıklarından korumaya şu şekilde yardımcı olabilirler:

  • Çok sayıda bilinmeyen köpekle temasın azaltılması. Tıpkı diğer solunum yolu patojenlerinde olduğu gibi, köpeğinizin ne kadar çok teması olursa, bulaşıcı bir köpekle karşılaşma riski de o kadar artar. 
  • Hasta köpeklerle temasın azaltılması. Bunu belirlemek daha zor olabilir ancak bir köpek hasta görünüyorsa (öksürük, burun akıntısı, göz akıntısı), köpeğinizi ondan uzak tutun. 
  • Hasta köpekleri evde tutun ve veteriner bakımına başvurun. 
  • Birden fazla köpeğin paylaştığı ortak su kaplarından ve oyuncaklardan kaçının. 
  • Köpeğinizin hangi aşıları olması gerektiği konusunda veterinerinizden tavsiye isteyin. Yaygın aşılar arasında köpek gribi, Bordetella, parainfluenza ve köpek adenovirüs tip 2 bulunur.
  • Hastaysa, mümkünse etkenin (viral/bakteriyel) belirlenmesine yardımcı olması için köpeğinize PCR testi yaptırmayı düşünün.

Köpek gribi (köpek gribi) nedir?

Köpek gribi (köpek gribi olarak da bilinir), köpekleri enfekte ettiği bilinen spesifik A Tipi grip virüslerinin neden olduğu köpeklerde bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Bunlara “köpek gribi virüsleri” denir. Köpek gribi ile hiçbir insan enfeksiyonu bildirilmemiştir. İki farklı influenza A köpek gribi virüsü vardır: biri H3N8 virüsü, diğeri ise H3N2 virüsüdür. Köpek gribi A(H3N2) virüsleri, insanlarda her yıl yayılan mevsimsel grip A(H3N2) virüslerinden farklıdır.

Köpek gribi virüsleri insanlara bulaşabilir mi?

Genel olarak köpek gribi virüslerinin insanlar için düşük bir tehdit oluşturduğu düşünülmektedir. Bugüne kadar, köpek gribi virüslerinin köpeklerden insanlara yayıldığına dair bir kanıt yoktur ve ABD’de veya dünya çapında köpek gribi virüsü ile insan enfeksiyonuna ilişkin rapor edilmiş tek bir vaka bulunmamaktadır. 

Ancak grip virüsleri sürekli değişmektedir ve bir köpek gribi virüsünün insanlara bulaşacak ve insanlar arasında kolayca yayılacak şekilde değişebilmesi mümkündür. İnsan popülasyonunun çok az bağışıklığa sahip olduğu yeni (yeni, insan dışı) influenza A virüslerinin neden olduğu insan enfeksiyonları, bir pandeminin ortaya çıkma potansiyeli nedeniyle ortaya çıktıklarında endişe vericidir. Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü küresel sürveyans sistemi, hayvan kaynaklı yeni influenza A virüsleri (kuş veya domuz gribi A virüsleri gibi) yoluyla insan enfeksiyonlarının tespit edilmesine yol açmıştır, ancak bugüne kadar insanlarda köpek influenza A virüsleri ile enfeksiyon görülmemiştir. tespit edilmiştir.

Köpek gribi virüsleri nereden geldi ve ne zamandan beri varlar?

Köpek gribi H3N8 virüsleri atlardan kaynaklanır, köpeklere yayılır ve artık köpekler arasında da yayılabilir. H3N8 at gribi (at gribi) virüslerinin atlarda 40 yılı aşkın süredir var olduğu bilinmektedir. 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde köpeklerde (başlangıçta tazılarda) bilinmeyen bir solunum yolu hastalığı vakaları rapor edildi. Yapılan bir araştırma, bu solunum yolu hastalığına at gribi A(H3N8) virüslerinin neden olduğunu gösterdi. Bilim adamları, bu virüsün türlere (atlardan köpeklere) sıçradığını ve köpeklerde hastalığa neden olacak şekilde adapte olduğuna ve özellikle köpek kulübeleri ve barınaklarda barındırılan köpekler arasında yayıldığına inanıyor. Bu artık köpeğe özgü veya köpek H3N8 virüsü olarak kabul ediliyor.

Köpek gribi H3N2 virüsleri kuşlardan kaynaklanır, köpeklere yayılır ve artık köpekler arasında da yayılabilir. H3N2 köpek gribi virüslerinin enfekte köpeklerden kedilere bulaştığı da rapor edilmiştir. Canine influenza A H3N2 virüsleri ilk olarak 2007 yılında Güney Kore’deki köpeklerde tespit edildi ve ayrıca Çin, Tayland ve Kanada’daki köpeklerde de rapor edildi. 

Köpek gribi virüsü nasıl yayılır?

Neredeyse tüm köpekler köpek gribi enfeksiyonuna karşı hassastır ve virüs enfeksiyonu, köpek kulübeleri ve barınaklarda barındırılan köpekler arasında yayılma eğilimindedir. Köpek gribinin esas olarak köpekler arasında, enfekte köpeklerin öksürmesi ve hapşırması sırasında ortaya çıkan solunum damlacıkları veya kontamine yüzeylerle temas yoluyla yayıldığı düşünülmektedir. Bu nedenle, köpekleri öksüren veya başka solunum yolu hastalığı belirtileri gösteren köpek sahipleri, köpeklerini diğer köpeklere veya kedilere maruz bırakmamalıdır. Solunum yolu hastalığı belirtileri gösteren köpeklere maruz kaldıktan sonra giysiler, ekipmanlar, yüzeyler ve eller temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Köpek gribi için bir test var mı?

Köpeklerde H3N8 ve H3N2 köpek gribi virüsü enfeksiyonunu doğrulamak için testler mevcuttur. Veterineriniz testin uygun olup olmadığını size söyleyebilir.

Köpeklerde köpek gribi nasıl tedavi edilir?

Tedavi büyük ölçüde, köpeğin susuz ve rahat kalmasına yardımcı olan ve daha sonra vücudu iyileşmeyi kolaylaştırmak için enfeksiyona karşı bir bağışıklık tepkisi oluşturan destekleyici bakımdan oluşur. Hastalığın daha hafif formunda bu bakım, köpeğinizin daha rahat etmesini sağlayacak ilaçları ve köpeğinizin yeterince sıvı almasını sağlayacak sıvıları içerebilir. İkincil bir bakteriyel enfeksiyondan şüpheleniliyorsa, veterineriniz tarafından geniş spektrumlu antibiyotikler reçete edilebilir.

Köpek gribinin aşısı var mı?

Köpekleri hem H3N8 hem de H3N2 köpek gribine karşı koruyan aşılar Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcuttur. Veteriner hekiminiz bu aşılar ve köpeğinizi aşılamayı düşünüp düşünmemeniz gerektiği hakkında ek bilgi sağlayabilir.

Köpeğimin öksürüğü var. Ne yapmalıyım?

Veteriner hekimin köpeğinizi değerlendirebilmesi ve uygun bir tedavi yöntemi önerebilmesi için randevu gerekip gerekmediğini belirlemek için veterinerinize danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme