- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Köpek BesinleriKöpeklerin Yiyebileceği Sebzeler ?

Köpeklerin Yiyebileceği Sebzeler ?

İnsanlar için çok yararlı olan sebzeler, köpekler içinde yararlı mı ? Köpeklerin yiyebileceği sebzeler nelerdir?

Köpeklerin yiyebileceği sebzeler köpek sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. İnsanlar için çok yararlı olan sebzeler, köpekler içinde yararlı mı ? Köpekler yiyebileceği sebzeler nelerdir? Sebzelerin bazıları köpekler için faydalı olsa da, bazıları sindirmeleri çok zordur. Hatta bazı sebzeler potansiyel olarak organ hasarına yol açabilecek kimyasal bileşikler ve asitler içerir.

Köpekler için sebzelerin faydaları

Evcil hayvanınızın diyeti ve beslenmesi hakkında bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için, köpeklerin güvenle yiyebileceği tüm sebzelerin yanı sıra zehirli olan ve kaçınılması gerekenlerin ayrıntılı bir listesini derledik.

Köpeklerin bol miktarda eti sevdiği (ve tüketmesi gerektiği) doğru olsa da, sebzeler evcil hayvanınıza ette bulunmayan besinleri de sağlayabilir.

Sebzeler, tümü hastalıklarla mücadele potansiyeline sahip olan vitaminler, mineraller, lif, fitobesinler ve antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca sindirime yardımcı olan enzimler içerirler ve yüksek su içerikleri nedeniyle mükemmel bir hidrasyon kaynağıdırlar.

Bununla birlikte, insanlardan farklı olarak, köpekler yalnızca sebzelerle gelişemezler. Evcil hayvanınız dengeli beslenmeyi sürdürmek için çeşitli yiyecekler yemelidir ve bu nedenle sebzeler, yavru köpeğinizin günlük kalori alımının %10’undan fazlasını oluşturmamalıdır.

Bu nedenle, köpeğinizin diyetini bazı sağlıklı yiyeceklerle desteklemek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, köpeklerin yiyebileceği sebzeler ve kaçınılması gereken sebzelerin tam listesini sizin için derledik…

Köpeklerin Yiyebileceği Sebzeler

Köpekler Kereviz Yiyebilir mi ?

Köpeklerin yiyebileceği sebzeler ‘in başında Kereviz gelir, kereviz evcil hayvanınızın görüşünü iyileştirmeye yardımcı olan A vitamini, ayrıca B, C ve K vitaminleri, potasyum ve manganez açısından zengindir. Bu düşük kalorili sebze, köpekler için harika bir doğal nefes tazeleyicidir. Yavru köpekler, çıtır dokusu sebebiyle kerevizi çiğnemeyi sever, ancak çok fazla yemediğinden emin olmanız gerekir. Kereviz doğal bir idrar söktürücüdür, bu nedenle çok miktarda yemesi durumunda köpeğinizin daha sık idrara çıkmasına neden olabilir.

Köpekler Brokoli Yiyebilir mi ?

Brokoli iyi bir lif, A, C, E ve K vitaminleri kaynağıdır ve neredeyse hiç yağ içermez. Sapları, evcil hayvanınızın boğazına kolayca takılabilecekleri için küçük parçalara ayırdığınızdan emin olun. Ayrıca brokolinin, bazı köpeklerde mide ağrısına neden olabilen lahana, karnabahar ve lahana gibi tüm turpgil sebzelerde bulunan potansiyel olarak zararlı bir içerik olan izotiyosiyanat içerdiğine dikkat edilmelidir.

Köpekler Lahana Yiyebilir mi ?

Bu turpgillerden sebze, köpeklerin genel sağlığını iyileştirmek için çalışan bitki besinlerinin yanı sıra C, B1, B6 ve K vitaminlerini içerir. Bununla birlikte, lahana, evcil hayvanınızın gazını çıkaracağından, yalnızca ölçülü olarak beslenmelidir. Çiğ lahana ayrıca, tiroid bezini baskılayabilen ve büyük miktarlarda tüketilirse köpeklerde hipotiroidizme yol açabilen tiyosiyanat içerir .

Köpekler Havuç Yiyebilir mi ?

Havuç , diyet lifi, B, E, C, D ve K vitaminleri açısından zengindir ve kalorisi düşüktür. Çiğ yenildiğinde, bu turuncu sebzeler köpeğinizin dişlerini temiz tutmaya yardımcı olabilir. Ancak çiğ havuçların sindirimi zor olabilir, bu sebeple havuçu pişirerek vermeniz daha doğru olacaktır.

Köpekler Kuşkonmaz Yiyebilir mi ?

Köpeklerin yiyebileceği sebzeler ‘in başında Kuşkonmaz gelmektedir. Kuşkonmaz’lar B6, C, E ve K vitaminleri, tiamin, niasin ve bakır, potasyum, krom ve selenyum gibi mineraller açısından zengindir. Köpekler için çiğ kuşkonmaz, çiğneme çubuklarına harika bir alternatiftir. Yutmalarını kolaylaştırmak için mızrakları ızgara yapmayı veya buharda pişirmeyi düşünebilirsiniz…

Köpekler Kabak Yiyebilir mi ?

Kabak kalorisi düşük, lif açısından zengindir ve köpeklerin kemiklerini, böbreklerini ve kalplerini güçlendiren bol miktarda vitamin ve mineral sunar. Cildi yumuşatmak için evcil hayvanınıza servis etmeden önce kabağı buharda pişirmek en iyisidir.

Köpekler Karnabahar Yiyebilir mi ?

Karnabahar, tümü bağışıklık sistemini güçlendirmek için harika olan omega-3 yağ asitleri, biyotin, manganez, fosfor ve ayrıca B, C ve K vitaminleri sağlar. Bu listedeki diğer turpgil sebzelere benzer şekilde karnabahar, köpeğinizin gazını çıkarabileceği için yalnızca küçük miktarlarda güvenlidir. Çiğ karnabaharın sindirimi zordur, bu nedenle evcil hayvanınıza hafifçe pişirilmiş (buğulanmış) olarak sunmak en iyisidir.

Köpekler Fasulye Yiyebilir mi ?

Siyah, barbunya, kırmızı barbunya ve tereyağlı fasulye, harika bir bitki proteini ve potasyum, magnezyum ve folat gibi besinler kaynağıdır. Ancak kolayca gaz yapabilirler, bu nedenle makul miktarlarda beslenmeleri gerekir. Yeşil fasulye köpekler için harikadır çünkü besinlerle doludurlar ve sade oldukları sürece çiğ, buharda pişirilmiş ve hatta konserve olarak servis edilebilirler.

Köpekler Patates Yiyebilir mi ?

Köpekler , tamamı sade olarak servis edildikleri sürece (haşlanmış, fırınlanmış veya buharda pişirilmiş) patatesleri güvenle tüketebilirler . Köpekler için zehirli olabilecek bir bileşik olan solanin içerdiklerinden evcil hayvanınıza asla çiğ patates vermeyin. Yağ oranı yüksek olduğu için kızarmış patateslerden de kaçınılmalıdır.

Köpekler Ispanak Yiyebilir mi ?

Köpekler , harika bir demir, magnezyum, A, C ve E vitaminleri kaynağı olan ıspanağı yiyebilir . Tüm bu besinler, bu yeşil yapraklı yeşilin enflamasyonu, kardiyovasküler hastalıkları ve hatta kanseri önlemede çok etkili olmasını sağlar. Öte yandan ıspanak, vücutta kalsiyum emilimini engelleyen ve böbreklere zarar verebilen bir bileşik olan oksalik asit içerir, bu nedenle ölçülü beslenmelidir.

Köpekler Kale Sebzesi Yiyebilir mi ?

Kale, insanlar için bir süper gıda olarak kabul edilir ve köpekler için de sağlık yararları sunar. A, K vitaminleri ve kalsiyum açısından zengin olan bu koyu renkli, yapraklı sebze, köpeklerin görüşü, bağışıklığı ve kemikleri için harikadır. Aynı zamanda sağlıklı kırmızı kan hücrelerinden sorumlu mineral olan iyi bir demir kaynağıdır. Bununla birlikte, lahana ayrıca bazı mesane taşlarının yapı taşı olan kalsiyum oksalat ve köpeklerde mide tahrişine neden olabilen ve hatta büyük miktarlarda tüketildiğinde toksik olabilen izotiyosiyanatlar içerir.

Köpekler Kabak Yiyebilir mi ?

Kabak, vitaminler, mineraller ve diyet lifi ile doludur. Ayrıca kalorisi düşüktür, lezzetlidir ve sindirime yardımcı olur. Hafif pişmiş balkabağı, köpekler için sindirimi en kolay olan balkabağıdır ve küçük miktarlarda beslenirse köpeklerde kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Konserve balkabağı, şeker veya katkı maddesi içermediği sürece köpekler için de güvenlidir. Kabak çekirdeği köpeklere de verilebilir, ancak sade olduklarından emin olun (tuz, tereyağı veya yağ yok).

Köpekler Pancar Yiyebilir mi ?

Pancar, C vitamini, folat, manganez, potasyum ve diyet lifi açısından zengindir. Ciddi bir boğulma tehlikesi oluşturabilecekleri ve köpeğinizin sindirim sistemini tıkayabilecekleri için çiğ pancar beslemekten kaçının. Pişmiş pancar ise oksalat içerir ve mesane taşına eğilimli köpekler tarafından kaçınılmalıdır. Bu parlak kırmızı sebzeler ayrıca doğası gereği asidiktir ve bazı köpeklerde mide rahatsızlığına, ishale veya kusmaya neden olabilir.

Köpekler Salatalık Yiyebilir mi ?

Salatalık, B1, C ve K vitaminlerinin yanı sıra biotin, bakır, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Kalorileri çok düşüktür, bu da onları aşırı kilolu köpekler için ideal bir atıştırmalık yapar. Salatalığın da %96’sı sudur, bu nedenle sıcak bir yaz gününde mükemmel bir serinletici atıştırmalıktır.

Köpekler Biber Yiyebilir mi ?

Biber, portakaldan üç kat daha fazla C vitamini içerir ve beta-karoten ile birleştiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye, görme yeteneğini korumaya ve doğal bir anti-inflamatuar görevi görmeye yardımcı olur. Biberleri servis etmenin en iyi yolu, dış kabuğunu yumuşatmak için buharda pişirmektir. Çiğ olarak servis etmeye karar verirseniz, küçük parçalara ayırdığınızdan emin olun. Evcil hayvanınıza baharatlı biber çeşitleri verip vermediğinizi iki kez kontrol etmeyi unutmayın.

Köpekler Bezelye Yiyebilir mi ?

Bezelye A, B ve K vitaminleri, demir, magnezyum, potasyum ve çinko gibi minerallerin yanı sıra lif, protein ve lutein açısından zengindir. Çok fazla yenildiğinde ishale neden olabileceğinden, ölçülü olarak yedirdiğinizden emin olmalısınız. Ölçülü olarak yedirildiğinde köpeklerde kabızlığada çözüm olabilmektedir. Böbreklerin işlemesi zor olabilen pürinler içerdiklerinden, böbrek sorunları olan köpeklere bezelye verilmemelidir.

Köpekler Tatlı patates Yiyebilir mi ?

Tatlı patates ve yer elması, lif artı B6 ve C vitaminleri açısından çok zengindir. Havuç gibi, cildi ve görüşü iyileştiren beta-karoten içerirler. Normal patateslere benzer şekilde, bu turuncu sebzeler sadece pişmiş (haşlanmış veya fırınlanmış) ve herhangi bir baharat olmadan servis edilmelidir.

Köpekler Brüksel Lahanası Yiyebilir mi ?

Brüksel lahanası, bağışıklığı güçlendirmek ve kemik sağlığını iyileştirmek için harika bir C ve K vitamini kaynağıdır. Ayrıca iltihaplanmaya karşı savaşan antioksidanlar içerirler. Brüksel lahanası sindirime yardımcı olur ve köpeğinizin kabız olması durumunda yardımcı olabilir, ancak aynı zamanda gaza neden olabilir ve gazla sonuçlanabilir. Filizleri evcil hayvanınıza vermeden önce pişirdiğinizden emin olun.

Köpekler Marul Yiyebilir mi ?

Salatalığa benzer şekilde, marul da çok fazla su içerir (%90), bu da onu aşırı kilolu köpekler için mükemmel bir atıştırmalık yapar. Boğulma tehlikesini önlemek için, beslemeden önce marulu doğradığınızdan emin olun.

Köpekler için hangi sebzeler zararlıdır?

Köpekler Soğan Yiyebilir mi?

Allium bitki ailesinin bir parçası olan soğan ve frenk soğanı köpekler için zehirlidir. Köpeğiniz soğan yemişse ve koyu sarı idrar, düşük enerji seviyeleri, kusma ve/veya ishal gibi belirtiler fark ederseniz, hemen veterinerinize başvurduğunuzdan emin olun.

Köpekler Sarımsak Yiyebilir mi?

Soğana benzer şekilde, bu kokulu sebze insanlar için sağlıklı ama köpekler için zehirlidir. Sarımsak az miktarda yenirse ishal ve kusmaya neden olabilir, ancak daha büyük miktarlar kırmızı kan hücrelerinin patlamasına ve kansızlığa yol açabilir. Bu, enerji kaybına, halsizliğe ve çökmeye yol açar.

Köpekler Mantarlar Yiyebilir mi?

Süpermarketten alınan mantarlar , sade ve az miktarda servis edildiği sürece köpekler için genellikle zararlı değildir. Ancak bazı yabani mantarlar çok zehirlidir ve asla köpeklere verilmemelidir. Mantar zehirlenmesinin belirtileri arasında ishal, aşırı salya akması, zayıf koordinasyon, çökme ve ölüm yer alır. Köpeğiniz yabani bir mantar yerse, derhal veterinerinize başvurun.

Köpekler Mısır Yiyebilir mi?

Mısırın kendisi köpekler için zararlı değildir ama onlar için fazla besin değeri de sunmaz. Köpeğinize mısır vermeye karar verirseniz, onu küçük miktarlarda verin. Yutulması halinde yaşamı tehdit eden bağırsak tıkanmasına neden olabileceğinden evcil hayvanınıza asla mısır koçanı vermeyin.

Köpekler Domates Yiyebilir mi?

Domatesler , itüzümü ailesinin bir üyesidir, yani nöbetlere ve titremelere neden olabilen zehirli bir kimyasal olan solanin içerirler. Olgun domatesler genellikle köpekler için güvenli olsa da bitkinin sapları, yaprakları ve yeşil ürünleri daha yüksek miktarda solanin içerir. Bu nedenle, yavru köpeğinizin ortalığı karıştırabileceği bir sebze bahçeniz varsa çok dikkatli olun.

Köpekler Patlıcan Yiyebilir mi?

Patlıcan, itüzümü ailesinin başka bir üyesidir ve bazı köpeklerde alerjik reaksiyonlarla bağlantılıdır. Köpeğinizin bu sebzeyi tolere edip etmediğini görmek için az miktarda pişmiş patlıcanla başladığınızdan emin olun.

Köpekler Turp Yiyebilir mi?

Turp köpekler için zehirli değildir ancak şekli oldukça tehlikeli olabilir. Evcil hayvanınız bütün bir turpu yutarsa, ciddi bağırsak tıkanıklığı yaşayabilir. Bu nedenle, evcil hayvanınıza turp vermeye karar verirseniz, önce onları ince dilimlediğinizden emin olun.

Yavru köpekler hangi sebzeleri yiyebilir?

Yavru köpekler hangi sebzeleri yiyebilir

Kabak, havuç, yeşil fasulye, tatlı patates, brokoli veya karnabahar gibi köpekler için güvenli olan küçük sebzeler, pişirildikleri, ince ince doğrandıkları ve sade olarak servis edildikleri sürece yavru köpekler için lezzetli ve sağlıklı yiyeceklerdir.

Ancak, ikramların yavru köpeğinizin diyetinin %5’inden fazlasını oluşturmaması gerektiğini unutmayın, bu nedenle sebzeler küçük miktarlarda ve ara sıra ikram olarak sunulmalıdır.

Yavru köpeğinizin beslenmesi ve köpekler için güvenli listemizde yer alan sebzelerle beslenmesinin güvenli olup olmadığı konusunda veterinerinize danışın.

Köpeklere sebze nasıl yedirilir ?

Herhangi bir yeni insan mamasında olduğu gibi, sebzeleri köpeğinizin diyetine yavaş yavaş sokmak en iyisidir. Küçük bir miktarla başlayın ve yavrunuza göz kulak olun. İshal, kusma veya aşırı gaz gibi yan etkiler göstermezlerse, miktarı kademeli olarak artırın.

Genel bir kural olarak, insanlar belirli bir sebzeyi çiğ yiyebiliyorsa, köpekler de yiyebilir. Bu nedenle, çiğ kereviz veya yeşil fasulye vermek kesinlikle iyidir, ancak patates ve tatlı patates gibi sebzeleri her zaman pişirmeniz gerekir.

Boğulma riskini azaltmak için sebzeleri her zaman küçük, lokma büyüklüğünde parçalara ayırdığınızdan emin olun.

Sebzeleri tuzsuz, yağsız, baharatsız ve yağsız olarak servis edin. Bunlardan herhangi birini ekleyerek hem sebzelerin besin değerini yok etmiş olursunuz hem de dört ayaklı dostunuza zarar vermiş olursunuz.

Genel olarak, hafifçe pişirmek (buharda pişirmek, ızgara yapmak veya haşlamak) sebzeleri köpeğinizin tüm besinleri sindirmesini ve emmesini kolaylaştıracaktır.

Maksimum fayda ve sindirilebilirlik için sebzeler püre haline de getirilebilir. Püre haline getirilmiş sebzeleri hemen besleyebilir veya karışımı bir buz kalıbına döküp dondurarak sağlıklı ve canlandırıcı bir yaz ikramı yapabilirsiniz.

Moderasyonun anahtar olduğunu unutmayın. Sebzeler köpeğiniz için iyi olmasına rağmen, günlük kalori alımının %10’unu oluşturmalıdır. Çok fazla sebze yemek, bağırsak florasını olumsuz yönde değiştirebilir veya alkaliniteyi artırabilir ve böbrek sorunlarına neden olabilir.

İşte köpeklerin yiyemeyeceği sebzelerin yanı sıra köpeklerin yiyebileceği sebzelerin bir özeti:

Köpeklerin Yiyebileceği SebzelerKöpeklerin Yiyemeyeceği Sebzeler
BrokoliSoğanlar
LahanaSarımsak
HavuçlarMantarlar
KuşkonmazMısır
KabakDomates
KerevizPatlıcan
KarnabaharTurp
Fasulye
Patates
Ispanak
Kale
Kabak
Pancar
Salatalıklar
Biberler
bezelye
Tatlı patatesler
Brüksel lahanası
Marul

Köpeklerin Yiyebileceği Sebzeler Temel Çıkarımlar

  • Sebzeler köpeğiniz için lezzetli bir ödül olabilir. Ette bulunmayan harika bir vitamin, mineral, lif, antioksidan, fitobesin ve enzim kaynağıdır.
  • Sorumlu bir evcil hayvan sahibi olarak, köpeğinizin yiyebileceği sebzeler bilmeli ve sağlık sorunlarına neden olabilecek sebzelerden kaçınmalısınız.
  • Köpeğinizin midesinin uyum sağlamasına izin vermek ve olumsuz reaksiyonlardan kaçınmak için, özellikle başlangıçta, sebzeleri makul miktarlarda besleyin.
  • Yavru köpeğiniz sebzeleri yedikten sonra olağandışı bir şey fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede veterinerinize başvurun.

Köpeklerin yiyebileceği Sebzeler yazımızı beğendiyseniz yorumlarınızı bizden esirgememenizi rica ederiz. Ayrıca Köpeğinizin yiyebileceği meyveleri merak ediyorsanız. Köpeklerin yiyebileceği Meyveler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Çok teşekkür ederim. Gerçekten mükemmel bir yazı olmuş.Köpeklerin Yiyebileceği Sebzeler ?