- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Kedi BakımıKedilerde Kabızlık Nasıl Geçer? 9 Öneri !

Kedilerde Kabızlık Nasıl Geçer? 9 Öneri !

Birçok kedi fazla su içmemekle ünlüdür. Kedilerde Kabızlık ‘ın en büyük nedenlerinden biri yeteri kadar su içmemeleridir. Bu durumu hafife almamak gerekir. Kabızlık asla normal değildir. Kediler kabız olduklarında çok fazla acı çekebilirler. Ayrıca yaşam kalitelerin düşmesine sebep olabilir. Bu sebeple kabızlık kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Kedilerde kabızlık neden ciddiye alınmalıdır ?

Tekrarlayan kabızlık atakları, kolonun geri döndürülemez şekilde genişlemesine neden olabilir. Ciddi kabızlık, kedinin dışkıyı hiç çıkaramadığı ve lavmana ihtiyaç duyduğu bir duruma yol açabilir. Kedilerde kabızlık ‘ın en kötüsü, bir kedi o kadar tıkanabilir veya “etkilenebilir” ve kolon o kadar genişleyebilir ki, ameliyat tek çözüm olabilir.

Kedilerde kabızlık neden olur?

Kedilerde kabızlığın bir çok sebebi olabilir, Kedi kabızlığının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Dehidrasyon;
 • Ağrılı dışkılama;
 • Evdeki stres;
 • Kirli kedi tuvaleti;
 • Bir hastalık;

Kedinizde kabızlık olduğunu gözlemliyorsanız, öncelikle bir veterinere danışmanız gerekebilir.

Veterineriniz şunları sorabilir:

 • Diyette bir değişiklik oldu mu?
 • Su alımında bir değişiklik oldu mu?
 • Kediniz herhangi bir ilaç kullanıyor mu?
 • Kedinizin kedi tuvaletine ulaşmasını engelleyebilecek herhangi bir ağrılı eklem var mı?
 • Aşırı yalama veya tımarlama var mı?
 • Kedi tuvaleti pis olabilir mi ?
 • Birden fazla kedi varsa yeteri kadar kedi tuvaleti var mı?
 • Evde yeni bir kedi veya yeni bir köpek gibi bir stres kaynağı var mı?

Kedilerde kabızlığı nasıl önleyebilirsiniz?

 • Kedinizi konserve yiyeceklerle beslemek, su alımını artırmanın kolay bir yoludur. Kuru mama yaklaşık %10-20 su içerebilirken, konserve mama %80 su içerebilir.
 • Birkaç kediniz varsa, birden fazla kedi tuvaletinizin olması gerekmektedir.
 • Kedi tuvaletlerini günde bir defa temizlemeniz önerilir.
 • Farklı kediler farklı kum türlerini tercih eder. Seçtiğiniz kumla kedinizin mutlu göründüğünden emin olun.
 • Egzersizi ve eğlenceli aktiviteleri artırın

Kedilerde kabızlık belirtileri nelerdir?

Kabız kedilerin çöp kutusunda ıkındıkları görülebilir. Acı çektiğinde, kabız kediler dışkılama sırasında ses çıkarabilir. Sıklıkla susuzluk ve iştahları azalır. Kabızlık da kusmaya neden olabilir .

Kabız kedileri idrar tıkanıklığı olan kedilerden ayırmak önemlidir. İlk bakışta aynı görünebilirler: çöp kutusunda süzme. Bununla birlikte, tıbbi açıdan bakıldığında, iki durum kökten farklıdır.

Kedilerde kabızlık testi her zaman olduğu gibi, aile veterineriniz kapsamlı bir fizik muayene ile başlayacaktır . Anüs veya rektum hastalıkları dışkılama sırasında ağrıya neden olabilir. Kan çalışması, düşük potasyum veya yüksek kalsiyum gibi bir metabolik hastalığı ortaya çıkarabilir. Ayrıca dehidrasyon gösterebilir.

Kedi aşırı kilolu değilse, muayene sırasında dışkı dolu bir kolon hissedilebilir veya palpe edilebilir . Aşırı kilolu kediler için , durumun kapsamını ve kolonun büyüklüğünü değerlendirmek için karın röntgeni çekilebilir. Ek olarak, pelvisin bir röntgeni, dışkının dışarı atılmasını önleyebilen mekanik bir tıkanıklığa neden olan eski, tedavi edilmemiş kırıkları ortaya çıkarabilir.

Kedilerde kabızlık nasıl tedavi edilir ? 

Kabızlığın ciddiyetine göre farklı tedavi yöntemleri vardır. 

 • Sıvı desteği ile  yada deri altı (rehidrasyon)
 • Dışkıların lavmanla birlikte elle çıkarılması (veteriner desteği ile )
 • Lif açısından zengin bir diyet değişikliği
 • Müshil kullanımı
 • İlaç tedavisi (promotilite ilaçları olarak adlandırılır) ( veteriner desteği ile ) 

Kedilerde Kabızlık İçin Veteriner Tedavisi

Kabızlık kedilerde sık görülür ancak ciddi bir hastalığa işaret edebilir, bu nedenle veterinerinizle görüşülmelidir.

Kabızlık, kolonun uzun süreli şişmesinden kaynaklanan kalıcı hasar riskini azaltmak için mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir. Etkili tedavi, altta yatan bozukluğu tanımlamayı ve düzeltmeyi (mümkünse), etkilenen dışkıyı çıkarmayı ve nüksleri önlemeyi içerir.

Kabızlığın hemen giderilmesi için, veterineriniz kedinize sıvılar ve/veya  lavman verebilir . Bales, “Bir kediye lavman uygulamak bir veterinerlik işidir ve evde denenmemelidir” diyor. İnsanlar için tasarlanmış bazı lavman türleri aslında kediler için çok zehirlidir.

Veterinerler ayrıca, kedinizin kabızlığının semptomlarını yönetmenize yardımcı olmak için ilaçlar yazabilir veya reçetesiz çözümler önerebilir.

Daha da önemlisi, veterineriniz, sadece semptomları yönetmeye çalışmak yerine, kabızlığa neden olan altta yatan sorunu belirlemeye yardımcı olabilir, böylece tedavi edilebilir.

Uzun süreli kabızlık veya kabızlık yaşayan bazı kedilerde , kolonun kas gücündeki bir kusurun neden olduğu genişlemiş bir bağırsak olan megakolon olabilir  . Tıbbi tedaviye yanıt vermeyen kronik kabızlığı veya megakolonu olan kediler, kalın bağırsağın etkilenen bölümünün çıkarılmasına yanıt verebilir.

Kabız Kediye Evde Ne Yapılabilir ?

İşte kedinizin kabızlığını gidermek için evde yapabileceğiniz şeylerin bir listesi.

Su Tüketimini Artırın

Dehidrasyon kabızlığa katkıda bulunduğundan, daha fazla su içmek ve bol sıvı almak kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Kediler durgun su içmekte pek iyi değildir, bu nedenle su tüketimlerini artırmanın ve onları iyi bir şekilde nemlendirmenin en iyi yolu onları ıslak mamayla beslemektir. Bu, su alımını önemli ölçüde artırır ve kabızlık riskini önemli ölçüde azaltır.

Ayrıca, evinizin farklı alanlarına daha fazla su kabı koyarak, evcil hayvan su fıskiyeleri deneyerek, bir musluğu damlatarak ve midye suyu, ton balığı suyu gibi kedilerin sevdiği şeylerle suyu tatlandırarak kedinizi daha fazla su içmeye teşvik edebilirsiniz. veya et suyu. Kedinizin suyunu tatlandırırsanız, aromalı suyu sevmemeleri ihtimaline karşı her zaman sade bir su kaynağı bırakın.

Yeni Bir Diyet Deneyin

Gıda alerjileri, kedilerde bağırsak iltihabına ve kabızlığa neden olabilir. Kedinizin mamasının (tavuk, kuzu vb.) protein kaynağını değiştirmek iltihabı azaltabilir ve bağırsakların daha normal hareket etmesini sağlayarak kabızlığı azaltabilir.

Birden çok şeye alerjisi olabilecek kediler için özel sınırlı içerikli diyetler ve hipoalerjenik diyetler de mevcuttur. Bununla birlikte, bir diyet değişikliğinin işe yaraması yaklaşık 8-12 hafta sürer, bu nedenle bu, uzun vadeli yönetimin bir parçasıdır.

Kedi maması paketinin üzerinde belirtildiği gibi eski mama ile yeni mamayı karıştırarak tavsiye edilen geçiş süresini takip edin.

Kedinizin Sağlıklı Kilo Vermesine Yardımcı Olun

Obezite, bağırsak iltihabına neden olur, bu da bağırsaklarda işlerin yavaşlamasına neden olur. Daha sonra dışkıdan çok fazla su emilerek kabızlığa neden olur. Şiddetli vakalarda, göbekte o kadar çok yağ vardır ki, dışkı hareketini fiziksel olarak engeller. Veterineriniz, kedinizin kilo vermesi gerekip gerekmediğini anlamanıza ve bir diyet planı oluşturmak için sizinle birlikte çalışmasına yardımcı olabilir.

Egzersizi Artırın

Egzersiz, kabızlığı tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olan bağırsakların normal hareketini desteklemeye yardımcı olabilir. Kedi oyuncakları, kedi ağaçları, pencere koltukları ve sizinle daha fazla oyun zamanı gibi şeylerle kedinizi daha aktif olmaya teşvik edin. Egzersiz ayrıca kedinizin rahatlamasına ve kaygısının azalmasına yardımcı olacak ve kilo kaybına yardımcı olacaktır.

Stres ve Kaygıyı En Aza İndirin

Kediler rutinleri bozulduğunda kolayca strese girebilirler . Evde yeni bir evcil hayvan olması veya taşınmak gibi daha belirgin bir neden olabilir. Kediler kabız olduğunda, saldırganlık belirtiside gösterebilirler.

Bazen bir kedinin değişikliklere uyum sağlaması zaman alır. Ancak sakinleştirici feromonlar (Feliway), takviyeler (genellikle Supravet Calming Tablet ve Solliquin kullanılır), şifalı bitkiler ve/veya ilaçlar gibi şeyler kullanarak stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Daha Fazla Kedi Kumu Ekleyin

Kediler, kedi tuvaletleri konusunda oldukça titiz olabilirler. Kedi tuvaletinin yerini ve hatta kutunun veya çöpün türünü beğenmezlerse, onu eskisi kadar kullanmayabilirler ve bu da kabızlığa yol açabilir. Kedilerinizden en az bir tane daha fazla çöp kutunuz olmalı ve evinizin her katında en az bir tane çöp kutusu bulunmalıdır. Kedinizin neyi sevdiğini bulmak için farklı tipte kutular ve kumlar denemeniz gerekebilir.

Lif veya Probiyotikleri Deneyin

Probiyotikler, sağlıklı bağırsakları desteklemeye yardımcı olan “iyi bakterilerdir”. Sağlıklı bağırsaklar dışkıyı normal şekilde hareket ettirir ve dışkıyı yumuşak tutarak kabızlığı önler.

Lif, iyi bakterileri besler ve bağırsaklarda normal hareketin desteklenmesine yardımcı olur. Ayrıca bağırsaklarda daha fazla su tutulmasına yardımcı olabilir, bu da kabızlığı tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olur.

Farklı lif türleri vardır, bu nedenle en iyi işe yarayan şey kediler arasında değişir. Bazı yaygın kaynaklar, Psyllium kabukları (Metamucil) ve buğday kepeğidir. Konserve balkabağı sıklıkla kullanılır, ancak aslında çok az lif ve çok miktarda şeker içerir, bu nedenle çoğu kedi için en iyi seçim değildir.

Ancak Dr. Scott Gellman, ”  Kedilerin gastrointestinal  sistemi insanlardan biraz farklıdır, bu nedenle yüksek lifli diyetler her zaman kabızlığa yardımcı olmaz” diye açıklıyor. Aslında, bazen düşük lifli bir diyet daha iyi sonuç verir. “Birçoğu sorunun nedenine bağlı. Anlaşılması gereken önemli şey, genellikle kabızlığın altında yatan bir neden olduğu ve kedinin bunu çözmesine yardımcı olması için bir veterinere götürülmesi gerektiğidir.”

Kabız kedimin neden ameliyat olması gerekiyor?

Aşırı veya terminal kabızlığa obstipasyon denir. Kabızlığı olan bir kedi acı çekiyor ve sefil bir yaşam kalitesine sahip. Kolon, büyük, kaya gibi sert dışkılarla o kadar gerilir ki, onları dışarı atamaz. Kolon kasları işlerini yapamaz hale gelir. Bu durumlarda ilaçlar, diyet değişiklikleri ve lavmanlar işe yaramaz hale gelir.

Ameliyatın amacı (kolektomi olarak adlandırılır) hastalıklı, dev kolonu çıkarmaktır. Genellikle kurul onaylı bir cerrah tarafından gerçekleştirilen bu hassas ameliyat, hayat kurtarıcı bir prosedür olabilir. Ameliyattan sonra yaşam kalitesi tipik olarak mükemmeldir.

Veterinerinize sormanız gereken sorular:

 • Kedimin erken kabızlığını nasıl tedavi edebiliriz?
 • Durumunu yeterince erken yakalıyor muyuz?
 • Kedimin ameliyat olması gerekiyor mu?

Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, her zaman veterinerinizi ziyaret etmeli veya aramalısınız – evcil hayvanlarınızın sağlığını ve esenliğini sağlamak için en iyi kaynağınız onlar.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme