- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Köpek BesinleriKöpeklerin Yiyebileceği Meyveler ?

Köpeklerin Yiyebileceği Meyveler ?

Köpeklerin yiyebileceği meyveler, köpek sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Köpeklerin yiyebileceği meyveler, köpek sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Köpeğinizin günlük meyve dozunu ayarlarken dikkat etmeniz çok önemidir. Meyveler köpekler için sağlıklı bir atıştırmalık olabilir, ancak tüm meyveler köpek tüketimi için güvenli değildir. Bazılarının şeker içeriği diğerlerinden daha yüksektir, bu da mide rahatsızlığı ve ishal gibi sorunlara yol açarken, diğerleri sağlıkları için toksik ve tehlikeli bile olabilir.

Bu yazıda, köpeklerin yemesi için güvenli meyvelerin kapsamlı bir listesini sunuyoruz. Ayrıca “Köpeklerin yiyebileceği meyveler” sorusuna cevap vereceğiz ve yavru köpeğinizin sağlığını korumaya yardımcı olacak bazı porsiyon önerileri sunacağız.

Köpekler meyve yiyebilir mi?

Köpekler tüm meyveleri olmasada bazı meyveleri tüketebilir. Meyvenin vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve lif açısından zengin olduğunu ve bu nedenle insanlar için mükemmel bir seçim olduğunu biliyoruz, ancak köpeklerin çok farklı beslenme gereksinimleri vardır. Bazı meyveler köpeklere şu şekilde fayda sağlayabilir:

Bağışıklık sistemlerini güçlendirmek
Enflamasyonu azaltmak
Sindirime yardımcı olmak
Derilerini ve tüylerini geliştirmek

Bununla birlikte, diğer durumlarda, meyve yiyen köpeklerle ilişkili riskler, potansiyel faydalardan çok daha ağır basabilir. Bazı meyveler ishal , kabızlık, şeker hastalığı veya gıda zehirlenmesine (toksikoz) neden olabilir.

Köpeklerde gıda zehirlenmesi akut karaciğer yetmezliğine yol açarsa ölümcül olabilir, bu nedenle evcil hayvan ebeveynlerinin köpeklerin yiyebileceği ve yiyemeyeceği yiyecekler listesini iyi bilmeleri çok önemlidir.

Köpeklerin Yiyebileceği Meyveler

Köpekler hangi meyveleri yiyebilir?

Köpekler, ara sıra ve ölçülü miktarlarda servis edildikleri sürece belirli meyve türlerini yiyebilirler. Pek çok köpek, öğünler arasında sağlıklı, meyveli yiyeceklerle atıştırmaktan hoşlanır. Yine de, olumsuz yan etki riskinden kaçınmak için sadece zaman zaman kendilerini şımartmalarına izin vermelisiniz.

Peki, Köpeklerin yiyebileceği meyveler nelerdir ? Aşağıdaki liste, köpek tüketimi için en güvenli meyvelerden bazılarını içermektedir, ancak evcil hayvanınızın diyetine yeni yiyecekler eklemeden önce her zaman veterinerinize danışmayı unutmayın.

Köpekler Elma Yiyebilir mi ?

Elmalar köpekler için harikadır, C vitamini, kalsiyum, fosfor ve diyet lifi ile doludur. Onları köpeğinize güvenle verebilirsiniz, ancak elmalar az miktarda siyanür içerebileceğinden tohumları çıkardığınızdan emin olun. Evcil hayvanınızın çiğnemesini ve sindirmesini kolaylaştırmak için elmayı daha küçük parçalara ayırın.

Köpekler Muz Yiyebilir mi ?

Muz potasyum, biotin, vitaminler ve lif açısından zengindir. Bununla birlikte, şekerleri de oldukça yüksektir, bu nedenle onları yalnızca küçük miktarlarda tüketin. Muz kabuklarını sindirmek köpekler için zordur ve bağırsak tıkanmasına neden olabilir , bu yüzden onları yavru köpeğinizden uzak tutmak en iyisidir. Evcil hayvanınız muz kabuğu yerse hemen paniğe kapılmanıza gerek yok. Onlara göz kulak olun ve herhangi bir sıkıntı belirtisinde veterinere gidin.

Köpekler Yaban mersini Yiyebilir mi ?

Yaban mersini köpekler için iyidir çünkü C vitamini, antioksidanlar, bitkisel besinler ve diyet lifi ile yüklüdürler. Bu süper meyve, mükemmel bir eğitim ödülüdür, ancak tüm ikramlarda olduğu gibi, köpeğinizin günlük kalori alımının %10’undan fazlasını oluşturmamalıdır.

Köpekler Çilek Yiyebilir mi ?

Çilek, mağazadan satın alınan köpek ödüllerine bir başka harika alternatiftir. C vitamini ve antioksidanlar açısından zengin, köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olurlar. Kapak tarafında, bu parlak kırmızı meyvelerin şekeri yüksektir, bu yüzden ölçülü olarak servis ettiğinizden emin olun. Ayrıca bazı köpeklerde alerjik reaksiyona neden olabilirler, bu nedenle onları evcil hayvanınıza beslerken ekstra dikkatli olun.

Köpekler Ahududu Yiyebilir mi ?

Ahududu kalorisi düşüktür ancak antioksidanlar, potasyum, bakır, manganez, demir, magnezyum, folik asit ve lif bakımından zengindir. Bu minik kırmızı yemişler, anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı geç yaşlarındaki köpekler için en iyi meyvelerden biridir . Bununla birlikte, ahududuların en yüksek ksilitol seviyelerinden birini içerdiğine dikkat etmek önemlidir . Ksilitol, birçok meyve ve sebzenin yanı sıra diğer insan gıda ürünlerinde bulunan doğal bir tatlandırıcıdır, ancak yüksek dozlarda hayvanlar için toksiktir. Ahududu köpekler için mutlaka zararlı değildir, ancak onlara kesinlikle ölçülü olarak servis yapmalısınız (günde bir bardaktan azı bol olmalıdır).

Köpekler Böğürtlen Yiyebilir mi ?

Böğürtlen, antioksidanların yanı sıra A ve C vitaminleri açısından zengindir ve bu da onları köpeklerin bağışıklığı ve cildi için mükemmel bir meyve yapar. Bu listedeki diğer meyvelerde olduğu gibi, onları da makul miktarlarda beslediğinizden emin olun çünkü çok fazlası mide rahatsızlığına neden olabilir.

Köpekler Kızılcık Yiyebilir mi ?

Kızılcık, köpek tüketimi için güvenlidir, ancak GI sorunlarından kaçınmak için yalnızca ölçülü olarak. Bu besleyici meyveler doğal olarak asidiktir ve idrar yolu enfeksiyonu (İYE) olan köpekler için harika bir meyve seçimidir . Bununla birlikte, kuru üzüm köpekler için oldukça zehirli olduğundan, evcil hayvan dükkanından satın aldığınız kuru üzüm ve kızılcık karışımlarını asla beslemeyin.

Köpekler Kayısı Yiyebilir mi ?

Kayısılar köpekler için güvenlidir, ancak tıpkı elmalarda olduğu gibi, köpeğinize bir tane vermeden önce çekirdeğini çıkarmak isteyeceksiniz. Kayısı çekirdeği sadece köpeğinizin bağırsağına yerleşip tıkanmaya neden olmakla kalmaz, aynı zamanda çok zararlı olabilecek eser miktarda siyanür içerir. Köpeğinizin, içinde bulunan siyanürden etkilenmesi için nispeten kısa sürede önemli sayıda çukur tüketmesi gerekir. Bununla birlikte, güvenli tarafta kalmak ve kayısı çekirdeklerini sınır dışı tutmak en iyisidir.

Köpekler Portakal Yiyebilir mi ?

Pek çok köpek portakal sever ve ölçülü olarak güvenle yiyebilir. Köpekler güvenle portakal yiyebilseler de , bu, GI rahatsızlığına neden olduğu bilinen şekerde oldukça yüksektir. Kabuğu, tohumları çıkardığınızdan ve sadece sulu portakal etini beslediğinizden emin olun.

Köpekler Şeftali Yiyebilir mi ?

Köpeklerde şeftali mükemmel bir A vitamini ve diyet lifi kaynağı sağlar. Ancak, tüm sert çekirdekli meyvelerde olduğu gibi, köpeklere şeftali vermeden önce çekirdeği çıkarmayı unutmayın, olası bağırsak tıkanıklığı ve siyanür ve izleri nedeniyle. Ayrıca köpekleri işlenmiş veya konserve şeftali beslemekten kaçının. Bunlar, ishale ve mide rahatsızlığına neden olabilecek ilave şekerler içerir.

Köpekler Armut Yiyebilir mi ?

Armutlar lif, bakır ve bağışıklığı artıran C vitamini, kanın pıhtılaşması için gerekli bir yardımcı olan K vitamini içerir. Servis yapmadan önce armut çekirdeklerini çıkarın ve yüksek şeker içeriği nedeniyle konserve armutlardan uzak durun.

Köpekler Mango Yiyebilir mi ?

Köpekler, karotenoidler, lif ve potasyum gibi besinlerin yanı sıra A, B6, C ve E vitaminleri ile dolu tropikal bir meyve olan mango yiyebilir . En iyisi, köpeklerin sindirmesi zor olan kabuğunu çıkarmaktır. Mango çukurları boyutları nedeniyle ciddi bir boğulma tehlikesi oluşturur, bu nedenle evcil hayvanlara servis etmeden önce onları da çıkardığınızdan emin olun.

Köpekler Ananas Yiyebilir mi ?

Ananas , C ve B6 vitaminleri, riboflavin, tiamin, niasin ve folatın harika bir kaynağıdır ve bu da onları köpekler için harika bir ödül haline getirir. Bununla birlikte, ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilecek önemli miktarda şeker de içerirler. Sadece meyvenin etli kısmı kabuğu ve tacı çıkarıldıktan sonra servis edilir.

Köpekler Hindistan cevizi Yiyebilir mi ?

Hindistan cevizi eti ve hindistancevizi yağı köpekler için harika olabilir. Her ikisi de cilt alerjileri, inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) ve artrit gibi birçok duruma yardımcı olabilecek güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, hindistancevizi içindeki trigliseritler, hassas mideleri olan ve pankreatite eğilimli köpekler için uygun olmayabilir . Meyvenin kalorisi de yüksektir, bu nedenle kilolu köpekler alternatif seçenekler seçmelidir.

Köpekler kivi Yiyebilir mi ?

Çin bektaşi üzümü olarak da bilinen bu meyve, C vitamini, potasyum, lif ve ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren ve kansere karşı koruyan antioksidanlarla doludur. Kivi yemek ayrıca sağlıklı bir sindirim sistemine katkıda bulunabilir ve cildi gençleştirebilir.

Köpekler kavun Yiyebilir mi ?

Kavun mükemmel bir A, B6, C vitamini, potasyum, niasin, folat ve lif kaynağıdır. Bununla birlikte, şekerleri de nispeten yüksektir ve bu nedenle, özellikle aşırı kilolu ve diyabetli köpeklerde ölçülü beslenmeleri gerekir . Tohumlar zararsızdır ancak sindirim sorunlarına neden olabileceğinden dış kabuğu çıkardığınızdan emin olun.

Köpekler Karpuz Yiyebilir mi ?

Karpuzların kalorisi düşüktür ve A, C, B6 vitaminleri ile potasyum gibi mineraller açısından zengindir. Bu sulu meyve aynı zamanda, yüksek su içeriği nedeniyle evcil hayvanınızın yaz boyunca susuz kalmasına yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Yavru köpeğinize karpuz vermeden önce çekirdeklerini çıkardığınızdan ve kabuklarını soyduğunuzdan emin olun.

Köpekler hangi meyveleri yiyemez?

Pek çok meyve dört ayaklı dostlarımız için güvenli ve hatta faydalı olsa da diğerlerinden kaçınılmalıdır. Köpekler için uygun olmayan meyvelerin listesi şunları içerir:

Limonlar ve diğer turunçgiller

Limon, misket limonu ve greyfurt gibi turunçgillerin etli kısmı oldukça asidiktir ve mide rahatsızlığına neden olabilir. Tüm narenciye meyvelerinin kabuğu boğulma tehlikesi arz eder ve ayrıca GI sorunlarına neden olabilir.

Köpekler Avokado Yiyebilir mi ?

Az miktarda avokado eti köpeğinize zarar vermezken, meyvenin diğer kısımları (kabuğu, yaprakları ve gövdesi) köpekler için zehirli bir madde olan persin içerir. Persin toksisitesinin belirtileri ishal ve kusmayı içerir. Köpeğiniz yanlışlıkla avokado meyvesinin bu kısımlarını yutarsa, hemen veterinerinizi arayın.

Köpekler Üzüm ve kuru üzüm Yiyebilir mi ?

Hem üzüm hem de kuru üzüm köpekler için zehirlidir. Küçük miktarlarda beslenseler bile bazı köpeklerde böbrek yetmezliğine neden olabilirler. Bunun nedeni belli değil, ancak bazı uzmanlar köpekler için toksik olan küf izleri içerdiğine inanıyor. Köpeğiniz yanlışlıkla bu meyveleri yerse, hemen veterinerinizi arayın.

Köpekler incir Yiyebilir mi ?

İncir, köpeğinizde ishale neden olabilecek lif bakımından çok yüksektir. İncir beslemeye karar verirseniz, alımını haftada bir veya iki ile sınırladığınızdan emin olun. Bunun nedeni , incir bitkisinin, yutulduğunda veya köpeğin gözleri, ağzı veya derisi ile temas ettiğinde zehirli olan fisin adı verilen bir toksin içermesidir. Köpeğiniz, bir incir bitkisinin parçalarını veya bir kısmını yedikten sonra ishal, kusma, salya akması veya karın ağrısı gibi belirtiler gösteriyorsa, onu mutlaka veterinere götürün.

Köpekler Hurma Yiyebilir mi ?

Hurma köpekler için zehirli olmasa da, onları ödül olarak vermekten kaçınmalısınız. Her şeyden önce, çekirdekleri ile birlikte bütün hurmaları yemek bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. İkincisi, hurma şeker ve diyet lifi açısından oldukça yüksektir, bu nedenle birkaç taneden fazlasını tüketmek ishale neden olabilir.

Köpekler Kiraz Yiyebilir mi ?

Vişne eti lezzetli olmakla birlikte, çekirdeğin büyüklüğüne göre pek yoktur. Muhtemelen, yavru köpeğiniz kirazlara düşkünse, hepsini yutacaktır. Çukurlar eser miktarda siyanür içermekle kalmaz, aynı zamanda bağırsak tıkanıklığına da neden olabilir.

Köpekler Erik Yiyebilir mi ?

Hurma ve kiraza benzer şekilde, erik ile ilgili temel endişe, çukurun yutulması ile ilişkilidir. Çukurlar keskin olabilir ve evcil hayvanınızın yemek borusuna, midesine veya bağırsaklarına kolayca zarar verebilir. Özellikle küçük köpeklerde çukurun bağırsak yolunu tıkama riski de vardır. Son olarak çukur ezilirse köpekler için zehirli olan siyanürü serbest bırakabilir. Erik eti, fermente olmadıkça, çürümedikçe veya küflenmedikçe zararlı değildir. Et ayrıca yüksek miktarda şeker içerir ve az miktarda beslenmelidir.

Köpekler Çalı meyveleri Yiyebilir mi ?

Çilek ve yaban mersini gibi bazı meyveler köpekler için güvenli ve hatta faydalıyken, çitlerde yetişen diğerlerinden kaçınılmalıdır. Ardıç, çobanpüskülü, mürver ve üvez zararlı veya zehirlidir ve bu nedenle köpek dostlarımıza verilmemelidir.

Köpekler Kurutulmuş meyve Yiyebilir mi ?

Meyveler kurutulduğunda suları alınır ve şekerler konsantre hale gelir, bu da onları köpekler için uygun hale getirmez. Ek olarak, mağazadan satın alınan kuru meyveler, köpekler için potansiyel olarak toksik olan kimyasal bileşikler içerebilir. En iyi ihtimalle, köpeğiniz kusma ve ishalden muzdarip olabilir ve en kötü ihtimalle, kuru meyve zehirlenmesi böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Köpeklerin Yiyebileceği MeyvelerKöpeklerin Yiyemeyeceği Meyveler
ElmalarLimonlar
MuzAvokado
Yaban mersiniÜzüm
Çileklerİncir
AhududuHurma
BöğürtlenlerKirazlar
KızılcıkErik
KayısıÇalı meyveleri
PortakallarKurutulmuş meyveler
ŞeftalilerAsidik turunçgiller
Armutlar
Mango
Ananas
Hindistan cevizi
Kivi
Karpuz
Kavun

Yavru köpekler hangi meyveleri yiyebilir?

Elma, muz, çilek, karpuz, mango ve yaban mersini gibi köpekler için güvenli küçük meyve parçaları, küçük yavru köpekler için lezzetli ve sağlıklı yiyeceklerdir. Bununla birlikte, ikramların yavru köpeğinizin diyetinin %5’inden fazlasını oluşturmaması gerektiğini unutmayın, bu nedenle bunlar yalnızca küçük miktarlarda ve ara sıra verilmelidir.

Yavru köpeğinizi etler, tahıllar, yağlar, meyveler ve sebzeler içeren ticari bir köpek maması ile beslemek en iyisidir. Bu mama, bir yaşına gelene kadar yavru köpeğinizin ana diyeti olmalıdır. Tüylü bebeğiniz için doğru beslenme ve köpekler için güvenli listemizde yer alan meyveleri beslemenin güvenli olup olmadığı konusunda veterinerinize danışın.

Köpekler için meyvelerin nasıl servis edileceğine dair ipuçları ?

Köpeğiniz için yeni, daha sağlıklı yiyecekler arıyor veya diyetini az yağlı, vitamin açısından zengin yiyeceklerle desteklemek istiyor olun, meyve eklemek, her zamanki yemeklerini ve ikramlarını canlandırmanın harika bir yoludur. İşte köpek arkadaşınıza güvenle meyve vermenize yardımcı olacak bazı ipuçları.

  • Yavaş yavaş tanıtın . ‘Güvenli’ listemizi oluşturan meyveler bile yavaş yavaş tanıtılmalıdır. Hemen bir kase dolusu meyveyi servis etmek köpeğinizin midesini bozabilir, bu yüzden küçük başlayın. Köpeğinize küçük bir parça verin ve tepki yoksa, zamanla miktarı artırın.
  • Ölçülü olarak servis yapın . Meyveler, yalnızca makul miktarlarda beslenirse köpekler için iyidir. Çok fazla servis yapmak, özellikle muz ve çilek gibi yüksek şekerli meyveler söz konusu olduğunda olumsuz bir etkiye sahip olabilir.
  • Dikkatlice hazırlayın . Evcil hayvanınıza sunacağınız herhangi bir meyveyi iyice yıkadığınızdan veya kabuğunu çıkarmadığınızdan emin olun. Elma, armut, avokado, kayısı, şeftali ve mango gibi meyvelerin çekirdeklerini ve çekirdeklerini çıkarmayı unutmayın. Son olarak, köpeğinizin çiğnemesini ve sindirmesini kolaylaştırmak için meyveyi küçük parçalara ayırın.
  • Kalıp olup olmadığını kontrol edin . Küflü ve çürümüş meyveler bizim için olduğu kadar köpekler için de zararlıdır. Bahçenizde veya arka bahçenizde meyve ağaçları yetiştiriyorsanız, evcil hayvanınızın yere düşen bozuk meyveleri yemediğinden emin olun.
  • Tüylü dostunuza verdiğiniz meyvenin köpekler için güvenli listesinde olduğundan emin olun . Belirli bir meyvenin evcil hayvanınız için iyi bir seçim olup olmadığından emin değilseniz, veterineriniz her zaman en iyi bilgi ve tavsiye kaynağıdır.

Köpeklerin Yiyebileceği Meyveler Temel Çıkarımlar

  • Meyveler, köpekler için daha güçlü bir bağışıklık sistemi, daha parlak tüyler vb. dahil olmak üzere bir dizi sağlık yararı sunar.
  • Üzüm, kuru üzüm, avokado ve kuru meyveler gibi köpekler için tehlikeli veya zehirli meyvelerden kaçınmaya dikkat edin.
  • Evcil hayvanınızın midesinin uyum sağlamasına izin vermek ve olumsuz reaksiyonlardan kaçınmak için, özellikle başlangıçta makul miktarlarda meyve verin.
  • Köpeğiniz meyve yedikten sonra olağandışı bir şey fark ederseniz, veterinerinize başvurduğunuzdan emin olun.

Köpeklerin yiyebileceği Meyveler yazımızı beğendiyseniz yorumlarınızı bizden esirgememenizi rica ederiz. Ayrıca Köpeğinizin yiyebileceği sebzeleri merak ediyorsanız. Köpeklerin yiyebileceği Sebzeler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme