- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Köpek SağlığıKöpeklerin Her Yıl Aşıya İhtiyacı Var mı?

Köpeklerin Her Yıl Aşıya İhtiyacı Var mı?

Bir çok köpek sahibi, aşılarını isteğe bağlı olarak yapıldığını düşünsede, bu düşünce tamamen yanlıştır.

Sorumlu bir köpek sahibi olarak, köpeğimizin tüm temel ihtiyaçlarını karşılamamız gerekir. Köpekler için aşılar en temel ihtiyaçların başında gelmektedir. Bir çok köpek sahibi, aşılarını isteğe bağlı olarak yapıldığını düşünsede, bu düşünce tamamen yanlıştır.

Köpeğiniz aşı olmadığında hasta olacak diye bir durum olmasa da, zamanında aşı olmayan köpekler hasta olmaları durumunda yaşamlarını tehtit eden hastalıklarla yüzleşmek zorunda kalırlar.

Köpek aşıları neden bu kadar önemli ?

Aşılar , köpeklerimizde hafif bir bağışıklık tepkisi oluşturarak çalışır. Bu tepki, vücutlarının bağışıklık sistemini güçlendirmesine neden olmak için yeterlidir. Sonuç, belirli patolojilerin gelişimini önlemek veya kontrol etmek için gerekli doğal savunmalara sahip bir köpektir.

Her aşının içeriği, önlenmesi gereken hastalık veya hastalıklara bağlı olacaktır. Virüslerin bir kısmını, zayıflatılmış mikroorganizmaları, kontrollü mikrobiyal toksinleri, yüzey proteinlerini veya ölü mikropları içerebilirler. Bu aşıların içeriği , hayvanın sağlığını tehlikeye atmadan deri altı aşılamadan sonra tatmin edici bir bağışıklık tepkisi oluşması için özenle hazırlanmıştır .

Her aşı, içeriğine bağlı olarak belirli bir mikrop veya belirli patojenlere karşı spesifik bir bağışıklık tepkisi oluşturur. Köpeğin nerede yaşadığı ve davranışları, bir köpeğin farklı aşılardan hangisine ihtiyaç duyacağını belirlemeye yardımcı olacak önemli faktörlerdir.

Köpeğinizi aşıladığınızda, vücudu zayıflatılmış mikroplar veya mikroorganizmalarla temas ettiğinde bir bağışıklık tepkisi tetikler. Bu, aşıları verildiğinde meydana gelen aşılama sürecidir. Bu patojenik ajanın varlığını fark ettikten sonra , vücutları onu ortadan kaldırmak veya çoğalmasını kontrol etmek için spesifik antikorlar üretmeye başlar.

Köpeğin gelecekte bu zayıflatılmamış patojenik ajanlarla (virüsler, bakteriler vb.) temas etmesi durumunda, vücutları bunları doğal olarak tanımlayacak, bunlarla mücadele edecek veya kontrol edecek spesifik antikorlara zaten sahip olacaktır. Bunu yaparken vücutlarında üremeyi engellerler ve köpeğinizin sağlığına ciddi şekilde zarar verebilecek semptomları önlerler.

Bu hastalıkların çoğu ölümcül veya şiddetli olduğundan, köpeklerin aşı takvimine uymak çok önemlidir. Ayrıca yaşam kalitelerini tehlikeye atan geri dönüşü olmayan hasarları da önlerler.

Örneğin, köpeklerdeki en ölümcül 5 hastalıktan en az ikisi, köpeğin doğru yaşında ve gerekli sıklıkta özel aşılar uygularsak etkili bir şekilde önlenebilir.

Spesifik olarak, köpeklerde canine parvovirus ve distemper’den bahsediyoruz . Bu iki hastalık köpekler arasında, özellikle yavru köpekler ve genç bireyler arasında çok yüksek bir ölüm oranına sahiptir.

Köpek aşıları sadece köpeklere fayda sağlamaz. Zoonoz , hayvanların insanlara bulaştırabileceği hastalıklardır . En ölümcül zoonozlardan biri kuduzdur. Bu, köpeklerde ısırma yoluyla bulaşabilen bir virüstür. Ölümcül bir hastalıktır ve zamanında tedavi edilmezse ölümcüldür. Kuduz hastalığına yakalanmış köpekler tedavi altına alınmalıdır. Bu nedenle aşılar bir halk sağlığı sorunudur ve dünyadaki hemen hemen her ülkede zorunludur.

Köpekleri her yıl aşılamak gerekli midir?

şılar, doğru zamanda ve uygun sıklıkta uygulandığında etkilidir. Köpeğin bağışıklık sistemi, belirli aşıları almak ve tatmin edici bir bağışıklık tepkisi oluşturmak için yeterince olgun olmalıdır.

Ek olarak, bir aşı tarafından oluşturulan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi genellikle geçicidir. Köpeği korumak için uygulama tekrarlanmalıdır. Bu nedenle, her aşıyı köpeklerimize uygulamak için ideal yaşta bize rehberlik eden köpekler için bir aşılama programı vardır. Bu, köpeğinizin bireysel ihtiyaçlarına göre uyarlanır ve optimum koruyucu ilaç sağlamak için aşıların ne sıklıkta tekrarlanması gerektiğini belirler.

Zorunlu aşılar, ikamet ettiğimiz ülke veya bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Ancak, köpeğinize sunmanız gerekenler yalnızca zorunlu aşılar değildir. Genel olarak, köpekler için zorunlu aşılar, zoonozları önleyen ve bir halk sağlığı sorunu nedeniyle var olan aşılardır. Örneğin, ABD’deki hemen hemen tüm eyaletlerde kuduz aşısı zorunludur. Bazıları ayrıca köpekler için oldukça bulaşıcı veya ölümcül olan patolojiler için zorunlu aşı rehberliğine sahip olacak.

İnsanlara bulaşmamalarına veya köpeklerde daha düşük ölüm oranlarına sahip olmalarına rağmen, köpeklerin sağlık durumunu önemli ölçüde zayıflatabilecek başka hastalıklar da vardır . Yaşam kalitelerini tehlikeye atabilirler veya vücutlarında geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilirler.

Bunları önlemek için, köpeğin bağışıklık sistemini güçlendiren aşağıdaki isteğe bağlı aşılar vardır:

Leptospiroz
köpek parainfluenza
Köpek kulübesi öksürüğü ( Bordetella’nın neden olduğu )
Lyme hastalığı
Coronavirus
Leishmaniasis

Aynı aşıda çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olan polivalan aşılar (kombine aşılar) da vardır.

Supravet olarak, köpeğinizin aşılarını güncellemek veya tamamlamak için güvenilir bir veterinere danışmanızı tavsiye ederiz . Bölgenizde görülme sıklığı en yüksek olan köpek hastalıklarını dikkate alarak ülkenizde önerilen aşıları dikkate alabileceklerdir. Ayrıca, hangi aşıların gerekli olup olmadığını belirleyebilmek için köpeğinizin yaşam tarzının özelliklerine de bakabilirler.

Köpeklerin yıllık takviye aşılarına ihtiyacı var mı?

Yukarıda belirtildiği gibi, her aşının köpeğin vücudunda oluşturduğu bağışıklık tepkisinin süresine bağlı olarak uygulanacak optimal bir sıklığı vardır. Tüm köpek aşıları yıllık olarak uygulanmamalıdır , ancak bazıları istenen önleyici etkiye sahip olmak için bu yıllık pekiştirme aşısını gerektirir.

Köpekler için kuduz aşısı , zorunlu bir yıllık takviye aşısıdır.

Takviye aşıları, sağlığı tehlikeye atan ve ölümcül hastalıklara karşı en iyi korumayı sağlamaya yardımcı olur. Bu özellikle kuduz aşısı gibi aşılarda geçerlidir. Hepsinin aynı sıklıkta gerekli olması gerekmez. Bu nedenle veteriner hekim ile konsültasyon gereklidir. Köpeğiniz için neyin gerekli olduğunu belirlemenize yardımcı olacaklardır.

Bir köpeğin, aşılarının koruyacağı patojenlerle asla temas etmemesi mümkündür. Bu olasılık, yaban hayatına veya diğer köpeklere erişim miktarı gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. Bununla birlikte, aşılanmamış bir köpeğe ciddi zarar veya ölüme neden olabilecek bir patojen bulaşırsa, korumaları büyük ölçüde azalır ve ölümcül bir sonuç olasılığı yüksektir. Kuduz gibi hastalıklarda bu ihtimal %100’dür .

Bu makale tamamen bilgilendiricidir. Supravet herhangi bir veteriner tedavisi önerme veya teşhis koyma yetkisine sahip değildir. Evcil hayvanınızın herhangi bir rahatsızlığı veya ağrısı varsa sizi veterinere götürmeye davet ediyoruz.

Referanslar

1. Kluger, J. (2019). Bazı Aşı Karşıtları Evcil Hayvanlarını Aşılatmıyor. İşte Neden Bu Çok Tehlikeli. Şu adresten alındı: https://time.com/5538926/dogs-vaccines-antivaxxers/

2. Miyaji, K., ve ark. (2012). Japonya’da köpeklerde kuduz olmayan kombine aşılara karşı büyük ölçekli advers reaksiyonlar araştırması. Veteriner İmmünolü İmmünopatol. 145(1) , 447–452.
https://doi.org/10.1016/j.vetimm.2011.12.023

3. Kanada Yaban Hayatı Sağlık Kooperatifi. (son). Köpek Distemper. Şu adresten alındı:
http://www.cwhc-rcsf.ca/docs/fact_sheets/Canine_Distemper_Fact_Sheet.pdf

4. Connecticut Genel Kurulu. (2017). 5659 Sayılı Kanun Teklifi. Erişim adresi:
https://www.cga.ct.gov/2017/TOB/h/2017HB-05659-R00-HB.htm

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme