- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Köpek Besinleriİyi köpek mamasını seçmek için 7 öneri..

İyi köpek mamasını seçmek için 7 öneri..

İnsanlar gibi köpeklerin de yiyecek tercihlerinde farklılıklar vardır. En iyi köpek mamasını seçmek bazen zor olabilir. Bazı köpekler belirli yiyecek türlerini severken, diğerleri aynı yiyeceklerden nefret edebilir.

Köpeğinizin sağlıklı ve mutlu kalması için neyi sevdiğini ve neye ihtiyacı olduğunu iyi araştırma yapmak gerekir. Yavru köpeğiniz için doğru mamayı bulmak için çok çaba sarfetmeniz gerekebilir.

Evcil hayvanınız için doğru yemeği belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken şeyler.

Köpeğiniz İçin Doğru Mamayı Seçerken Dikkate Alınması Gereken Faktörler

Köpek maması için alışveriş yaparken, onların sağlığını garanti ederken her aşamasını karşılamanızı sağlamak için dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Tüy dökmeye yardımcı olan köpek mamasının olduğunu biliyor muydunuz ? Bu nedenle, yiyeceğin işlevini de düşünün.

Köpek Boyutu

Köpeğinizin büyüklüğüne göre doğru mamayı kolayca bulabilirsiniz. Daha küçük köpekler, orta boy ve daha büyük boy köpeklerden daha hızlı yiyecek metabolizmasına sahiptir. Bu nedenle, daha küçük köpekler, sağlıklı bir kilo almalarına yardımcı olmak için diğer köpeklerden daha fazla yağ içeren yiyeceklere ihtiyaç duyar. Daha büyük köpekler, aşırı kilolu hale gelebilecekleri ve sağlık komplikasyonları geliştirebilecekleri için çok fazla yağa ihtiyaç duymayabilirler.

Köpek Cinsi
Köpek ırkı maması gereksinimleri, köpek boyutu gereksinimlerine benzer şekilde çalışır. Bulldog gibi bir cins, çok daha aktif olan border collie gibi bir köpek ırkına kıyasla daha az kalori alımı gerektirecektir. Aynı şekilde, bir pug ve Malta köpek ırkları, çok aktif olan bir golden retriever veya bir Siberian husky ile karşılaştırıldığında daha az kalori alımı gerektirir.

Alerjiler
Köpek alerjileri, olağandışı kürk dökülmesine, deri ve kulak enfeksiyonlarına, ishale ve döküntülere yol açan hassas cilt ile karakterize edilir. Diğer köpekler, kaşıntılı ve iltihaplı olabilen ince kürk mantolara sahiptir. Köpek sahiplerinin bu tür hassasiyetlere karşı tetikte olmaları gerekir.

Yavru köpeğinizin alerjisini hangi yiyecek türlerinin tetiklediğinden emin değilseniz, köpeğiniz için yirmi bir günlük bir beslenme planı deneyin. Bu planı veterinerinizin yardımıyla oluşturun ve sürekli köpek reaksiyonları olup olmadığını kontrol edin.

Ayrıca, iltihaplanma ile mücadele etmek için anti-inflamatuar ve antioksidan gıdalar ekleyin.

 1. Faaliyet Düzeyi
  Daha yüksek aktivite düzeyine sahip köpekler, diyetlerinin bir parçası olarak daha fazla enerji veren yiyeceklere ihtiyaç duyar. Koşmayı seven golden retriever gibi köpekler, onlara daha fazla enerji vermek için diyetlerinde daha fazla karbonhidrata ihtiyaç duyar. Bulldoglar gibi daha az aktif köpekler, golden retriever kadar çok karbonhidrat seviyesi gerektirmez.
 2. Köpek Çağı
  Köpeklerin yaşı, beslenme gereksinimlerine büyük ölçüde katkıda bulunur.

Yavru köpekler daha aktiftir ve daha yüksek kalorili yiyeceklere ihtiyaç duyarlar. Ayrıca fiziksel ve bilişsel gelişimi teşvik etmek ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için yetişkin köpeklerden daha fazla proteine ​​​​ihtiyaç duyarlar.

Yetişkin köpeklerin yüksek kalorili yiyeceklere yalnızca küçük miktarlarda ihtiyacı vardır. Obez köpeklerin kalp ile ilgili hastalıklardan ve diyabetten muzdarip olma olasılığı daha yüksek olduğundan, amaç iyi bir kiloyu korumaktır. Ancak yetişkin köpeklerin amino asitler, vitaminler ve mineraller açısından zengin yiyeceklere ihtiyacı vardır. Bunları egzersiz için bazı eğlenceli aktivitelerle birleştirin ve köpeğiniz gitmeye hazır.

köpek mamasını seçmek
köpek mamasını seçmek

Kıdemli köpekler , beslenme ihtiyaçları ile ilgilenmesi en zor olan köpeklerdir. Elbette yaşları ve artrit ve barsak engellerinin sınırlamaları nedeniyle, lif ve protein açısından çok yüksek gıdalara ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda, kalori tüketimini sınırladığınızdan emin olun. Yaşlı köpekler de diş problemlerinden muzdarip olduğundan, yemeleri daha kolay olduğu için onları ıslak yiyeceklerle beslemeniz önerilir.

 1. Köpeğinizin En Sevdiği Yiyecek
  Köpeğinizin sevdiği ve sevmediği yiyecekleri belirlemek kolaydır. Birçok köpek sahibi, köpeklerinin en sevdiği yiyecekleri genellikle bir tedavi olarak kullanır. Bununla birlikte, bazı yiyecekler o kadar besleyici değildir ve köpeğinize arada bir yedirilmesi gerekir. Tipik bir köpek favorisi, yavru köpeğinizin iştahını artırmak için diğer yiyeceklerle karıştırılabilen fıstık ezmesidir.
 2. Besin Bileşimi
  Köpeklerin dengeli bir diyete ihtiyacı vardır. İyi bir diyet, ağırlıklı olarak ette bulunan yağ ve amino asitleri, proteinleri, yağları ve vitaminleri içerir. Amino asitler
  Bunlar köpekler için gereklidir ve toplam 22 amino aside ihtiyaç duyar. Ve onlar oluşur

valin lösin
izolösin
arginin
histidin
Lizin
metiyonin
fenilalanin
melanin
triptofan
treonin.
Köpeğinizi bu amino asitler açısından zengin yiyeceklerle beslemelisiniz.

proteinler
Protein açısından zengin besinler kaliteli tavuk, sığır eti veya somon eti içerir.

Protein, köpeğinizin bağışıklık sistemi işlevselliğini artırmaya ve kaslarını, kürkünü ve tırnak büyümesini zenginleştirmeye yardımcı olur.

Dişi köpeklerde oksitosin ve östrojen gibi hormonların üretilmesinde de protein hayati önem taşır.

yağlar
Yağlar, köpek diyetinin önemli bir parçasıdır. Ayçiçeği ve kanola yağı gibi doğal olarak oluşan yağlar yavruya enerji sağlar. En iyi yağları arayın, özellikle omega 3 ve 6’da yüksek olanlar.

Kalp yetmezliğine neden olabilecek daha fazla kilo alımına yol açabileceğinden, aşırı kilolu köpeklerde yağ alımını sınırlamayı unutmayın.

Vitaminler ve mineraller


Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu çok çeşitli vitamin ve mineraller vardır. A, B, C, D, E ve K vitaminleri önemlidir.

Demir, magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller sağlıklı, enerjik bir yavru için çok önemlidir. Köpeğinizin mamasının vitamin ve mineral bileşiminden emin değilseniz, ona bazı ek tabletler verebilirsiniz. Bunu yapmadan önce bir veterinere danışın.

karbonhidratlar

Köpekler için karbonhidrat önemlidir çünkü vücutları enerji için kullanır. Köpeklerin vücutları, sadece protein veya yağlarla beslenemez, aynı zamanda karbonhidratlara da ihtiyaç duyarlar. Köpek mamaları genellikle nişasta, mısır ve buğday gibi karbonhidrat kaynakları içerir. Ayrıca, köpekler için karbonhidratlar ayrıca sinir sistemi, beyin ve kaslar için gereklidir. Ancak, fazla karbonhidrat alımı obeziteye ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir, bu yüzden köpeklerin diyetleri dengeli ve doğru miktarlarda karbonhidrat içermelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme