- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Köpek SağlığıKöpekler için en iyi glukozamin ( Eklem Güçlendirici ) 9 Yorum

Köpekler için en iyi glukozamin ( Eklem Güçlendirici ) 9 Yorum

Doğal olarak oluşan bir bileşik olan glukozamin, reçetesiz satılan en popüler artrit ilaçlarından biridir. İnsanlarda, köpeklerde, atlarda ve diğer hayvanlarda artrit tedavisinde kullanılan, kondroprotektif maddeler olarak bilinen çeşitli doğal maddelerden veya nutrasötiklerdendir. Köpeklerde glukozamin sıklıkla şu amaçlarla da kullanılır:

 • Kalça displazisi veya diğer yapısal değişikliklerin neden olduğu ağrı ve eklem aşınmasında ağrıyı hafifletmede,
 • Spinal disk yaralanmasının tedavisinde yardımcı takviye,
 • Eklem cerrahisinden iyileşmeyi hızlandırmak,
 • Performans köpeklerini en iyi durumda tutmak,

Glucosamine eklem takviyelerinin , hasarlı kıkırdağın, özellikle eklem kıkırdağının veya eklemler arasında bir yastık oluşturan nemli, süngerimsi malzemenin onarımını artırarak eklem hasarının semptomlarını hafiflettiği bilinmektedir. Eklem takviyeleri, çoğu hastada uzun süreli kullanım için güvenli olduklarından, genellikle erken bir müdahale olarak ve artritin ilerlemesi boyunca kullanılır.

Birçok köpek yaşlandıkça artritten muzdariptir . Köpeklerde ve insanlarda ortaya çıkan bu acı verici durum, kemikler arasındaki yastıklama olan kıkırdağın incelmeye ve aşınmaya başlamasıyla ortaya çıkar. Sonuç olarak, kemiklerin uçları birbirine sürtünmeye başlar ve köpeğinizin topallamaya başladığını fark edebilirsiniz . Yıllar boyunca kullanımla birlikte gelen travma, hastalık veya normal aşınma ve yıpranma, artrite neden olabilir.

Köpeklerde Glukozamin ne işe yarar ?

Yavru köpeklerde glukozamin kullanılması, kıkırdak yapısının gelişimini hızlandırır ve eklem, kas yapısının gelişimine destek olur.

Yetişkin köpeklerde glukozamin kullanılması, eklemlerin korunmasını, yaşlılığın geçikmesini destekeler.

Yaşlı köpeklerde glukozamin kullanılması, genellikle kas ve eklem ağrılarını azaltmakta, yaşam kalitisini artırmak için kullanılır.

Glucosamine sıklıkla, kıkırdak onarımını uyarmayı amaçlayan başka bir doğal madde olan kondroitin sülfat ile birlikte kullanılır. Kondroitin, inek veya domuz kıkırdağından yapılır ve ayrıca yengeç, istiridye ve karides kabuklarından elde edilir veya laboratuvarlarda bitki kaynaklarından sentezlenir.

Supravet Glucosamine Kedi Ve Köpek Eklem Sağlığı Güçlendirici Glukozamin Tablet + Vitamin C

İçeriğindeki MSM (metil sülfonil metan), eklem ve kıkırdak çevresindeki bağ dokusunu güçlendiren sülfür içermektedir.

MSM’nin ayrıca yangı azaltıcı etkisi olduğu bilinmekte ve ağrıları azaltmaktadır. Kıkırdak ve kemik sağlığını desteklemek için gerekli olan kolajen oluşumuna yardımcı C vitamini içermektedir.

Köpekler için glukozamin Ne İşe Yarar?

Ağrıyı azaltma, eklem iltihabını azaltma, eklemleri kayganlaştırma ve genel eklem sağlığını iyileştirme gibi araştırılmış faydaları nedeniyle köpekler için popüler bir takviyedir. Ayrıca artrit gelişimini yavaşlatarak hareketliliğin artmasına yardımcı olur. Glucosamine genellikle kalça displazisi, eklem cerrahisi veya diğer durumların neden olduğu ağrıyı hafifletmek için kullanılır. 

 • Ağrı azaltma Köpeğinizin eklemleri düzenli aşınma ve yıpranma nedeniyle düzgün bir şekilde iyileşmediğinde, köpeğiniz ağrı yaşayabilir. Veterinerinizin rehberliğinde uygun şekilde kullanıldığında, glukozamin eklem iyileşmesini hızlandırabilir ve bu süreçte eklem ağrısını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Glukozamin takviyeleri, evcil hayvanınız eklem ağrısı için ağrı veya iltihap önleyici ilaç alırken de harika eklentiler olabilir. 
 • İltihabı azaltma İnce kıkırdak veya çok az sinoviyal sıvı ile aşırı çalışan eklemlerden kaynaklanan iltihaplanma, eklem sertliğine yol açabilir. Bu iltihap, köpeğinizin bir zamanlar sahip olduğu hareketliliği azaltabilir, yataktan veya arabadan yukarı ve aşağı zıplamasını zorlaştırabilir ve merdivenleri zorlaştırabilir. Glucosamine sadece köpeğinizin acısını hafifletmeye yardımcı olmaz. Ayrıca, ikinizin evde ve dışarıda paylaşabileceği hareket alanlarını ve fiziksel aktivite türlerini artırabilir.
 • Köpekler için uzun süreli kullanım Glukozamin takviyeleri bir ilaç değildir. Basitçe, köpeğinizin vücuduna halihazırda ürettiği bir maddeye daha fazla erişim sağlarlar. Çoğu durumda, Glucosamine bir kalça ve eklemköpeğinize tipik olarak belirsiz bir süre için verebileceğiniz ek. Yan etkiler inanılmaz derecede nadirdir. 
 • Bulunabilirlik Glukozamin bir ilaç değil, takviye olduğundan, onu satın almak için reçeteye ihtiyacınız yoktur. Ancak, her şeyde olduğu gibiköpek vitaminleri ve takviyeleri, bir veterinerin rehberliğinde köpeğinizin sağlık ve zindelik planını oluşturmalısınız. 
Köpeklerde en sık eklem hastalığı görülen bölgeler

Eklem Sağlığı ve Eklem Ağrısı İçin Takviyeler

Takviyelerin temel amacı eklem iltihabını azaltmak, eklemleri güçlendirmek ve ağrıyı hafifletmektir. Yavru köpeğiniz zaten eklemle ilgili sağlık sorunlarından muzdaripse, Dr. Laurel tarafından önerilen aşağıdaki takviyeleri göz önünde bulundurun.

 • Metilsülfonilmetan (MSM) – yumuşak dokuyu yeniden oluşturmaya yardımcı olabilecek bir antioksidan ve antienflamatuar  
 • Glucosamine (tabletler veya enjekte edilebilir) – köpeklerde doğal olarak bulunan, eklem yağlaması ve genel kıkırdak sağlığı için iyi olan bir bileşik 
 • CBD Yağı – mükemmel bir anti-inflamatuar ek olan bir kannabinoid 
 • Trixsyn – her bir eklemi kaplayan kıkırdağı dolgunlaştırmaya yardımcı olan bir hyaluronik asit takviyesi. 
 • DGP (Dog Gone Pain) – ısıtıcı bitkiler ve nutrasötiklerin bir karışımı
 • Balık yağları – Omega 3 yağ asitleri bakımından zengindir ve iltihaplanmayı azaltır 
 • Ligaplex II – kasları, bağları ve tendonları destekleyen hayvan parçaları ve bitkilerin bir karışımı.
Köpekler için en iyi glukozamin

Köpek eklem hastalığının belirtileri;

Eklem sorunlarının ve artritin semptomları benzerdir, bu nedenle köpeğinizin semptomları nerede gösterdiğine dikkat edin. Örneğin, köpeğiniz düzenli olarak ön bacağını mı kaldırıyor? Arka bacağa baskı uygulamıyor musunuz? Köpeğiniz Ayak bileğini mi yalıyor? Dikkatli bir şekilde bakın, böylece hangi eklem ağrısı veya iltihaplanma semptomlarının mevcut olduğu konusunda veterinerinizle daha iyi iletişim kurabilirsiniz. 

Ek semptomlar şunları içerir:

 • Eklemde şişlik
 • ağrı belirtileri
 • Bacak eklemlerini yalamak
 • topallama
 • topallık
 • Sızlanan
 • Eklem çevresinde kızarıklık

Köpeklerin Eklem Sağlığı İçin 5 İpucu

1. Dengeli Beslenme

Konu köpeğinizin eklemlerini desteklemek olduğunda doğru beslenme çok önemlidir. Türe uygun beslenmenin değerini burada ne kadar vurgulasak azdır. Çiğ et (kas eti, organ eti ve kemik), tüm köpeklerin sağlıklı eklemler için ihtiyaç duyduğu protein, amino asitler ve temel vitaminler ve mineraller gibi besin desteği sağlar. 

Bunlar, köpekler için eklem sağlığını besleyen diğer bazı sağlıklı eklemelerdir:

 • Kalsiyum – Çiğ süt ve sindirilebilir kemik (tavuk ve hindi boyunları harikadır) iki büyük kalsiyum kaynağıdır.
 • Magnezyum – Pazı, ıspanak ve ıslatılmış badem magnezyum için harikadır.
 • Kemik Suyu – Kemik, kemiği destekler ve kemik suyu, değerli kollajenle doludur. Yapması kolay ve ucuzdur!
 • Yumurtalar – Çiğ yumurtalar, yumurta kabuğu zarı ile, eklem sağlığı için harikadır. Yumurta kabuğu zarları (yumurta kabuğunun astarı), sağlıklı eklemleri korumak için gerekli olan doğal bir kollajen, glukozamin, kondroitin, hyaluronik asit ve kalsiyum kaynağıdır.
 • Antioksidan açısından zengin gıdalar – Serbest radikaller kıkırdak hasarına neden olabilir ve bu tür hasarlar zamanla eklem sorunlarına neden olabilir. Antioksidanlar, bu kıkırdak hasarını azaltmaya yardımcı olabilir, böylece ağrı ve iltihaplanmayı azaltabilir. Çilek, brokoli, lahana ve ıspanak gibi yiyecekleri ekleyin.

2. Eklem Destekleyici Takviyeler

Türe uygun dengeli bir diyetin yanı sıra, köpekler için eklem sağlığını hedeflemeye yardımcı olmak için ekleyebileceğiniz başka birçok şey vardır.

 • Omega 3’ler – Omega 3 yağları, özellikle DHA ve EPA, en iyi anti-enflamatuar ve bağışıklık düzenleyici özellikleriyle bilinir. Bu anti-enflamatuar özellikler, artritin önlenmesine yardımcı olur ve ağrı kesici ile destek olur. 
 • Fitoplankton – Fitoplankton eser mineraller, klorofil, esansiyel amino asitler, omega 3’ler, protein, karotenoidler, vitaminler ve güçlü antioksidan SOD (süperoksit dismutaz) ile tek başına eksiksiz beslenme sağlar! Doğal bir süper besindir. Köpekler için proaktif eklem sağlığı için güçlü bir katkı olabilir.
 • Şifalı Mantarlar – Hindi kuyruğu gibi birkaç farklı şifalı mantar, eklem sağlığını hedefleyen aktif bileşenler içerir. Hindi kuyruğu mantarının anti-enflamatuar özelliği ayrıca eklemler üzerindeki baskıyı ve ağrıya neden olan şişliği azaltmaya yardımcı olur. Chaga mantarı gibi birçoğu da yüksek konsantrasyonlarda antioksidan içerir.
 • Glukozamin, Kondroitin ve MSM – Bunlar kıkırdak ve eklem sıvısının doğal bileşenleridir. Kıkırdak sentezinde, bakımında ve onarımında rol oynarlar ve genellikle eklemle ilgili ağrı için kullanılırlar – sadece dikkatli olun, bazı hassas karınlarda mide rahatsızlığına neden olabilirler.

3. Uygun Egzersiz

Tüm köpeklerin egzersize ihtiyacı vardır. Bu eklemleri (ve tüm bağ dokularını) güçlü ve hareketli tutmak için vücudun hareket etmesi gerekir. Aynı zamanda, hayvanınızın sağlıklı bir kiloyu korumasına yardımcı olmada önemli bir rol oynar.

Yavru köpekler için erken başlanan egzersizler zararlı olabilir. Büyüyen yavru köpeklerde egzersiz ekstra dikkat gerektirir. Büyük cins köpek yavruları hızlı büyür ancak yavaş olgunlaşır, bu nedenle tamamen büyüyene kadar çeviklik gibi aşırı faaliyetlerden uzak durun. Buna karşılık, daha küçük ırklar daha hızlı olgunlaşır, ancak yüksek düzeyde egzersiz için daha az tolerans gösterme eğilimindedirler.

Yaşlı köpekler için egzersiz hala çok önemlidir. Eklemleri ve kasları esnek tutar. Bazı egzersizlerin yarardan çok zarar getirebileceğini unutmayın. Orta yaşlı ve yaşlı köpekler, belirli aktiviteleri eklemlerini zorlayabilirler. Köpeğiniz yaşlıysa ve artrit endişesi varsa uzun yürüyüşler yerine gün içinde birkaç kısa yürüyüşe yapmanız daha doğru olacaktır. Eklem sorunu olan köpekler için Yüzme – eğer seviyorlarsa – onları aktif tutmanın mükemmel bir yoludur. Yaşlı bir köpeğiniz varsa onu aşırı yormaktan veya ondan çok fazla şey yapmasını istemekten kaçının. Köpeğinizi çekmeniz gerekiyorsa veya köpeğiniz geride kalıyorsa, onlara duygusal, fiziksel veya zihinsel olarak herhangi bir iyilik yapmıyorsunuz ve düşüşlerini hızlandırıyor olabilirsiniz.

Köpeğinizin egzersizinin faydalı olmasını sağlamak için ırkına, yaşına ve yeteneğine dikkat edin. Zihni keskin tutmak için fiziksel uyarının yanı sıra zihinsel uyarımı da unutmayın..

4. Sağlıklı Kilonuzu Koruyun

Köpeğinizin kilosu, zamanla eklem sorunlarının artmasına sebep olabilir, bu nedenle onların kilosunu sürekli takip etmeniz gerekmektedir. Kilo her köpek için sorundur ama yaşlı köpekleri için daha büyük sorundur. Vücutta daha fazla ağırlık, eklemlerde daha fazla stres ve vücudun daha çok çalışması anlamına gelir.

Açıkçası burada egzersiz önemlidir ve köpeğinize enerjiyi yakmak için bolca fırsat verdiğinizden emin olmalısınız. Yürümek, koşu yapmak ve yüzmek, köpeğinizin kilosunu kontrol altında tutmanıza yardımcı olacak iyi yöntemlerdir.

Hayvanınız yaktığından çok daha fazla kalori alıyorsa, bu kaçınılmaz olarak kilo alımına yol açacaktır (tıpkı insanlarda olduğu gibi). Çok fazla ikram, işlenmiş gıda, hatta genel olarak çok fazla gıda obeziteye yol açabilir. Sağlıklı bir kiloyu korumak için evcil hayvanınızın ağırlığını ve beslenmesini izlemeniz gerekir.

Hayvanınız aşırı kiloluysa, onu aç bırakmak doğru bir yol değildir. Kalorileri azaltıyorsanız, çiğneme sürelerini artırın. Onlara büyük kemikler verin ki en azından bir şeyler yapsınlar (bizim acıktığımızda sakız çiğnememiz ve yememeye çalışmamız gibi). Kendinizi her zaman köpeğinizin yerine koyun – eğer diyet yapıyorsanız, sizi stresli veya mutlu hissettiren nedir? 

Ancak evcil hayvanınızın ağırlığını etkileyen tek şey yemek ve egzersiz değildir. Genel eklem sağlığı için dikkate alınması (ve desteklenmesi) gereken diğer şeyler şunlardır:

 • Bağırsak Sağlığı – Bağırsakların mukozal astarı, insülin duyarlılığı, glikoz intoleransı, yağ depolanması ve iştah gibi çeşitli metabolik süreçlerde önemli bir rol oynar (obezite ile bağlantı hakkında konuşun!). Bağırsaklara kaygan karaağaç, hatmi kökü, deglisirizinli meyan kökü ve fulvik ve humik asit gibi bağırsak astarını iyileştirmeye yardımcı olan probiyotikler, şifalı bitkiler ve minerallerle biraz sevgi gösterin ve mümkün olduğunca uzak durun. ilaçlar ve antibiyotikler – tüm bağırsak bakterilerini yok ederler – iyi ve kötü! Gut Soothe’da rotasyon yapmak burada yardımcı olabilir!
 • Stres – Stres vücuttaki kortizol seviyelerini yükseltir ve bu da kilo alımına neden olur. Evdeki stresörlerden kaynaklanan kronik stres, can sıkıntısı, egzersiz eksikliği ve sağlıklı uyarılma ve paket/aile zamanı kronik olarak kortizol artışına yol açar. Bu aynı zamanda bazı oruç tutma ve kalorileri çok hızlı azaltma biçimlerini de içerir. Stresi olabildiğince kontrol altında tutun. 

5. Kasları Destekleyin

Köpekler için proaktif eklem sağlığı söz konusu olduğunda, sadece eklemlerden daha fazlasına dikkat etmek hayati önem taşır. Vücudun geri kalanı eklemleri desteklemede rol oynar, ancak bütünsel yaklaşım çoğu zaman unutulur. 

Kaslar bunun ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Tüm ağırlığın sadece eklem ve kemik tarafından desteklenmesini engellerler. Sağlıksız kas dokusu aşınma ve yıpranmanın artmasına neden olarak iltihaplanma ve kireçlenmenin daha erken bozulmasına yol açar.

Köpeğinizin vücudundaki her kas, kas liflerini ve demetlerini birbirine bağlayan iç içe geçmiş bir bağ dokusuna sahiptir. Büyük demetler halinde biftek kıkırdağına benzeyen bu bağ dokusu, kendisine çekme veya uzunlamasına gerilmelere karşı muazzam bir dayanma yeteneği kazandıran kollajen şeritlerden oluşur. Ayrıca dokuları bir arada tutarken esnemesine izin veren sınırlı bir esnekliğe sahiptir. Kasları bir arada tutan bağ dokusu olmadan, tüylü dostunuz gücünü ve kemiklerini hareket ettirme veya vücudunu destekleme yeteneğini kaybeder.

Kasları, bağları, kıkırdakları ve tendonları değil de sadece eklemleri desteklemek için takviyeler veriyorsanız, hedefi kaçırdığınızı anlamak önemlidir!

Eklem sağlığını desteklemek için kasları desteklemek için aşağıdaki vitaminleri eklemek oldukça faydalı olabilir:

 • C Vitamini – Çiğ et, pazı, ıspanakta bulunur
 • B Vitamini – Yumurtalar, yağsız etler, baklagiller, kuruyemişler ve yeşil yapraklı sebzeler B vitamini bakımından zengindir.
 • D Vitamini – Yavru köpeğinizle dışarıda güneş ışığında çok zaman geçirdiğinizden emin olun ve diyete sığır ciğeri, çiğ süt ve yumurta sarısı ekleyin.
 • E Vitamini – E Vitamini yüksek gıdalar arasında ayçiçeği çekirdeği, ıspanak, avokado, kabak, zeytinyağı, kenevir tohumu yağı ve brokoli bulunur.

Köpekler için en iyi glukozamin nedir?

Köpekler için en iyi glukozamin ilaç, seçerken bilinmesi gereken en önemli husus, her köpek için gerekli olan destek farklıdır. Glukozamin 1500 mg sıvı, yada tablet seçenekleri bulunmaktadır. İçeriğinde kondroitin veya MSM gibi diğer eklem iyileştirici maddeleri içeren Glucosamine takviyesinden yararlanabilir.
Köpeğiniz için en iyi sonuç gösteren glukozamin takviyesi, köpeğinizin bireysel ihtiyaçlarına da bağlı olacaktır. Köpeklere ek veya ilaç vermek her zaman bizleri her zaman üzer, ama eklem güçlendirci takviyeler ile onların yaşam kalitesini artırabilirsiniz.

Köpekler insan glukozamini alabilir mi?

Glukozamin en saf haliyle hem köpek hem de insan vücudunda doğal olarak bulunurken, köpeklerinize insan glukozamin takviyeleri vermemelisiniz. Bunun birkaç nedeni var.
Zararlı katkı maddeleri İnsan Glucosamine takviyeleri bazen insanlar için güvenli ancak köpekler için zehirli olan bileşenler içerir. Örneğin, insan takviyelerinde yaygın bir bileşen olan ksilitol, köpeklerin yutması için tehlikelidir.
Uygun olmayan dozaj İnsanlara pazarlanan Glucosamine takviyeleri, çok daha küçük köpekler için değil, yetişkin insanlar için doğru dozu içerecek şekilde formüle edilmiştir. Bir köpeğe çok fazla glukozamin vermek sağlık sorunlarına neden olabilir ve köpeğinizin ishal veya kabızlık gibi yan etkiler geliştirme riskini artırabilir.
Yanlış form İçerik ve doza ek olarak, köpeğinizin aldığı Glucosamine formu da önemlidir. Bir köpeğe bir hapı veya kapsülü yutturmak zordur – bu nedenle köpekler için sıvı glukozamin veya glukozaminli köpek ödülleri ve çiğnemeleri tipik olarak daha popüler seçeneklerdir. Köpeğiniz lezzetli bir ödül aldığını düşünebilir, ancak siz onun faydalı bir besin takviyesi aldığını bileceksiniz.
Köpekler için hangi formu seçerseniz seçin, yavru köpeğiniz için uygun dozaj hakkında veterinerinizle konuşun. 

Köpeğime Glukozamin Nasıl Verebilirim?

Köpeğinize Glucosamine vermeden önce, köpeğinizin durumunu belirlemek ve doğru dozu belirlemek için veterinerinize danışmalı yada aldığınız ek takviye ürünün üzerindeki kullanım bilgilerine uymalısınız. Köpekler için mevcut çoğu Glucosamine formülasyonu, aromalı tabletler, haplar, tozlar veya sıvılar gibi oraldır. Bu takviyeler petshoplarda, veteriner muayenehanelerinde ve internet sitelerinden temin edebilirsiniz.
Sonuç olarak, köpeğinizin artrit ağrısını hafifletmek ve enerjisini ve hareketliliğini artırmaya yardımcı olmak için bir Glucosamine takviyesi kullanabilirsiniz..

Glukozaminin Yan Etkileri Var mı?

Takviye kullanılan alan hastalarda gözlemlenen çok az yan etki olmuştur, bunlar arasında:
Alerjiler (özellikle kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olanlar arasında)
Tükenmişlik
Uykusuzluk hastalığı
Aşırı susama ve idrara çıkma (yüksek dozlarda)
Bazıları, şeker bazlı maddenin diyabetli köpeklerde kullanımı konusunda temkinli .

Bu makale, köpeğinizin kemik ve eklem sağlığı ile ilgili farklı seçenekler hakkında sizi bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Bu, herhangi bir ürün veya tedavi önermek anlamına gelmez. Köpeğinizin sağlığı ile ilgili olarak daima veterinerinize danışın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme