- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Kedi BesinleriKediler Çilek Yiyebilir mi? 2023-2024 Rehberi...

Kediler Çilek Yiyebilir mi? 2023-2024 Rehberi…

Çilek, etraftaki en tatlı meyvelerden biridir. Kediler Çilek Yiyebilir mi ? Parlak kırmızı renkteki bir çok meyve gibi çilekler, enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olan zengin mineral, C vitamini ve şeker içeriği ile bilinir. Çilek mükemmel bir insan gıdasıdır, ancak kediler çilek yiyebilir mi?

Kediler Çilek Yiyebilir mi ?

Çilek kediler için güvenli midir? çilek kedilere dokunur mu? Kediler her gün çilek yiyebilir mi? Bunlar, bu makalede ele alacağımız soru ve sorunlardan yalnızca birkaçı. Okumaya devam etmek.

Kediler Çilek Yiyebilir mi?

Evet, kediler çilek yiyebilir ama çok miktarda yiyemezler;

Kediler zorunlu etçil hayvanlardır, yani temel gıda maddesi olarak ete ihtiyaçları vardır. Çilek bir meyvedir ve bu nedenle şekerlidir. Kediler, şekerleri insanlar gibi sindirmezler. Ve şekere gerçekten ihtiyaçları yoktur. Bu nedenle, sorunun cevabı – kediler çilek yiyebilir mi, evet, ancak dikkatli – küçük miktarlarda ve nadiren. 

Kediler Çilek Sever mi? 

Evet, çoğu kedi çileğin tadını sever. Kedilerin tatlı tat tomurcukları (reseptörleri) yoktur ve bizim gibi çileğin tatlılığını hissedemezler. Buna rağmen kediler çileği oldukça sever. Kesin nedeni bilinmiyor. Özetlemek gerekirse, kediler çilek sever mi, evet. 

Çilek Kediler İçin Faydalımıdır?

Kediler için çilek yemek güvenli olsa da, kediler için gerçekten büyük bir faydalı etki sağlamazlar. Çilek, C vitamini, folat, lif ve potasyum gibi kediler kadar insanlar için de iyi olan bazı bileşenlere sahiptir, ancak aynı zamanda karbonhidratlar ve doğal şekerler bakımından da yüksektir. Aşırı kilolu kediler ve diyabetik kediler gibi şekere özellikle duyarlı olanlar çilek yememelidir.

Ek olarak, kediler “zorunlu etoburlardır”, yani bağırsakları etleri ve proteinleri sindirirken en iyi şekilde çalışacak şekilde tasarlanmıştır . Eti diğer besinlere göre daha eksiksiz ve kolay sindirebilirler. Çilek gibi karbonhidrat oranı yüksek herhangi bir yiyecek, kediler için, omnivor olan insanlar ve hatta köpekler için olduğu kadar besleyici olmayacaktır.

Antioksidanlarda Yüksek 

Çilek antioksidan bakımından zengindir . Antioksidanlar, vücutta hücre hasarı ve kanserden sorumlu olan serbest radikallerle savaşır. Bu nedenle, antioksidanlar temel bir besindir. 

Vitaminler ve Mineraller Açısından Zengin 

Çilekler çeşitli vitamin ve minerallerle doludur. Bu meyvede bulunan önemli vitaminler arasında A vitamini, C vitamini, B6 vitamini (piridoksin) ve B9 vitamini (folat) bulunur. Minerallere gelince, çilek potasyum ve magnezyum içerir. Tüm bu vitamin ve minerallerin belirli görevleri vardır ve birlikte sağlığı desteklerler. 

Diyet Lifi İçerir

Çilek ayrıca diyet lifi veya prebiyotikler içerir . Prebiyotikler, bağırsak bakterileri (yiyeceklerin sindirimine yardımcı olan ve bağışıklık sistemini destekleyen faydalı bakteriler) için gıda görevi gören doğal şekerlerdir. 

Hidrasyon Teşvik 

Çileklerin su oranı yüksektir, bu nedenle kedilerde sağlıklı hidrasyonu destekler. Kediler su içmeyi sevmezler. Bu gibi durumlarda, gıda kaynaklarından su almak pratik olmaktan çok daha fazlasıdır. 

Çilek kediler için zararlı mıdır? Riskleri neler?

Kediniz çok fazla çilek yerse, mide-bağırsak rahatsızlıklarına da neden olabilir – çoğunlukla kusma ve ishal . Sağlıklı kedi yavrularını günde bir veya daha az çilekle ve haftada yalnızca birkaç çilekle sınırlayın.

Bunun gibi yeni bir mamayı keşfetme ve deneme olasılığı en yüksek olan yavru kedilerdir ve bir yavru kedinin bunları denemesine izin verirken güvenliği elden bırakmamak gerekir. Yavru kedilere çilek yedirecekseniz, çileği küçük parçalar halinde dilimlemeniz önerilir. Küçük dilimleri bütün olarak yutsalar bile yavru kediler boğulma tehlikesi yaşamazlar.

Kediler Çilek Yiyebilir mi ?

Mide bozukluğu 

Etçiller olarak kediler meyve yemeye adapte edilmemiştir. Bu nedenle, çok fazla veya çok sık çilek yemek mide rahatsızlığını tetikleyebilir. Kedilerde mide sorunları kusma ve ishal ile kendini gösterir. İyi haber şu ki, çoğu durumda bu mide sorunları kendi kendini sınırlıyor ve kendi kendine çözülecek. 

Çok fazla şeker 

Çilek şeker oranı yüksektir. Kediler karbonhidratları bizim yaptığımız gibi metabolize etmezler. Kedilerde aşırı şeker tüketimi kilo alımına, obeziteye ve diş çürümesine neden olabilir. Aynı zamanda diyabet riskini de artırır (ki bu kedigillerde zaten yaygındır). 

Alerjik reaksiyonlar

Çilekler, alerjenik potansiyelleriyle ünlüdür. Ancak, çilek alerjisi geliştirmek için kedilerin birkaç kez maruz kalması gerekir. Bu çoğu kedi için olmasa da, yine de bahsetmeye değer. Çilekleri besledikten sonra kedinizde alerjik belirtiler fark ederseniz, güvendiğiniz veterinerinizle iletişime geçin . 

Kediler için Çilek: Beslenme Yönergeleri 

Kediler çilek yiyebilir mi – evet, ama ne kadar ve ne sıklıkta. Güvenli tüketimi sağlamak için cevaplanması gereken sorular bunlardır. 

Kedi diyeti söz konusu olduğunda, çilek bir ödüldür ve kedinin günlük yiyecek alımının %10’undan fazlasını oluşturmamalıdır. Bununla birlikte, dengeli ve çeşitli beslenme sağlamak için kedilerin sadece çileğe değil, başka ödüllere de ihtiyacı vardır. 

Bu nedenle, kediler arada bir (haftada bir veya iki defadan fazla olmamak kaydıyla) bir veya iki lokma büyüklüğünde çilek yiyebilir. 

Kedilere Çilek Nasıl Düzgün Beslenir? 

Kedilerde güvenli çilek tüketimini sağlamak için: 

  • Bozulma belirtisi olmayan tamamen olgun çilekleri seçin (organik mümkündür) 
  • Çilekleri iyice yıkayın ve yeşil yapraklı kısımlarını çıkarın. 
  • Çilekleri küçük, lokma büyüklüğünde parçalar halinde kesin  
  • Olası advers reaksiyonlar (karın sorunları ve alerjiler) için kedinizi izleyin 

Sonuç: Kediler Çilek Yiyebilir mi? 

Sonuç olarak, çilek kediler için güvenlidir. Kediler çilek yiyebilir mi ? Sorusunun cevabı evettir. Çilekler, sağlığı iyileştiren çeşitli besinlerle yüklüdür ve kedinin menüsüne hoş bir katkı sağlar. 

Bununla birlikte, kedilerin zorunlu etobur olduklarını, yani gelişmek için ete ihtiyaç duyduklarını unutmayın. Bu nedenle, çileklerin ikram olarak kullanılması gerektiğini söylemeye gerek yok – nadiren ve az miktarda servis yapın. 

Sık Sorulan Sorular

Kediler Çilekli Yoğurt Yiyebilir mi?

Bazı kedicikler de yoğurdun tadına bayılır, bu nedenle doğal soru, çilekli yoğurdun kediler için güvenli olup olmadığıdır. Yoğurt herhangi bir şeker ikamesi (ksilitol gibi) içermediği ve kediniz laktoz intoleransı olmadığı sürece cevap evettir. Ayrıca şekere duyarlı ve obez kedilere çilekli yoğurt verilmemelidir.

Sade çileğe çok benzeyen çilekli yoğurt, hem karbonhidrat hem de şeker bakımından çok yüksektir ve kedinizin diyetine herhangi bir besin değeri katmaz . Yüksek karbonhidratlı bir süt ürünü kombinasyonu, bileşenlerden herhangi birine duyarlı kedilerde kusmaya veya ishale neden olabilir.

Sade yoğurt kullanır ve birkaç çilek dilimi eklerseniz, bunu dikkatli bir şekilde paylaşmak güvenlidir. Kedinize verdiğiniz miktarı bir çay kaşığından daha azıyla sınırlayın…

Kediler Çilek Alerjik Olabilir mi?

Alerjiler ancak bir yiyeceğe tekrar tekrar maruz kaldıktan sonra gelişir ve çoğu kedi yaşamları boyunca bir veya iki defadan fazla çilek yemez, bu nedenle alerjik reaksiyon oldukça nadirdir. Bununla birlikte, birçok kedi çileğe karşı toleranssız olabilir ve tek bir maruziyetten sonra bile kusma veya ishal geliştirebilirler.

Kediler Çilek Sever mi?

Son araştırmalar, tatlıların tadını çıkarmak için gereken tat bezlerine sahip olmadıklarını gösterse de , bazı kedilerin çilek tadı geliştirdiği görülüyor . Çileğin dokusundan, sululuğundan ve hatta kokusundan hoşlanıyor olabilirler.

Çoğu kedi muhtemelen çilekleri bir kez deneyecek ve onlarla işi bitecek. Eskiden vahşi kedilerin çilek yiyip yemediğini merak ediyorsanız, cevap muhtemelen hayırdır, çünkü kediler şekerleri ve karbonhidratları sindirecek şekilde gelişmemiştir. Bu, Maine ormanlarında avlanan vaşakların, yabani çilek atıştırmalığının tadını çıkaran bir farenin üzerine atladıklarında biraz yutmadığı anlamına gelmez!

Kediniz Çilek Yerse Ne Olur?

Kediniz biraz çilek yerse, çoğu durumda, herhangi bir kusma veya ishal belirtisi olup olmadığını izleyebilir ve bunlar gelişirse veterinerinizi arayabilirsiniz. Bununla birlikte, kediniz şeker hastasıysa veya şekere duyarlıysa ve çilek yediyse, herhangi bir insülin ayarlamasının tavsiye edilip edilmediğini öğrenmek için veterinerinizi arayın.

Çilek çoğu insan için harika yaz atıştırmalıklarıdır, ancak kediler için pek öyle değildir. Siz bir kase taze çilekle ziyafet çekerken, kediniz muhtemelen güzel bir dilim sade rostoyu tercih eder!

Kediler Çilekli Dondurma Yiyebilir mi? 

Evet, birkaç yalama çilekli dondurma kediler için zararlı değildir. Ancak dondurma, süt ve yüksek miktarda şeker içerir ve bu da aşırı tüketimi risk haline getirir. Ayrıca bazı markalar köpekler için toksik olabilen yapay tatlandırıcılar kullanıyor. Kedinizin dondurmayı yalamasına izin veriyorsanız, ksilitol içermediğinden emin olun.

Kediler Çilek Reçeli Yiyebilir mi? 

Hayır, reçel kedi dostu bir mama değildir. Meyve özü ve tadı ne olursa olsun, tüm reçeller şeker yüklüdür ve bu nedenle kediler için uygun değildir. Bununla birlikte, kediniz yanlışlıkla bir yalama çalarsa, endişelenecek bir şey yoktur. Bununla birlikte, kasıtlı olarak besleme önerilmez. 

Başka Hangi Meyveler Kediler İçin Güvenlidir? 

Kediler için güvenli olan diğer meyveler arasında muz, karpuz, elma, kavun, çilek (yaban mersini, böğürtlen, kızılcık ve ahududu), mango, ananas, nektarin, armut, kivi, tatlı özsu vb. 

Hangi Sebzeler Kediler İçin Güvenlidir? 

Kedi dostu sebzelerin listesi şunları içerir: bezelye, havuç, brokoli , ıspanak, kabak, yeşil fasulye, kabak, kış kabağı, dondurulmuş mısır, ıspanak, salatalık, tatlı patates, dolmalık biber, kuşkonmaz, kereviz, marul vb.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme