- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Kedi BesinleriKedilere Verilebilecek Yemekler? En Sağlıklı 10 Yemek!

Kedilere Verilebilecek Yemekler? En Sağlıklı 10 Yemek!

Kedi yetiştirmeye yeni başlayan her kedi dostunun, en çok araştırdığı konuların başında ”Kedilere verilebilecek Yemekler” konusu gelmektedir. Kedisi olan herkes onların zeki ve sinsi küçük yaratıklar olduğunu bilir. Meraklı hayvanlardır ve insanlarının yaptığı veya yediği her şeyle her zaman ilgilenirler. 

Evcil hayvanlar her zaman insanlarının yediği yiyeceklerle ilgilenirler, ancak bu yiyeceklerden bazılarının kendileri için zararlı olduğunun farkında değildirler. Bu yazımızda kedilere verilebilecek yemekler ‘i sizler için derledik.

Not:  Aşağıdaki mama önerileri, kedinizin diyetine takviye niteliğindedir; kedinizin birincil besin kaynağının yerini almamalıdırlar . Sadece ölçülü olarak ve veterinerinizin rehberliğinde verilmelidirler. 

Kedilere-Verilebilecek-Yemekler-1

İnsan Besini #1: Pişmiş Et

Ev kedileri, büyük kedigiller (aslanlar, kaplanlar, çitalar) gibi yaratılışları gereği etcil hayvanlardır. Yani beslenmelerini insanlar gibi sebze ve karbonhidratlardan değil, etten alacak şekilde yaratılmışlardır.

Doğal olarak; kedilere verilebilecek yemekler ‘in başında et gelmektedir. Kediler etten elde ettikleri protein sayesinde, sağlıklı kalplere, sağlıklı üreme sistemlerine ve ayrıca iyi gözlere sahip olurlar. Kedinizi pişmiş etle beslerken çok fazla baharat olmamasına dikkat edin ve daima etin tam piştiğinden emin olun!

Ayrıca eti asla kemikli olarak servis etmeyin. Küçük kemikler kedinizin boğazına kaçabilir. Bu nedenle evcil hayvanınıza sunmadan önce tüm eti dikkatlice incelediğinizden ve kestiğinizden emin olun.

Kedilere-Verilebilecek-Yemekler-2

İnsan Besini #2: Yulaf Ezmesi

Kedilere Verilebilecek Yemekler listemizde 2. sırada yulaf ezmesi gelmektedir. Yulaf ezmesi, kedi için sağlıklı bir besin kaynağıdır çünkü içeriğinde bulunan protein, vitamin, mineral ve diğer makro-mikro besin öğeleri kedi vücudunun ihtiyaç duyduğu temel nutrientlere sahiptir. Ayrıca, yulaf ezmesi sindirim sistemi ve diş sağlığı için de faydalıdır. Ancak, yulaf ezmesi sadece bir besin kaynağıdır ve kedi için tüm nutrisyon ihtiyaçlarını karşılamaz. Kedi maması veya tüketeceği diğer besinlerle tamamlanması gerekir.

Yulaf ezmesi genellikle kuru kedi mamalarında bulunur, ancak kediler için sağlıklı olması, tüm kedilerin yulaf ezmesini seveceği anlamına gelmez. Yulaf ezmesi bazı zamanlar kedinize yedirebileceğiniz besinlerden biridir.

İnsan Besini #3: Balık

Kedinizi ıslak mamayla besliyorsanız, muhtemelen mama seçeneklerin çoğunun balık bazlı olduğunu biliyorsunuzdur. Kedilere verilebilecek yemekler ‘in başında, balıklar gelmektedir. Bir çok kuru mamanın içerisinde somon ve diğer balık türleri kullanılmaktadır.

İçlerinde bulunan omega-3 yağ asitleri kedinizin gözleri için iyidir ve balıkların başka sağlık yararları da olabilir. Yine de kedinizi çiğ balıkla beslememelisiniz çünkü bu onları hasta etme potansiyeline sahiptir.

Balıkların kedi için yararları nelerdir?

  • Omega-3 yağ asitleri: Balık, kedi vücudunun ihtiyaç duyduğu Omega-3 yağ asitleri içerir, bu yağ asitleri kedi cildi ve tüy sağlığı için önemlidir.
  • Protein: Balık, yüksek protein içeriği ile kedi vücudunun ihtiyaç duyduğu amino asitleri sağlar.
  • Vitamin ve mineral: Balık, B vitamini, niasin, potasyum, selenyum, magnezyum ve fosfor gibi vitamin ve minerallere de sahiptir.
  • Sindirim: Balık, kedi sindirim sistemi için faydalıdır çünkü zengin bir protein kaynağıdır ve kolay sindirilir.

Kedilere Balık Çiğ mi / Pişmiş Olarak mı Yedirilir?

Balık kedilere pişmiş veya çiğ olarak verilebilir. Ancak, çiğ balıklar içinde bakteri ve parazit içerebilir. Pişmiş balık daha güvenlidir. Pişmiş balıklar kediler tarafından daha kolay sindirilir. Eğer pişmiş balık verilecekse, yağsız ve tuzsuz bir şekilde verilmelidir.

Ayrıca haftada, bir kaç kezden fazla verilmesi önerilmez. Pişmiş balıkİ kedilerin tüm nutrisyon ihtiyaçlarını karşılamaz, diğer besinlerle tamamlanması gerekir. Kedi maması tercih edilmeli veya kedi için özel olarak formüle edilmiş takviyeler ile desteklenmelidir.

Yavru kediye pişmiş balık verilir mi?

Yavru kediye pişmiş balık verilebilir. Ancak, yavru kedi için en iyi besin kaynağı kaliteli bir kedi mamasıdır çünkü bu mamalar yavru kedilerin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Pişmiş balık, yavru kedinin beslenmesinde sadece bir ek besin olarak verilmelidir. Yavru kedilere pişmiş balık yağsız ve tuzsuz verilmelidir. Yavru kedi beslenmesi hakkında daha fazla bilgi için, bir veteriner hekimle görüşmek en iyisidir.

Kedilere Verilebilecek Yemekler-4

İnsan Besini #4: Pişmiş Yumurta

Pişmiş yumurta, kediniz için harika bir protein kaynağıdır. Yapılan araştırmalara göre yumurtalar kedigiller için sağlıklı olan çok miktarda B vitamini içerir. Bazı kedilerin yumurtalara alerjisi olabilir, bu nedenle herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığını kontrol etmek için önce onlara birazcık verdiğinizden emin olun.

Balık ve et gibi, yumurtaların da kediler onları yemeden önce iyice pişirilmesi gerekir. Ayrıca yumurtada kabuk izi kalmadığından emin olun!

Kedilere Verilebilecek Yemekler-5

İnsan Besini #5: Taze Sebzeler

İnsanlar gibi taze sebzeler de kediler için harikadır. Genel sağlık ve sindirime yardımcı olabilecek çok sayıda vitamin ve lif içerirler. Kedilere verilebilecek yemekler ‘in biri olan sebzeleri bazı kediler sevmez, ancak kediniz seviyorsa, biraz yemesine izin vermekten çekinmeyin.

Birkaç iyi sebze seçeneği, buharda pişirilmiş kuşkonmaz veya brokoli, fırında havuç, kış kabağı, yeşil fasulye veya doğranmış yeşilliklerdir – kedinize servis etmeden önce her zaman iyice yıkandıklarından emin olun.

Kedilere Verilebilecek Yemekler-6

İnsan Besini #6: Peynir

Peynir ve diğer süt ürünleri protein açısından yüksektir, ancak süt ürünleri kediler için et kadar iyi değildir (kesinlikle sevmelerine rağmen). Pek çok kedi süt ürünlerini sevse de, kediler için en tartışmalı insan gıdalarından biridir. Bunun nedeni, birçok kedinin laktoza karşı toleranssız olması ve süt ürünlerini düzgün bir şekilde işleyememesidir.

Bazı kediler süt ürünlerini sorunsuz bir şekilde yiyebilir, bu nedenle kediniz buna uygunsa peynir ve diğer süt ürünleri iyi bir protein kaynağı olabilir.

Kedinizin süt ürünlerine nasıl tepki vereceğinden emin değilseniz, onlara küçük bir miktar vermeyi deneyin – herhangi bir mide rahatsızlığı varsa, laktoza karşı toleranssız olabilirler.

İnsan Besini #7: Balık Yağı

Kedilerini balıkla beslemek istemeyenler için mamalarını balık yağı ile zenginleştirmek iyi bir alternatiftir. Balık yağının kediniz için bir çok yararı vardır. Somon yağının kediler için yararları;

  1. Omega-3 yağ asitleri: Somon yağı, Omega-3 yağ asitleri içerir ve bu yağ asitleri kedi cildi ve tüy sağlığı, sindirim sistemi ve beyin fonksiyonu gibi birçok faydaya sahip olabilir.
  2. İmmün sistemi desteği: Omega-3 yağ asitleri, kedi immün sistemini güçlendirebilir ve hastalıklardan koruyabilir.
  3. Artan enerji: Omega-3 yağ asitleri, kedi enerjisi ve aktivitesini artırabilir.
  4. Daha iyi cilt ve tüy sağlığı: Omega-3 yağ asitleri, cildi nemlendirir ve tüylerin parlaklığını ve sağlığını artırabilir.
  5. Daha iyi beyin fonksiyonu: Omega-3 yağ asitleri, beyin fonksiyonunu iyileştirebilir ve daha iyi bellek ve öğrenme kapasitesi sağlayabilir.
Kedilere Verilebilecek Yemekler-7

İnsan Besini #8: Taze meyve

Birçok kedi meyveyi sevmese de aslında onlar için sağlıklıdır. Kedileriniz her zaman ev bitkilerinizi çiğniyorsa, meyve onlar için harika bir seçenek olabilir. Kavunun özellikle kediler için iyi olduğunu, çünkü kedinizin cildini ve gözlerini sağlıklı tutmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar ve beta-karoten açısından yüksek olduğunu bilinmektedir.

Kedilere verilebilecek yemekler listemize meyveleri eklesekte, kedinizi kavunla beslerken, her zaman önce tohumları çıkardığınızdan emin olun ve kedinizi sadece az miktarda meyve ile besleyin. Kediler etçil olduklarından, vücutları aynı anda yalnızca az miktarda meyve ve sebzeyi işleyebilir.

İnsan Besini #9: Ekmek

Ekmek, kediler için iyi bir lif ve protein kaynağı olabilir. Ancak, onlara beyaz ekmek vermekten kaçının. Bunun yerine, onları tam buğday ekmeği veya tam tahıllı ekmeklerle besleyin.

Yine ekmek, kedinizin normal mamasının yerini almamalı, bunun yerine arada bir ek ödül olarak kullanılmalıdır.

İnsan Besini #10: Konserve Bebek Maması

Et bazlı bebek maması, yemekten kaçınan veya hastalanmaktan kurtulan kediler için harika bir çözüm olabilir. Ancak bebek maması, kedinizin diyetinin düzenli bir parçası haline gelmemelidir; sadece gerektiğinde kullanın.

Ve her zaman olduğu gibi, evcil hayvanınızın diyetini değiştirmeden önce veterinerinizle konuşun ve onları her zaman ölçülü bir şekilde güvenli insan gıdalarıyla besleyin.

Bu makaleden öğrendiklerinizi beğendiyseniz, lütfen  sosyal medyada arkadaşlarınızla PAYLAŞIN !

Not:  Bu mama önerileri, kedinizin diyetine takviye niteliğindedir; kedinizin birincil besin kaynağının yerini almamalıdırlar. Sadece ölçülü olarak ve veterinerinizin rehberliğinde verilmelidirler. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Kedi yetiştirmeye yeni başlayan her kedi dostunun, en çok araştırdığı konuların başında ''Kedilere verilebilecek Yemekler'' konusu gelmektedir. Kedisi olan herkes onların zeki ve sinsi küçük yaratıklar olduğunu bilir. Meraklı hayvanlardır ve insanlarının yaptığı veya yediği her şeyle her zaman ilgilenirler.  Evcil hayvanlar her zaman insanlarının yediği...Kedilere Verilebilecek Yemekler? En Sağlıklı 10 Yemek!