- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Kedi Bakımı13 Tuhaf Kedi Davranışı, Kedim Neden Tuhaf Davranıyor?

13 Tuhaf Kedi Davranışı, Kedim Neden Tuhaf Davranıyor?

Kediler, en bilgili kedi ebeveynlerini bile şaşırtabilecek pek çok Tuhaf Kedi Davranışı na sahip meraklı hayvanlardır. Kedinizin “garip” davranışı sizi şaşırtabilir, şaşırtabilir, hayal kırıklığına uğratabilir veya endişelendirebilir, ancak bu ifadelerin çoğu tamamen normaldir ve endişelenecek bir neden yoktur.

Pençeleri ile “Yoğurmak”

Daha önce kedinizle kucağınızda oturup kucaklaşmanın tadını çıkardıysanız, sadece kedinizin ayağa kalkıp patileriyle bacaklarınıza masaj yapmasıyla kesintiye uğramanız durumunda, kafanız karışmış olabilir. Kendi başına bu bir sorun olmayabilir, ancak kedinizin pençeleri kalçalarınıza saplanmaya başlarsa, bu muhtemelen tatlı anınızı alt üst edecektir.

Bu davranış, ekmek hamuru yoğurma hareketine benzediği için “yoğurma” olarak bilinir. Kedi yoğurmasının, kedilerin yavruyken annelerinin karnını ve süt akışını uyarmak için öğrendikleri içgüdüsel bir davranış olduğuna inanılıyor . Kediniz sizi yoğurduğunda muhtemelen mutlu hissediyordur, bu yüzden bu kedi davranışını büyük bir iltifat olarak kabul edin.

Diğer Evcil Hayvanlara veya İnsanlara Kafa Atma

Diğer evcil hayvanlara veya insanlara kafa atmak “kiraz kuşu” olarak da adlandırılır, insanın beşlik çakmasına veya el sallamasına benzer normal bir kedi davranışıdır. Bir kedi size kafa attığı zaman, muhtemelen sadece merhaba diyordur ve muhtemelen kokularının bir kısmını size bulaştırmıştır.

Kedilerin yüzlerinde koku bezleri vardır, bu da kafa atmayı başkalarını işaretlemeleri için kolay bir yol haline getirir ve bir kedi tarafından işaretlenmek , sevgi ve saygıyı gösteren en büyük iltifattır . 

Tuhaf Kedi Davranışı
Tuhaf Kedi Davranışı

Bir Şeyleri Ezmek veya Devirmek

Kedinizin eşyalarınızı tek tek devirmek için tezgahın veya masanın üzerine atlamasını izlemekten daha sinir bozucu bir şey olamaz. Eşyalarınızla birlikte sadece düğmelerinize basmak için net bir gündemleri varmış gibi görünebilir, ancak kediniz sizi kasten rahatsız etmeye çalışmıyor.

Bu davranış , onları çevrelerinden keskin bir şekilde haberdar eden güçlü bir avlanma içgüdüsünden kaynaklanır. Av peşinde koşarken kediler, canlı ve geçerli besin kaynakları olup olmadıklarını görmek için çevrelerindeki şeyleri sürekli olarak test eder. Bunu, etraftaki eşyalara vurmak için pençelerini kullanarak ve canlı olup olmadığını ve eğer öyleyse, karşılık verip vermeyeceğini veya kolay bir öldürme olup olmayacağını kontrol ederek başarırlar.

Bu soruşturma sürecinde, zaman zaman birkaç şeyi devirebilirler. Tahriş göstermemeye çalışın – bunu yapmak, aradıkları sulu yemeğe çok yakın olan dikkatinizi onlara verir. Enerjiniz kızgın olsa bile, bu, bir an önce olmadığınızda onlara dikkat ettiğiniz anlamına gelir ve kediniz, istenen sonuca ulaşmak için bu davranışı tekrarlamayı öğrenebilir (canınızı sıkacak kadar).

Daha iyi bir çözüm , kedinizin avlanma içgüdülerini daha az yıkıcı bir şekilde zorlamak ve ödüllendirmek için bir yapboz mama satın almak olacaktır.

Küçük Alanlarda Saklanmak

Banyo lavaboları, küçük sepetler ve kutular gibi küçük alanlarda saklanan kediniz, özellikle onlar için güzel, geniş bir kedi yatağı satın aldığınızda hem eğlenceli hem de sinir bozucu olabilir. Ancak bu, sizi endişelendirmemesi gereken çok yaygın ve normal bir kedi davranışıdır.

Kediler hem avcı hem de av hayvanlarıdır, bu nedenle vahşi doğada küçük alanlarda saklanmak onların hem avı hem de yırtıcıları izlemelerini sağlar . Kediniz küçük bir kutuda veya banyo lavabosunun altında saklanırken, kendisini güvende ve mutlu hissettirecek bir yer bulmak için doğal içgüdülerini takip ediyor demektir. 

Küçük Alanlarda Saklanmak

“Hediyeler” Getirmek

Birçok kedi ebeveyni, daha önce kedilerinden ölü bir kemirgen veya böceğin nahoş bir şekilde “hediye alınmasını” deneyimlemiştir. Kedilerimiz kendilerinden bu kadar memnun görünürken buna tam olarak nasıl tepki vereceğimizi bilmek zor ama kediler neden bize bu “hediyeleri” getiriyor ve biz nasıl karşılık vermeliyiz?

Kediler doğaları gereği avcıdır ve kedilerimizin , yemek kaplarını her gün doldurduğumuz ve onlara barınak sağladığımız için bize teşekkür etmenin bir yolu olarak bize “hediyeler” getirdiğine inanılır . Bazı hayvan davranışçıları, kedilerin kendimizi besleyebilmemiz veya daha sonra kullanmak üzere saklayabilmemiz için bize “ekstralarını” getirebileceğini düşünüyor. 3

Kesin sebep ne olursa olsun, kediler sadece sevdiklerine “hediyeler” getiriyor gibi görünüyor, bu yüzden bizim zevkimiz için biraz hastalıklı olsa da bu kedinizden bir iltifat. Doğal kedi avlanma içgüdüsünün bir parçası olduğu için bu davranışı caydırmak zor olacaktır, ancak kedinizi korkutmadan veya övmeden hediyeyi sakince kabul etmeyi deneyebilirsiniz. Gerçekten durmasını istiyorsan, avını korkutup kaçırmak için kedine bir zil takmayı deneyebilirsin.

Takırdayan Dişler

Kedinizin cinsine bağlı olarak, kediniz diğer kedilerden daha konuşkan veya daha sessiz olabilir. Ancak, kedinizden pencereden dışarı baktığında bir “çıtırtı” sesi geldiğini fark ederseniz, bunun tamamen normal olduğunu bilin.

Kedilerimiz , pencereden bir kuş gibi potansiyel bir av gördüklerinde genellikle dişlerini birbirine vururlar . Hayvan davranışçıları , kedinizin gördüğü avın peşinden gidemediği için bunun hüsrana uğramış bir tepki olduğuna inanıyor . Ayrıca heyecan verici bir tepki veya kedinizin avını öldürmek için kaslarını hazırlaması da olabilir. Her iki durumda da, bu sizi endişelendirmemesi gereken normal bir tepkidir.

Seğiren Kulaklar

Kedinizin kulakları yaklaşık iki haftalıkken ayağa kalktığında, bazen oldukça seğirebilir. Kedilerimizin kulakları etraflarındaki seslere karşı son derece duyarlı ve hassastır, bu nedenle kedi kulakları birçok farklı anlama gelebilir:

  • Kediniz bir şeyi merak ediyorsa kulaklarını o yöne çevirebilir.
  • Telaşlı bir kedi kulaklarını dikebilir.
  • Korkmuş veya kızgın bir kedi kulaklarını tamamen düzleştirebilir. Basık kulaklar, kulaklarını yaralanmaya karşı koruyan içgüdüsel bir tepkidir. 4

Çoğu zaman, bir kedinin kulaklarının seğirmesi, çevrelerindeki uyarılara veya seslere karşı basit bir davranışsal tepkidir. Ancak, kedinizin normalden daha fazla kaşıdığını veya kafasını salladığını fark ederseniz , kulak akarları veya enfeksiyon kapmış olabileceğinden onu veterinere kontrol ettirmenizi öneririz.

Akan Su Kaynaklarından İçme

Kedinizin kendi su kabı vardır, ancak mutfak lavabosu musluğundan su içmeyi severler – tanıdık geliyor mu? Bu bizim bakış açımızdan kafa karıştırıcı olsa da, onların bakış açısından çok mantıklı.

Kedilerin vahşi ataları, nehir gibi akan su kaynaklarından su içmeleri gerektiğini içgüdüsel olarak biliyorlardı, çünkü onların kirlenme olasılığı, durgun bir su kaynağından daha azdı. Kedinizin su kabındaki kirli su konusunda endişelenmesi gerekmese de, bu içgüdü hala güçlüdür ve kedilerimizin akan su kaynaklarına olan ilgisini açıklayabilir.

Evcil kediler, savanlarda suyu çok verimli bir şekilde korumayı öğrendikleri sıcak, çöl iklimlerinden evrimleşmişlerdir. Şu anda yaşadığınız yer çok daha soğuk olsa da, çok nadiren içmelerini gerektiren bu biyolojik özelliği korudular. Musluktan akan suyun sesini duyduklarında, bu onlara bir yudum alma zamanının geldiğini hatırlatabilir .

Göz Kırpma Hareketi

Kediler, baskınlık belirtisi olarak birisine yoğun bir şekilde bakabilir, bu nedenle kediniz size yavaşça göz kırptığında bunu bir iltifat olarak kabul edin. Kedilerin, kendilerini güvende ve mutlu hissettiklerini iletmek için insanlara ve diğer kedilere yavaşça göz kırptığına inanılır

Geceleri Artan Miyavlama

Sizi alacakaranlıkta istenmeyen bir serenatla uyandıran kedinize karşı sabırlı olmak zordur. Bununla birlikte, kediler gece yaratıklarıdır ve geceleri daha fazla ses çıkarmaları alışılmadık bir durum değildir. Küçük kediler ve yavru kediler geceleri özellikle oyuncu ve sesli olabilir. Siyam kedileri gibi bazı ırklar doğal olarak daha sesli olduğundan, kedinizin cinsini de düşünmenizi öneririz.

Kediniz bütün gece miyavlıyorsa, kedinize gün boyunca birkaç güçlü oyun seansı verin. Ancak, yatmadan hemen önce bir oyun seansını atlayın çünkü kedinizi daha fazla sinirlendirebilirsiniz. Kedinize , onu eğlendirmek ve daha sessiz tutmak için geceleri oynayabileceği, yumuşak toplar gibi kendi kendini yöneten kedi oyuncakları sağlayın .

Kediniz gece aşırı ses çıkarıyorsa, aniden havlıyorsa veya volta atıyorsa, bu tıbbi bir sorunun veya ağrının işareti olabilir . Kedinizin gece davranışı aniden değişirse veya havlıyorsa, veterinerinizle konuşun

Kedi Tuvaletinin Dışına Tuvaletini Yapma

Çöp kutusu alışkanlıkları, kedimizin sağlığı ve alışkanlıkları hakkında bize önemli bilgiler sağlayabilir. Kediniz ara sıra çöp kutusunun dışına çıkıyorsa, bu muhtemelen endişe nedeni değildir ve dağınık bir çöp kutusuna tepkisi olabilir.

Profesyonel İpucu: Her zaman kedi sayısından bir fazla çöp kutusu olmalıdır ve her şeyi temiz tutmak için tozsuz, kokusuz ve topaksız kum kullanmayı düşünün.

Kediniz aniden çöp kutusunun dışında sık sık tuvalete gidiyorsa, bu onun tıbbi bir sorunu olduğunu ve bu da onun çöp kutusuna zamanında ulaşmasını zorlaştırdığını gösterebilir. Bazı olası durumlar arasında idrar yolu enfeksiyonu, stres sistiti, mesane taşları, Kedi Alt İdrar Yolu Hastalığı (FLUTD blokeli) ve böbrek hastalığı yer alabilir, bu nedenle bu davranış devam ederse veterinerinizi gördüğünüzden emin olun.

Geceleri Sahibini Uyandırma

Hiçbir şey derin bir uykuda olmak ve koridorunuzu veya yatak odanızı zumlayarak sizi uyandırmaktan daha sinir bozucu olamaz. Ancak bu, gece avlanma içgüdülerinin bir ifadesi olan tamamen normal bir kedi davranışıdır .

Birçok vahşi kedi, geceleri avlanmak için gün boyunca enerji biriktirir. Evcilleştirilmiş küçük aslanlarımızın artık hava karardıktan sonra avlanma ihtiyacı olmasa da, yine de bu enerjiyi serbest bırakmanın bir yolunu bulmaları gerekiyor – bu da bazı ciddi zumlamalara neden olabilir.

Gece geç saatlerde yapılan turlar sizi uyanık mı tutuyor? Bu davranışı önlemek için, kedinizi gün boyunca mümkün olduğunca egzersiz yapmaya çalışın, ancak geceleri rastgele sprintleri ve enerji patlamalarını en aza indirmek için yatmadan önce onu oyun oynayarak kızdırmaktan kaçının . Ayrıca kedinizi gece avlanma “ihtiyaçlarını” azaltmak için yatmadan önce beslemeyi deneyebilir veya siz uyurken onu meşgul edecek bir yemek bulmacası verebilirsiniz.

Son düşünceler

Kediler, izlemeyi ve anlamaya çalışmayı sevdiğimiz harika, meraklı yaratıklardır. Çoğu tuhaf kedi davranışı, kedimizin doğal avlanma içgüdüsü ve genetiği ile kolayca açıklanabilir. Yine de ara sıra aşırı ses çıkarma veya kafa sallama gibi kedinizin sağlığı konusunda endişe duymanıza neden olabilecek davranışlarla karşılaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme