- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Köpek SağlığıKöpeklerde Wobbler Sendromu

Köpeklerde Wobbler Sendromu

“Wobbler sendromu”, spinal hastalık servikal vertebral instabilite (CVI) için kullanılan yaygın terimdir. İsim, zayıf, koordinasyonsuz yürüyüş köpeklerinden gelir ve hareket ederken “yalpalama” görünümü verir.

Wobbler Sendromu Nedir?

Wobbler sendromu köpeklerde boyun ve omurgayı etkiler. CVI’lı köpekler, omurilik ve omurilik sinir köklerinin sıkışmasına maruz kalır, bu da boyun veya sırt ağrısına veya her ikisine birden ve yürüme sorunlarına neden olur. Boyundaki omurilik kanalında ve omurilik sinir pasajlarında daralma veya darlık meydana gelebilir.

Wobbler sendromu Neden Oluşur?

CVI iki türe ayrılır. Bir tip, omurlar arasında bir yastık görevi gören omurgadaki jel dolu disklerle ilişkilidir. Bu diskler bozulur ve yırtılırsa, omurilik sıkışmasına neden olur ve sinirleri ve kan damarlarını etkiler. Doberman pinschers, en yaygın olarak bu tip CVI’dan etkilenir.

İkinci tipte, köpeklerde, omuriliğin sıkışmasına neden olan, yanlış şekillendirilmiş bir omurun neden olduğu bir tür osteoartrit olabilir. Bu tür CVI’nın kalıtsal olduğundan şüpheleniliyor ve daha çok Büyük Danimarkalılar ve diğer büyük cins köpeklerde görülüyor. CVI kedilerde görülmemiştir.

Wobbler sendromu nasıl tedavi edilir?

Sallananların ilk belirtileri genellikle anormal bir yürüyüş olsa da, semptomlar boyun ağrısı ve sertliği, köpeğin ön bacaklarında veya omuzlarında topallık veya sertlik ve ayakta durma veya uzanma güçlüğünü içerir. Köpeğinizin ön veya arka bacaklarında zayıflık olabilir ve hareket etmek istemeyebilir, bu da sonunda kas güçsüzlüğüne ve bozulmasına yol açar. Hastalık dört bacağın tamamında kısmi veya tam felce neden olacak kadar şiddetli olabilir.

Köpeğinizin kronik bir durumu olabilir, zamanla kötüleşen zayıflık veya ağrı varmış gibi görünebilir veya CVI belirtileri aniden ortaya çıkabilir. Veteriner hekiminiz muhtemelen radyografiler veya MRI (manyetik rezonans görüntüleme) önerecektir. MRG, CVI’yi değerlendirmek için tercih edilen yöntemdir çünkü kompresyonun yerini, şiddetini ve doğasını tanımlar.

Wobbler sendromu nasıl tedavi edilir?

Köpeğinizde CVI semptomları hafifse, egzersizi azaltmanız önerilir. Tasma yerine koşum takımı kullanmak, köpeğinizin boynuna daha az baskı uygular. Fazla kilolu ise, kalorilerin azaltılması önerilebilir. Veteriner hekiminiz anti-inflamatuar ilaçlar reçete edebilir.

Daha ciddi vakalarda, veterineriniz köpeğinizin omurgasını stabilize etmeye yardımcı olmak için ameliyat önerebilir. Ameliyat gerektirmeyen CVI’lı köpeklerin yaklaşık %40-54’ü iyileşir. Ameliyatla köpeklerin yaklaşık %80’i iyileşir. Ameliyat olsun ya da olmasın, veterineriniz köpeğinizin ilerlemesini ve tedaviye yanıtını izleyecektir.

Wobbler sendromu için en iyi tedavi, sorunun nedenine ve ciddiyetine ve ayrıca omurilik sıkışmasının şüphelenilen süresine bağlıdır.

Cerrahi Olmayan Yöntemler;

Cerrahi olmayan yönetim, en azından kısa vadede, durumun bir miktar dengelenmesine izin verebilir. Sadece hafif patolojisi (küçük disk çıkıntıları) ve çok yavaş hastalık ilerlemesi olan köpekler için önerilir. Devam eden fizik tedavi hayati önem taşır ve bu, yetkili fizyoterapistler ve hidroterapistlerden oluşan bir ekiple tam donanımlı Rehabilitasyon Hizmetimizin desteğiyle kolaylaştırılır . Aşağıdaki cerrahi olmayan tedaviler mevcuttur:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme