- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Kedi BakımıTüylere Hassas İnsanlar İçin Tüy Dökmeyen Kediler

Tüylere Hassas İnsanlar İçin Tüy Dökmeyen Kediler

Görünüş veya alerji nedeniyle, evcil hayvan olarak az tüy döken bir kedi seçmek, temizlik için harcadığınız zamanı en aza indirmenize ve bu süreçte hapşırmaktan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Görünüş veya alerji nedeniyle, evcil hayvan olarak az tüy döken bir kedi seçmek, temizlik için harcadığınız zamanı en aza indirmenize ve bu süreçte hapşırmaktan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Bir kediye sahip olmak çok büyük bir mutluluktur. Ancak, kanepeye ve giysilerinize yapışan kabaran tüy yumaklarını ortadan kaldırmak için kendinizi günde birkaç kez evi süpürürken bulduysanız, sürekli tüy dökmenin hem genel temizlik hem de sağlığınız açısından sorunlu olabileceğini bilirsiniz.

Şişmiş, sulu gözler, kaşıntılı bir burun, hapşırma ve saman nezlesi, kedi tüyüne veya daha doğrusu kedi kepeği (ölü deri hücreleri) ve saça yapışıp insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olma eğiliminde olan tükürüğe duyarlı olabileceğinizin belirtileridir.

Ancak bu sorunlar, evcil hayvan olarak bir kedicik sahibi olma hayalinizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Tüyleri az tüy döktüğü bilinen birkaç cins vardır – bu nedenle kağıt mendil kutusunu ve tiftik rulosunu kaldırıp kedinizle biraz bağ kurmanın keyfini çıkarabilirsiniz.


Kediler neden tüy döker?


İnsanlar gibi, tüyleri yıl boyunca dökülen tüm kedilerde bu doğal ve normal bir yenilenme şeklidir. Çoğu kedigil, kış aylarında sıcak kalmak için yapılan kalın tüylerden kurtulmak için ilkbahar ve yaz aylarında daha ağır bir kayıp yaşama eğilimindedir. İnsanlarda olduğu gibi, kedi saç dökülmesi, kötü beslenme ve güneş yanığından strese, alerjilere, ilaca tepki ve enfeksiyona kadar daha ciddi sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilebilir.

Yaş ve hamilelik de saç dökülmesinde artışa neden olabilir, yaşlı kediler eskisi kadar iyi bakım yapamaz ve hamile kediler aşırı tüy dökülmesine neden olabilen hormonal dalgalanmalara eğilimlidir.

Hepsinden öte, bazı ırklar doğal olarak diğerlerinden daha fazla tüy dökmeye eğilimlidir.

Hangi kedi ırkları tüy dökmez ( fazla tüy dökmez )


Tamamen tüy dökmeyen bir kedi diye bir şey olmasa da, diğerlerine göre daha az tüy dökme eğiliminde olan bazı ırklar vardır. 

Sphynx ( Sfenks Kedisi ) : Doğal bir genetik mutasyondan doğan bu cins, genellikle sadece burnunda kürk ve vücudunda şeftali benzeri tüyler olduğu için saç hassasiyeti olanlar arasında popülerdir.

Sphynx ( Sfenks Kedisi )


Cornish Rex Kedisi: Bu cinsin tüyleri vardır, ancak yumuşak, dalgalı kürkünün koruyucu tüyleri yoktur – koruyucu bir kaplama oluşturan ve ısınmak için ihtiyaç duyulmadığında dökülen kalın, kaba teller. Düşük mevduat ve bakım açısından az bakım gerektirirler.

Cornish rex

Burmese Kedisi: En az tüy döken kedi ırklarından biri olan Burmese, kısa ve ipeksi bir kürke sahiptir.

Burmese


Siyam Kedisi : Çok kısa tüyleri olan bu cins, yıl boyunca çok az tüy döker ve tüyleri az bakım gerektirir.

Siyam Kedisi


Bengal Kedisi : Bu kedilerin ince, kısa ve ipeksi bir tüyleri vardır ve diğer cinslerin çoğundan daha az tüy dökme eğilimindedirler. Farklı yaşam evrelerinde bir miktar saç dökülmesi bekleyin.

Bengal Kedisi


Egzotik stenografi: Fars kedisinin kız kardeşi, çok daha az tüye sahip olmasına rağmen, bu cins, ölü tüyleri ve kepeği havaya uçurmak yerine hapseden yoğun bir kürke sahiptir. Herhangi bir birikmeyi gidermek için düzenli bakım gereklidir.

Egzotik stenografi


Tüy dökmeyen kedilere uygun bakım nasıl yapılır?

Supravet Biotine Damla


Kedinizin az tüy döküyor olması, tımarlamayı göz ardı edebileceğiniz anlamına gelmez. Örneğin sfenks gibi bazı az tüy döken kediler derilerinden yağ salgılarlar, ancak bunu emecek kürkleri yoktur, bu nedenle sahiplerinin ekstra bakıma ihtiyacı vardır. Parladığını gördüğünüzde, mobilyalarınıza ve giysilerinize bulaşmayı durdurmak için derilerini nazikçe silin.


Kısa tüylere sahip diğer az tüy döken kedilerde hala yeni tüyler çıkar, bu da ölü tüylerin ve kepeğin düzenli olarak çıkarılması gerektiği anlamına gelir – birikme, hassasiyetleri ve alerjileri ateşleyebilir. Diğer zamanlarda en az rastgele saç dökülmesini sağlamak için evcil hayvanınızın saçını düzenli olarak (diyelim ki bir veya iki günde bir) fırçalayın veya tarayın. Tüylere karşı hassassanız, birinin size yardım etmesini ve kedinizi dışarıda fırçalamasını isteyebilirsiniz.

Düzenli tarama ayrıca size evcil hayvanınızın tüylerini ve derisini izleme, beklenmedik kızarıklık, darbe, kesik ve pire olup olmadığını kontrol etme fırsatı verir.

Genel olarak, kediler titiz bakıcılardır, bu nedenle köpekler de dahil olmak üzere diğer hayvanlar kadar sık ​​banyoya ihtiyaç duymazlar. Ancak bu bakım tükürüğü içerir ve alerjiniz varsa, ıslak bir bezle günlük mendillerin yanı sıra düzenli yıkamayı da düşünmeniz gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme