- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Köpek SağlığıKöpeklerin, Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Şeyler !

Köpeklerin, Yiyebileceği ve Yiyemeyeceği Şeyler !

İnsanlar ve köpekler farklı metabolizmalara sahip olduklarından, Köpeklerin, yiyebileceği şeyler farklılık göstermektedir.

İnsanlar ve köpekler farklı metabolizmalara sahip olduklarından, Köpeklerin, yiyebileceği şeyler farklılık göstermektedir. Bu nedenle insanlar için sağlıklı ve doğal olan yiyecekler köpekleriniz için tehlikeli olabilir. Köpeğiniz bazı belirli insan gıdalarını tüketirse, ciddi zehirlenmelere maruz kalabilir. En kötü senaryolarda, ölümle karşı karşıya kalabilirler.

Öte yandan, çok sayıda insan gıdası köpekleriniz için mükemmeldir ve bu gıdaları herhangi bir sağlık riski olmadan tüketebilirler. Bu yazımızda köpeklerinizin yiyebileceği ve yiyemeyeceği yiyeceklerden bahsedeceğiz. 

Köpekler Havuç Yiyebilir mi ? : Evet

Köpeklerinize havuç vermeyi düşünüyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Onlara ister pişmiş ister çiğ havuç verin, havuçları kolayca sindirebilecekler. 

Havuç sadece harika bir mineral, vitamin ve lif kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalorileri de düşüktür. Bu nedenle havuç, köpekleriniz için süper sağlıklı bir besindir. Ancak onları aşırı beslemediğinizden emin olun, yoksa obez olurlar.  Ancak havuçları beslemeden önce, köpeğinizin boğulmaması için onları küçük parçalara ayırmayı düşünün. 

Köpekler Tuz Yiyebilir mi ?: Sınırlı Tüketmesi Gerekir;

Köpeğinizin diyetine tuz eklerken miktarın sınırlı olduğundan emin olun. Köpeğiniz aşırı miktarda tuz tüketirse, tuz zehirlenmesi geliştirir. Ayrıca ishale, kusmaya ve nöbetlere yol açacak su yoksunluğu geliştirebilirler. Bazı ciddi vakalarda ölümcül olabilir. 

Olumsuz etkileri önlemek istiyorsanız, köpeğinize çubuk kraker ve cips gibi tuzlu yiyecekler vermekten kaçının. Ek olarak, köpeğinizin su yoksunluğunu önleyebilmesi için köpeğinizin bol su içtiğinden emin olun. 

Köpekler Fıstık Ezmesi Yiyebilir mi ?: Evet;

Fıstık ezmesi, şüphesiz köpekler için en sağlıklı ve en güvenli gıdalardan biridir. Makul miktarda tüketildiğinde, fıstık ezmesi köpekleriniz için faydalı olacaktır. 

Ancak, fıstık ezmesi alımını sınırlamayı unutmayın. Bunun nedeni, fıstık ezmesinin kalori ve yağ açısından son derece yüksek olmasıdır. Köpeğiniz çok yerse fazla kilo alır. Ek olarak, köpeğinizin tuzsuz ve sade fıstık ezmesi tükettiğinden emin olun. Piyasada çikolata, mango vb. gibi farklı tatlarda bulunan farklı fıstık ezmesi türleri bulunmaktadır. Fıstık ezmesi, köpeğiniz için ölümcül olabilecek tuz içerebilir. 

Köpekler Yumurta Yiyebilir mi ?: Evet;

Beslenmeleri konusunda endişeleriniz varsa, tam haşlanmış ve yarı haşlanmış yumurtalar köpekler için mükemmel yiyeceklerdir. Diyetlerine yumurta eklemek, vitamin değer kaybına uğramalarını önlemenin en etkili yollarından biridir. 

Protein dışında, pişmiş bir yumurta da yeterli miktarda mineral ve vitamin sağlayacaktır. Bazı raporlar, bu iddiayı destekleyen hiçbir bilimsel araştırma olmamasına rağmen, yumurtaların köpeklerin mide bulantısıyla mücadele etmesine yardımcı olabileceğini belirtti. 

Ancak köpeğinize çiğ yumurta vermenin komplikasyonlara neden olabileceğini unutmayın. Köpekler çiğ yumurta tükettikten sonra ciddi sağlık sorunları yaşamasa da, bakteriler köpeklerden insanlara yayılarak enfeksiyona neden olabilir. 

Köpekler Somon Yiyebilir mi ?: Evet;

Kemiksiz ve pişmiş somon, köpekleriniz için tamamen güvenlidir. Pişmiş somon yiyerek asla enfeksiyon kapmazlar veya herhangi bir sağlık sorunu yaşamazlar. 

Somon, genel iltihabı azaltmada etkili olan en iyi omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Ayrıca kürkü ve cildi sağlıklı tutabilirler. 

Ancak tıpkı yumurta gibi, köpeklerinize çiğ somon yedirmeniz önerilmez. Bunun nedeni, çiğ somonun ölümcül olabilecek bir parazit içermesidir. 

Köpekler Peynir Yiyebilir mi ?: Sınırlı Tüketmelidir;

Peynir, köpeğinize küçük miktarlarda verdiğiniz sürece köpekler için güvenli bir tüketilebilir besindir. Peynirin laktoz ve yağ içeriği nedeniyle, bazı köpekler ishal ve ağrı gibi sindirim problemlerinden muzdarip olabilir. Ve köpeğiniz çok fazla peynir tüketiyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir veterinere başvurduğunuzdan emin olun. 

Ancak ciddi semptomların ortaya çıkmasını en baştan önlemek için, köpeğinizin diyetindeki peynir miktarını kademeli olarak artırmanız en iyisidir. Az yağlı peynir olduğu için mozzarella ile beslemeyi düşünün. 

köpeklerin yiyebileceği ve yiyemeyeceği şeyler

Köpekler Yaban mersini Yiyebilir mi ?: Sarf malzemesi

Yaban mersini, köpekleriniz için en güvenli ve en besleyici olanlardan biridir. Bunlar, köpeğinizin hastalıklarla savaşmasına yardımcı olacak harika bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca önemli miktarda mineral, vitamin ve lif içerirler ve bunların tümü köpeğinizin sağlığı için faydalı olacaktır. 

Yaban mersini küçük olduğu için köpeğiniz boğulmaz. Düşük kalorileri nedeniyle, köpeğiniz için süper bilinçli bir ödüldürler. 

Köpekler Patlamış Mısır Yiyebilir mi ? : Evet ;

Köpekleriniz için ara sıra yiyecek arıyorsanız, patlamış mısır seçmeyi düşünün. Ancak herhangi bir ek bileşen içermediği sürece sağlıklıdır. 

Fark ettiyseniz, patlamış mısırın en önemli bileşenlerinden biri tuz olduğu için birçok patlamış mısır tuzludur. Bu nedenle, köpeğiniz aşırı miktarda patlamış mısır tüketirse ciddi komplikasyonlara maruz kalabilir. Yağ ve tereyağı da yağ oranı yüksek olan diğer yaygın patlamış mısır içerikleridir. Bu nedenle, çok fazla tüketilirse köpeğiniz pankreatitten muzdarip olabilir. 

Bu nedenle köpeğinize her zaman patlamış mısır ve patlamış mısır yedirmelisiniz. Karamelli ve çikolatalı patlamış mısırlar, köpekleriniz için en tehlikeli  evcil hayvan tehlikeleridir  . Patlamış mısırın köpeğinizin dişlerine takılabileceğini unutmayın. 

Köpekler Kaju Fıstığı Yiyebilir mi ? : Sınırlı Tüketim

Köpeğiniz çok fazla kaju tüketiyorsa, mümkün olan en kısa sürede alımını sınırlayın. Az miktarda tüketildiğinde tuzsuz, acı ve kavrulmuş kaju fıstığı köpekleriniz için zararlı olmayacaktır. Bununla birlikte, kaju fıstığının aşırı kilo alımına neden olabilecek yağın yanı sıra kalori açısından da son derece yüksek olduğunu unutmayın. 

Bunun dışında, raporlar ayrıca kajuların köpeklerde alerjik reaksiyonlara neden olmaktan sorumlu olduğunu belirtti. Bu nedenle, köpeğinizin alerjik bir reaksiyondan muzdarip olduğunu fark ederseniz, mümkün olduğunca çabuk kaju alımını sınırladığınızdan emin olun. 

Köpekler Badem Yiyebilir mi ? : Sınırlı Tüketim ;

Köpeğinizin genel diyetinde badem tüketimini sınırlamanız en iyisidir. Tuzsuz ve sade bademler tehlikeli olmasa da, köpeğinizin az miktarda badem tükettiğinden emin olmalısınız. Bunun nedeni, köpeklerin sindirim sisteminin insanlardan farklı olmasıdır ve bademleri sindirirken sorunlarla karşılaşabilirler. Sonuç olarak, ishal ve kusmadan muzdarip olabilirler. 

Ek olarak, badem köpeklerde pankreatite neden olacak kadar kalori ve yağ içerir. Küçük porsiyon badem köpekler için mükemmeldir. 

Köpekler Soğan Yiyebilir mi ? : Hayır ;

Köpeklerinize asla soğan vermediğinizden emin olun. Soğanlar, köpeklerin kırmızı kan hücrelerini etkileyebilen, N-propil disülfid olarak bilinen toksik bir bileşik içerir. Sonuç olarak, vücutlarının oksijen taşıma kapasitesi azalacaktır. Bu durum genellikle anemi olarak ele alınır. 

Köpeğiniz anemiden muzdarip olduğunda, halsizlik, uyuşukluk, bayılma ve iştah azalması gibi çeşitli belirtiler fark edeceksiniz. Bazı ciddi vakalarda, hayatta kalmalarını istiyorsanız uygun bir kan nakline ihtiyaçları olabilir. Soğanın her bileşiğinin köpekleriniz için tehlikeli olduğunu unutmayın. 

Köpekler Böğürtlen Yiyebilir mi ? : Evet; 

Köpeklerinize böğürtlen yedirirken hiçbir sorunla karşılaşmazsınız. Aslında köpekler böğürtleni o kadar çok severler ki size yalvaran bakışlar atabilirler. 

Onları ister donmuş ister taze böğürtlenle beslemeyi tercih edin, hiç şüphesiz besinlerinden yararlanacaklardır. Böğürtlen vitaminler, antioksidanlar ve mineraller açısından zengin ve kalorisi düşüktür. En iyi lif kaynaklarından biri olduklarından bahsetmiyorum bile. 

Köpeğinizi öğretirken veya eğitirken böğürtlenleri ödül olarak kullanmayı düşünün. 

Köpekler Domates Yiyebilir mi ? : Sınırlı Tüketim; 

Ara sıra köpeklerinize domates yedirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak köpeğinize verdiğiniz domateslerin olgun olduğundan emin olmalısınız. 

Yeşil domatesler sağlıksız olabilir. Bunun nedeni, yeşil domateslerin az miktarda toksik bir madde olan tomatin içermesidir. Yeşil domatesler insanlar için zararlı olmasa da, raporlar köpeğiniz için ölümcül olabileceklerini öne sürdü. Köpeğiniz çok fazla tomatin tükettiyse, kas zayıflığı, mide bulantısı, nefes almada zorluk ve anormal kalp atış hızı yaşayacaktır. 

Köpekler Elma Yiyebilir mi ? Evet; 

Elmaları dilimleyip köpeklerinize yediriyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Elmalar, köpeğinizin vücudunun mineral ve vitamin seviyelerini artıracaktır. Elmanın antioksidanları faydalı olacaktır. Elma ayrıca sindirim sisteminin etkinliğini de artıracaktır. 

Ancak asıl sorun tohumlarda yatmaktadır. Köpeğinizin elma çekirdeklerini yemediğinden her zaman emin olmalısınız. Healthline’a göre, elma tohumları siyanür içerir . Köpeğiniz çok fazla elma çekirdeği yerse ölüm kaçınılmazdır. Bu nedenle, elma çekirdeklerini köpeğinize vermeden önce çıkarmanız gerekir. 

Köpekler Sarımsak Yiyebilir mi ? : Hayır;

Bu, köpeğinize vermemeniz gereken başka bir besindir. Tiyosülfatlar, sarımsakta bulunabilen toksik bir kimyasal olarak bilinmektedir. Bu zararlı bileşik, sonunda anemiye yol açacak olan vücudun kırmızı kan hücrelerini etkileyebilir. Aşırı sarımsak tüketiminin kusma gibi farklı türde karmaşık semptomlara da neden olabileceğinden bahsetmiyorum bile. 

Bazı özel durumlarda, kan naklini düşünmediğiniz sürece köpeğinizi kurtaramazsınız. 

Bunlar köpeğinizin yiyebileceği ve yiyemeyeceği yiyeceklerdir. Başka sorunuz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme