- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Kedi SağlığıEvcil Hayvanlarda Diyabet: Bilmeniz Gereken En Büyük Risk Faktörleri

Evcil Hayvanlarda Diyabet: Bilmeniz Gereken En Büyük Risk Faktörleri

Kedi ve köpeklerde diyabet belirtilerinin farkında olmak, evcil hayvanınızın sağlığını korumanın anahtarıdır.

Pek çok evcil hayvan sahibi, tıpkı insanlar gibi kedi ve köpeklerin diyabet adı verilen ciddi bir sağlık sorunu geliştirebileceğinin farkında değildir. Yaklaşık 1/500 köpek ve 1/200 kedide meydana gelen diyabet, evcil hayvanlarda son derece tehlikeli olabilir.

Şeker hastalığı nedir

Diabetes mellitus (DM), endokrin bir bozukluk nedeniyle kan dolaşımında çok fazla glikozun biriktiği kronik bir durumdur. Endokrin sistem, insülin de dahil olmak üzere sağlıklı işleyiş için hayati önem taşıyan hormonlar üreterek metabolizmayı kontrol eder.

İnsülin, doku hücrelerinin kan dolaşımından şekeri emmesine ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmek için gereken enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Ancak diyabetli evcil hayvanlar yeterli insülin üretemezler veya ürettikleri insüline doğru tepki veremezler.

Evcil hayvanlarda şeker hastalığına ne sebep olur?

Evcil hayvanlarda diyabetin Tip 1 ve Tip 2 olarak sınıflandırılan iki ana nedeni vardır.

 • Tip 1: İnsüline bağımlı diabetes mellitus olarak da bilinen Tip 1, köpeklerde en yaygın diyabet şeklidir ve yetersiz insülin üretimi nedeniyle oluşur.
 • Tip 2: İnsüline bağımlı olmayan diabetes mellitus olarak da bilinen bu form, kedilerde daha yaygındır ve vücut pankreas tarafından üretilen insüline uygun şekilde yanıt veremediğinde ortaya çıkar.

Diyabet evcil hayvanların sağlığını nasıl etkiler?

Gıdalarda bulunan basit bir şeker türü olan glikoz, vücudun ana enerji kaynağıdır, ancak hücreler, besini kan dolaşımından ve hücresel dokuya emmek için insüline ihtiyaç duyar. Hormon olmadan, hücreler enerjisiz kalır ve düzgün çalışamaz .

Vücutta dağılmak yerine, glikoz kan dolaşımında birikir ve bu da hiperglisemi olarak bilinen bir durum olan yüksek kan şekeri seviyelerine yol açar. Belirli bir doygunluk noktasına ulaştığında, glikoz böbrekler nihayetinde onu ortadan kaldırmadan önce büyük miktarda su çekerek idrara taşar.

Bu süreçler diyabetik evcil hayvanlar için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir . Bazı örnekler şunları içerir:

 • dehidrasyon
 • Yüksek kan basıncı
 • Körlük
 • Ayak ve bacakların şişmesi
 • Ampütasyonlar
 • Körlük
 • Böbrek yetmezliği
 • Ölüm

Hangi evcil hayvanlar diyabet riski altındadır?

Evcil hayvanlarda diyabetin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, çeşitli yaşam tarzı, çevresel ve genetik faktörlerin katkıda bulunduğu gösterilmiştir.

Yaşam tarzı riskleri

Tüm evcil hayvanlar her yaşta diyabet geliştirebilir, ancak obez köpekler ve kediler en yüksek risk altındadır . Evcil hayvan obezitesi, şeker açısından çok yüksek veya lif açısından çok düşük bir diyetten kaynaklanabilir. Egzersiz eksikliği, köpeklerde ve kedilerde diyabet riskini de artırabilir.

Çevresel riskler

Deri enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları ve pankreatit dahil olmak üzere belirli toksinlere veya virüslere maruz kalmak, evcil hayvanlarda diyabete katkıda bulunabilir. Tiroid ve adrenal bezlerin aşırı aktivitesi ve kalp veya böbrek hastalığı öyküsü, diyabete katkıda bulunabilir veya evcil hayvanların tedaviye yanıtını etkileyebilir.

Kedi astımı gibi hastalıkları tedavi etmek için steroidlerin devam eden riski, bir başka önemli risk faktörüdür. Bu faktörlere genç yaşta maruz kalmak, evcil hayvanları daha sonra diyabet geliştirme riskiyle karşı karşıya bırakır.

Genetik riskler

Bazı safkan köpek ve kedilerin diyabete kalıtsal bir yatkınlığı vardır . Yapılan araştırmalarda, Kanişler, Puglar, Minyatür Schnauzerler ve Samoyedlerin diyabet geliştirme riskinin daha yüksek olduğu, Golden Retriever, Alman Çoban Köpeği ve Amerikan Pit Bull Teriyeri gibi cinslerde ise diyabet gelişiminin daha yavaş olduğu gözlemlenmiştir.

Evcil hayvanlarda diyabetin belirtileri nelerdir?

Evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu yardımı mümkün olan en kısa sürede alabilmeniz için belirtileri nasıl tanıyacağınızı bilmeniz önemlidir. Köpeklerde ve kedilerde diyabetin en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Özellikle geceleri aşırı susama ve idrara çıkma
 • Kilo kaybı
 • Uyuşukluk veya zayıflık
 • Yiyecek veya aktiviteye ilgisizlik
 • Kusma ve ishal
 • Dağınık saç modeli
 • Kaşınan cilt
 • Tatlı kokulu nefes

Evcil hayvanınızda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, lütfen hemen veterinerinizden randevu alın. Erken teşhis, başarılı tedavinin anahtarıdır.

Evcil hayvanlarda diyabet nasıl tedavi edilir?

Tedavinin amacı, evcil hayvanın kan şekeri seviyelerini kontrol etmek ve ikincil komplikasyonları önlemektir. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak bu, diyet, egzersiz ve/veya insülin enjeksiyonları ile gerçekleştirilebilir.

Diyet ve egzersiz, tüm diyabetik evcil hayvanlar için önemlidir, ancak özellikle fazla kilolu olanlar için. Ciddi sağlık sorunlarından kaçınmak için kilo verme programı kademeli olmalıdır. Veterineriniz, evcil hayvanınız için en iyi tedavi planını oluşturmak için sizinle birlikte çalışacaktır.

Köpeklerde ve kedilerde diyabeti önleyebilir misiniz?

Önleme her zaman en iyi ilaçtır, bu nedenle evcil hayvanınız diyabet geliştirme riski altındaysa, hastalığı önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Evcil hayvanınızı sağlıklı bir diyetle beslemek ve sağlıklı bir kiloyu korumak diyabeti önlemenin en iyi yoludur.

Kan şekeri seviyelerini izlemek ve evde fark etmemiş olabileceğiniz semptomları kontrol etmek için köpeğinizi veya kedinizi yıllık sağlık muayeneleri için veterinere götürdüğünüzden emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme