- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Köpek BakımıKöpeğinize Sofra Adabını Öğretin...

Köpeğinize Sofra Adabını Öğretin…

Hiç kimse bir akşam yemeği davetinde konukların üzerine atlayan veya yalvaran ya da kendi yemeği sırasında diğer evcil hayvanlara hırlayan bir köpek istemez. Köpek arkadaşlarımıza yemek zamanı davranışlarını öğretmek, o halde, hem bizim yemeklerimizde hem de kendi yemeklerinde önemlidir.

Hiç kimse bir akşam yemeği davetinde konukların üzerine atlayan veya yalvaran ya da kendi yemeği sırasında diğer evcil hayvanlara hırlayan bir köpek istemez. Köpek arkadaşlarımıza yemek zamanı davranışlarını öğretmek, o halde, hem bizim yemeklerimizde hem de kendi yemeklerinde önemlidir.

Köpekler doğaları gereği leş yiyicidirler, bu nedenle yemek için yarışmak onlara kolay gelir. Ancak siz yemek yerken yalvaran, sızlanan veya sızlanan bir evcil hayvana sahip olmak çileden çıkarıcıdır ve akşam yemeğine misafiriniz geldiğinde utandırıcı olabilir. Neyse ki, Fido’ya yemek zamanı sırasında alanınıza saygı duymayı öğretmek, tutarlı bir eğitimle basittir. 

Uyku alanına veya en sevdiği yere gitmesini sağlayarak başlayın ve ardından bir ödülle köpeğinize “yerinize gidin” gibi bir komut verin. Yakında, komutu o alanla ve lezzetli bir ödülle ilişkilendirmeye başlayacak. Bu adımda ustalaştıktan sonra, bulunduğu yerden sadece birkaç adım öteden başlayarak ve yavaşça geriye doğru giderek “kal” komutunu ekleyebilirsiniz. 

Zamanla, emri verebilecek ve odadan tamamen ayrılabileceksiniz, bu da sizi dilenme yağmuru olmadan yemeğinizin tadını çıkarmak için özgür kılacaktır. Köpeğiniz, siz ona “kal” dedikten sonra masaya yaklaşırsa, yerinde kalması için onu gerektiği kadar çok kez yerine geri götürün. Akşam yemeğinden sonra, evcil hayvanınızı yerinde kaldığı için bolca övgü ve ödülle ödüllendirdiğinizden emin olun.Bununla birlikte, yemek zamanı davranışları kendi formalarınızla sınırlı değildir ve ayrıca köpeğinizin kendi yemek rutininin bir parçası olmalıdır. Başka bir köpeğe veya size hırlamak kabul edilemez ve evcil hayvanınıza akşam yemeği sırasında etrafındakilere saygı duymasını öğretmeniz gerekir. 

Çözüm basit: Köpeğiniz hırlayarak, kavga ederek veya mamasını koruyarak yaramazlık yapıyorsa, sadece tabağını kaldırın. Ancak Fido’nun aç kalmasına izin vermek yerine, kasesini elinizle değiştirin. Elle besleme, köpeğinizin yemeğinin sizden geldiğine dair anlayışını güçlendirmez.ama aynı zamanda olumlu bir deneyim olarak yemek zamanı fikrini de pekiştiriyor. Birkaç tur elle besledikten sonra, evcil hayvanınıza yemek kabını geri vermeye çalışın. 

Hala oynuyorsa, tabağı tekrar alın ve kaseyi geri vermeden önce onu daha uzun bir süre elle beslemeyi deneyin. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın kötü davranışı ortadan kalktıysa, yemek kasesine fazladan bir ödül koyarak yemek zamanını olumlu bir deneyim olarak pekiştirebilirsiniz.

Unutmayın, bir rutin oluşturmak, köpeğinize yemek zamanı davranışlarını öğretmenin anahtarıdır. Yemeğini her gün aynı saatte servis edin, böylece akşam yemeği saatini sizinkinden ayırt etmeyi öğrenir. Yalvarmaya asla boyun eğmeyin, çünkü bu sadece kötü davranışı pekiştirir. Yine de, iyi davranışı bol miktarda ikram ve övgü ile ödüllendirin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Köpeğinize Sofra Adabını ÖğretinKöpeğinize Sofra Adabını Öğretin...