5.4 C
Türkiye
Pazar 10 Aralık 2023

Sinüs Bradikardisi Nedir? Kedilerde Düzensiz Kalp Ritmi

- Advertisement -spot_imgspot_img

Sinüs düğümündeki normalden daha yavaş impuls hızı tıbbi olarak sinüs bradikardisi (SB) olarak adlandırılır. Sinoatriyal düğüm (SAN) olarak da adlandırılan sinüs düğümü, kalbin atmasını veya kasılmasını tetikleyerek kalp içindeki elektriksel uyarıları başlatır. Çoğu durumda, yavaş sinüs elektrik darbeleri iyi huyludur ve hatta faydalı olabilir; ancak altta yatan ve kalbin kontrol sistemi olan kalp otonom sinirlerini bozan bir hastalıktan kaynaklanıyorsa bilinç kaybına da neden olabilir.

SB, köpeklere kıyasla kedilerde daha az yaygındır. Ayrıca, kalp atış hızı, hayvanın kilosuna ve büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Semptomları

Kediniz çok aktifse veya atletik antrenman yapıyorsa hiçbir belirti göstermeyebilir. Tipik olarak, sinüs bradikardisi (kalp atışı dakikada 120 atıştan daha yavaş olsa da, hayvanın ortamına ve boyutuna bağlıdır) en çok kediniz dinlenirken görülür. Sinüs bradikardisi ile ilişkili diğer bazı yaygın semptomlar şunları içerir:

 • Letarji
 • Nöbetler
 • Egzersiz intoleransı
 • Bilinç kaybı
 • Epizodik kas koordinasyon bozukluğu ( ataksi )
 • Özellikle anestezi altında aşırı yavaş solunum (hipoventilasyon)
Sinüs Bradikardisi Tedavisi

Sinüs Bradikardisi Nedenleri

 • Atletik kondisyon (bu atletik kedilerde nadir değildir)
 • hipotermi
 • entübasyon
 • aşırı sedasyon
 • Uyumak
 • Altta yatan hastalık(lar); örneğin, solunum, nörolojik ve gastrointestinal hastalıklar

Sinüs Bradikardisi Teşhisi

Veteriner hekiminiz, semptomların geçmişini, kedinizin genel durumunu ve aktivite seviyesini ve bu duruma yol açmış olabilecek olası olayları dikkate alarak kediniz üzerinde kapsamlı bir fizik muayene yapacaktır.

Kimyasal kan profili, tam kan sayımı ve idrar tahlili dahil olmak üzere tam bir kan profili yapılacaktır – sonuçları kalp atış hızının yavaşlamasına neden olabilecek maddelerin varlığını gösterebilir. Bu testler, altta yatan neden buysa, kandaki eksiklikleri de ortaya çıkaracaktır. Ayrıca olası böbrek yetmezliği için ipuçları sunabilirler. Doktorunuz ayrıca kedinizin iç organlarını kalp, böbrek ve diğer organlardaki anormallikler açısından görsel olarak incelemek için X-ışınları ve ultrason kullanabilir. Kalp kaslarındaki elektrik akımlarını incelemek için bir elektrokardiyogram (EKG) kaydı kullanılabilir ve kalbin kasılma ve atma yeteneğinin altında yatan kardiyak elektrik iletimindeki herhangi bir anormalliği ortaya çıkarabilir. Teşhisi sonuçlandırmak için başlangıçta 24 saatlik bir kalp izleme endike olabilir. 

Sinüs Bradikardisi Tedavisi

Kedilerde sinüs bradikardisi, kalbin normalden daha yavaş atmasıyla karakterize bir kalp ritim bozukluğudur. Bu durumun tedavisi, bradikardinin şiddeti ve nedenine bağlı olacaktır. Tedavinin amaçları arasında kalp atış hızını artırmak, kalbin normal fonksiyonunu geri kazanmak ve semptomları azaltmak yer alır.

İlaç tedavisi, birincil tedavi yöntemidir. Atropin, isoproterenol, epinefrin ve dopamin gibi ilaçlar, kalp atış hızını artırmaya yardımcı olabilir. Diğer ilaçlar, kalp rahatsızlığına neden olan altta yatan durumu tedavi etmeye yardımcı olabilir. Örneğin, hipotiroidizm, sinüs bradikardisi nedeni olabileceğinden, tiroid hormon replasman tedavisi etkili bir tedavi olabilir.

Bazı durumlarda, implant edilebilir bir kalp pili gerekebilir. Bu cihaz, kalp atış hızını düzenli olarak kontrol eder ve gerektiğinde kalp atış hızını artırmak için elektrik sinyalleri gönderir.

Ayrıca, sinüs bradikardisi semptomlarını hafifletmek için diğer tedaviler de kullanılabilir. Örneğin, hipotermi ile mücadele etmek için ısıtma pedleri veya battaniyeler kullanılabilir. Kedinin semptomları hafifletmek için yeterince sıvı almasını sağlamak için intravenöz sıvı terapisi uygulanabilir.

Tedavi yönetimi; “Sinus Bradycardia in Cats: Diagnosis and Management” (Kedilerde Sinüs Bradikardisi: Tanı ve Yönetim), Dr. Bruce W. Keene tarafından yazılmıştır.

Yaşam ve Yönetim

Doktorunuz nihai teşhise bağlı olarak daha fazla izleme emri verecektir. Belirtiler varsa, altta yatan nedensel durumun düzeltilmesiyle çözülmelidir. Bununla birlikte, genel uzun vadeli prognoz, eğer varsa, yapısal kalp hastalığının doğasına göre değişir. Örneğin, semptomatik SB’nin kalıcı kalp pili ile tedavisi genellikle ritim kontrolü için iyi bir prognoz sunar. 

Kedinizin ile ilgili farklı sağlık sorunları yaşıyorsanız, sizin için tüm kedi hastalıklarını derlediğimiz ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz, Kedi Hastalıkları ve Belirtileri A’dan Z’ye Tüm Liste başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

SupravetGlukozamin Tablet

Supravet Glukozamin tablet, kedi ve köpekler için, eklem ve kıkırdak hasarlarında onarıcı etki yapan, yangı gidererek ağrıyı azaltan, eklem destek tabletidir. Eklem hareketleri ve kıkırdaklarının üretimine ve yeniden oluşumuna yardımcı, glukozamin, MSM ve antioksidanlar içermektedir.

- Advertisement -spot_imgspot_img
SUPRAVET
SUPRAVEThttps://blog.supravet.com.tr
Bu internet Sitesinde yer alan bilgi, rapor, grafik ve benzeri her türlü elektronik doküman Supravet tarafından her hangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Internet Sitesinde yer alan bu elektronik dokümanların doğruluğu; yazım hatası, yazılım hatası, aktarım hatası, sistemlerin bozulması veya saldırıya uğraması gibi nedenlerden kaynaklanan hatalara karşı garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu İnternet Sitesinde yer alan elektronik dokümanlardaki hatalardan, eksikliklerden ya da bu dokümanlara dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak, doğrudan veya dolaylı, her türlü maddi/manevi zararlar ve masraflardan Supravet firması sorumlu tutulamaz. Evcil hayvanlarınızın sağlığı ile ilgili en doğru kararı, Veteriner hekimlerimizin verebileceği gerçeğini unutmamanızı rica ederiz. Saygılarımızla
Ürünlerimiz

Anti Hairball Malt Kedi Macunu 100 Gr

169TL
Anti-tüy yumağı kompleksi ile: yutulan kılların sistemden doğal olarak uzaklaştırılmasını ve oluşan yeni tüy yumaklarının azaltılmasını destekler.
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img