5.4 C
Türkiye
Pazar 10 Aralık 2023

Kedilerde Karın Boşluğu İltihabı Nedenleri ve Tedavisi

- Advertisement -spot_imgspot_img

Kedilerde karın boşluğu iltihabı, veteriner tıbbında “peritonitis” olarak adlandırılır. Bu durum, periton adı verilen karın zarının iltihaplanması sonucu ortaya çıkar.

Kedilerde Peritonit

Karın boşluğu, periton adı verilen ince, sulu bir zarla kaplıdır. Kedinin periton boşluğu olarak da adlandırılan karın boşluğu yaralandığında periton iltihaplanır. Enflamasyonun şiddeti, periton boşluğunun maruz kaldığı yaralanma tipine bağlıdır. Peritonit sıklıkla ağrılı bir durumdur ve kedi karnına dokunulduğunda tepki verir.

Peritonit hem köpekleri hem de kedileri etkileyebilir. Karın boşluğu iltihabı olan kedilerde veterinizin önermesi durumunda tedavisinin yanında vitamin takviyesi kullanabilirsiniz.

Karın Boşluğu İltihabı Semptomları

 • Ateş
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Hayvan, ağrıyı azaltmak için kendisini “dua” pozisyonunda konumlandırır.
 • Düşük tansiyon ve şok belirtileri
 • Artan kalp atış hızı
 • Olası anormal kalp ritmi (aritmi)
kedilerde karın boşluğu iltihabı

Kedilerde Karın Boşluğu İltihabı Nedenleri

 • Peritonit
  • Etken bir ajanın kan yoluyla yayılmasıyla oluşur.
 • Sekonder peritonit (vücudun herhangi bir yerindeki bir yaralanmanın neden olduğu)
 • Ortak biçim
  • Karın boşluğu veya içi boş organların yaralanmasından kaynaklanır.
 • Bakteriyel veya kimyasal kontaminasyon:
  • Ameliyat yerlerinin açılması
  • Penetran karın yaraları
  • Künt karın travması
  • Şiddetli pankreas iltihabı
  • Karın irin ile doldurulması
  • Karaciğer apseleri (irin ile iltihaplı şişlik)
  • Prostat kistleri – erkeklerde, prostat bezinden irin ile iltihaplı şişlik
  • Safra kesesi, idrar kesesi veya safra kanalının yırtılması

Teşhis

Veterineriniz, kediniz üzerinde kimyasal kan profili, tam kan sayımı, idrar tahlili ve elektrolit paneli dahil olmak üzere eksiksiz bir fizik muayene yapacaktır. Semptomların geçmişi ve bu durumu hızlandırmış olabilecek olası olaylar da dahil olmak üzere, kedinizin sağlığının kapsamlı bir geçmişini vermeniz gerekecektir. Sağladığınız tarih, veterinerinize diğer organların duruma neden olup olmadığına veya etkilenip etkilenmediğine dair bir gösterge verebilir.

Karında serbest sıvı, karında serbest gaz ve varsa apsenin varlığını görselleştirmek için radyografi ve ultrason görüntüleme kritik öneme sahiptir. Abdominosentez ile alınan bir sıvı numunesi, numunenin laboratuvar analizi için vakumlu kan toplama tüpünde (EDTA tüpü) saklanabilmesi için yapılmalıdır. Bir abdominosentez sırasında sıvı geri alınamazsa, tanısal bir peritoneal lavaj (mide yıkama) yapılabilir.

Karın Boşluğu İltihabı Tedavisi

Peritonitli kediler sıvı ve elektrolit tedavisi için yoğun bakım ünitesine yatırılmalıdır. Altta yatan bir kalp hastalığı tespit edilirse, evcil hayvanınızın diyetinin düşük sodyumlu bir diyete değiştirilmesi gerekecektir. Kedinin beslenme desteğine ihtiyacı varsa, doğrudan sindirim sistemine bir besleme tüpü yerleştirilebilir veya enjeksiyonla (parenteral) beslemeler uygulanabilir. Kedi stabilize edildikten sonra, veteriner hekiminiz ilaç reçete etmeye ve uygulamaya başlayacaktır.

Kedinizde bakteriyel veya kimyasal bir peritonit varsa, durumu çözmek için ameliyat gerekecektir. Bunlar ciddi durumlardır ve cerrahi tedaviye rağmen birçok hayvan ölebilir. Kan tahlili, kediniz yoğun bakım ünitesindeyken bir ila iki günde bir veya doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda tekrarlanacaktır.

Kedilerde Sağlık ve Tedavi

Yaşam ve Yönetim

Kedinizin ameliyat olması gerekiyorsa veya karnındaki bir travmanın iyileşmesi için zamana ihtiyacı varsa, aktif çocuklardan ve diğer evcil hayvanlardan uzakta, iyileşmesi için sessiz ve güvenli bir alan sağlayın. İyileşme sırasında, evcil hayvanınızın karnına baskı yapmayacak bir diyet verilmesi gerekecektir.

Kediniz için yapmanız gerekebilecek diyet değişiklikleri ve değişikliklerin kısa bir süre için mi yoksa evcil hayvanınızın ömrü boyunca mı yapılması gerektiği konusunda veterinerinizden tavsiye isteyin.

SupravetGlukozamin Tablet

Supravet Glukozamin tablet, kedi ve köpekler için, eklem ve kıkırdak hasarlarında onarıcı etki yapan, yangı gidererek ağrıyı azaltan, eklem destek tabletidir. Eklem hareketleri ve kıkırdaklarının üretimine ve yeniden oluşumuna yardımcı, glukozamin, MSM ve antioksidanlar içermektedir.

- Advertisement -spot_imgspot_img
SUPRAVET
SUPRAVEThttps://blog.supravet.com.tr
Bu internet Sitesinde yer alan bilgi, rapor, grafik ve benzeri her türlü elektronik doküman Supravet tarafından her hangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Internet Sitesinde yer alan bu elektronik dokümanların doğruluğu; yazım hatası, yazılım hatası, aktarım hatası, sistemlerin bozulması veya saldırıya uğraması gibi nedenlerden kaynaklanan hatalara karşı garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu İnternet Sitesinde yer alan elektronik dokümanlardaki hatalardan, eksikliklerden ya da bu dokümanlara dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak, doğrudan veya dolaylı, her türlü maddi/manevi zararlar ve masraflardan Supravet firması sorumlu tutulamaz. Evcil hayvanlarınızın sağlığı ile ilgili en doğru kararı, Veteriner hekimlerimizin verebileceği gerçeğini unutmamanızı rica ederiz. Saygılarımızla
Ürünlerimiz

Anti Hairball Malt Kedi Macunu 100 Gr

169TL
Anti-tüy yumağı kompleksi ile: yutulan kılların sistemden doğal olarak uzaklaştırılmasını ve oluşan yeni tüy yumaklarının azaltılmasını destekler.
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img