- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Kedi CinsleriHabeş Kedisi Özellikleri, Bakımı 10 Öneri

Habeş Kedisi Özellikleri, Bakımı 10 Öneri

Habeş kedisi veya Aby, genellikle evcil hayvan olarak tutulan diğer birçok tüylü kedigillere kıyasla benzersizdir. Bu sevimli yaratıklar, bir kedideki en iyi özelliklerin çoğunu bir araya getirerek son derece aktif, oyuncu, fevkalade zeki ve etkileyici derecede atletik bir kedi ortaya çıkarıyor.

Tüm bunları aptal ve sosyal olma eğilimleriyle birleştirince, diğer birçok kedinin bu istilalardan hoşlanmayacağı gibi, sık sık evinize giren ve çıkan insanlar varsa mükemmel bir evcil hayvan olurlar. Habeş kedileri, kama benzeri yüzleriyle neredeyse Mısırlı görünüyorlar ve o eski zamanlarda olduğu gibi tapılmayı seviyorlar.

Habeş Kedisi
Habeş Kedisi

Abyssinian isimli bir kedinin dünyanın bu bölgesinden geldiği düşünülebilir. Bununla birlikte, bu güzel kedi yavruları büyük olasılıkla Hint Okyanusu boyunca kıyı bölgesinden ve Güneydoğu Asya’daki bölümlere aittir.

Baskın ataları Zulu’nun Habeşistan’a yapılan bir askeri seferden sonra Büyük Britanya’ya getirildiğine dair bir teori var. Ancak bu, birçok teoriden yalnızca biridir ve araştırma topluluğunun yalnızca bir kısmı tarafından kabul edilmektedir.

Habeş Kedisi Yavrusu, özellikleri

Bu kedilere bölgesel olarak bu kadar özel bir ad verilmesinin en önemli nedenlerinden biri, dünyaya yayılmaya başladıkça kökenlerinin büyük ölçüde tartışılmasıdır. Kama şeklindeki yüzleri, eski Mısır sanat eserlerinde tasvir edilenleri yansıtıyor ve bu ayrım, onlara bölgesel lakapla lakap taktıran şeydi. Araştırmacılar, bu eski kedilerle yüzlerinin şeklini paylaşmanın yanı sıra muhtemelen hiçbir ilgilerinin olmadığını ancak daha yakın bir zamanda keşfettiler.

Derisindeki şeritler, renge alışılmadık bir derinlik verir.

Bu kedilerin rengi, her birine onları diğer birçok türden ve hatta cinsteki diğer bireylerden ayıran benzersiz bir renk verir. İlginç bir şekilde, ceketlerindeki kürklerin çoğunun ayrı renk şeritleri vardır. Her bir kıl, kaplamaya daha derin bir görünüm verir. Onlara çeşitli ışıklarda bakmak, ağırlıklı olarak hangi renk olduklarını belirlemeyi zorlaştırabilir.

Vücutları pratik olarak resmi bir sanat eseri gibi görünüyor. Her bir tüyün üzerindeki gölgelemenin ötesinde, tüylerini omurgalarına doğru hareket ettikçe daha koyu gösteren bir renge de sahiptirler. Vücutları boyunca yumuşar ve boyunlarının altında ve bacaklarının içinde hafifler.

Meraklı Habeş Kedisi

Habeş kedilerinin her tüyünde birçok renk bulunan benzersiz tüyleri vardır. Ayrıca, tipik olarak diğer kedi ırklarıyla ilişkilendirilen özelliklere kıyasla onları ilginç bir cins yapan bir kişiliğe sahiptirler.

Aby her zaman meraklı ve inanılmaz derecede atletiktir. Bu kediler, kapıdan girdiğinizde evin etrafında tembellik yapmayı bekleyebileceğiniz rahat kucak kedileri değildir. Her zaman etrafta koşuştururlar, bir şeylerin üzerine atlarlar ve ait olmadıkları yerlere burunlarını sokarlar.

Bu kedilerin meraklı doğası, onlara numaralar ve yeni dersler vermeyi kolaylaştırır. Hatta dışarı çıkıp yeni bölgeleri keşfetmek için bir bahaneleri olması için tasmalı yürümeleri bile öğretilebilir. Bu onlara zihinsel egzersiz yapma şansı verecek ve dikkatlerinin bir kısmını evin geri kalanından uzaklaştıracaktır.

Bu kedilerin kendi başlarına keşfetmeleri için dışarı çıkmaları önerilmez. Tipik bir evcilleştirilmiş tür değildirler ve genellikle yalnız bırakıldığında ve gözetimsiz bırakıldığında çalınırlar.

Habeş Kedisi Mizacı ve Zekası

Habeş kedileri, çok sosyal oldukları için etrafta olması uygun bir kedidir. Aynı zamanda son derece aktiftirler ve meraklı olmaları, bulabildikleri oyuncaklarla ve etkileşimli etkinliklerle kendilerini saatlerce oyalayabilecekleri anlamına gelir.

Aby, saatlerce kucaklaşmak istemeyebilecek, ancak onlarla geçirdiğiniz her zamanı sevecek, genel olarak sevgi dolu ve sevecen bir kedidir. Aby, zihinlerini ve deneyimlerini genişletmek isteyen oldukça zeki bir kedidir. Tipik bir kedinin isteyebileceğinden daha fazla numara öğrenebilirler ve hatta tasmalı yürümeyi bile öğrenebilirler .

Habeş Kedisi Evde Beslenir mi?

Habeşliler genellikle aileler için mükemmel seçimlerdir . Arkadaş canlısıdırlar ve onlarla oynamak isteyen insanlarla dolu büyük evlere sahip olmaktan keyif alırlar. Sert muameleyi iyi tolere etmezler, bu nedenle genellikle daha büyük çocukları olan aileler için daha iyi bir seçimdir. Küçük çocuklarınız varsa, onlara kediyi uygun şekilde nasıl kaldıracaklarını veya onunla nasıl oynayacaklarını öğretin. Atletik ve sağlıklı olmalarına rağmen, diğer büyük ırklardan daha narindirler ve incinebilirler.

Habeş Kedisi

Bu Irk Diğer Evcil Hayvanlarla Anlaşıyor mu?

Bu kediler, etrafta başka insanların olmasından hoşlanırlar ve genellikle diğer hayvanların, köpeklerin ve kedilerin arkadaşlığından keyif alırlar. Aby’niz hayatları boyunca birçok farklı hayvanla tanışma fırsatı bulamadıysa, iyi geçinme olasılıklarını artırmak için onları yavaş yavaş tanıtın.

Habeş Kedisi Vahşi midir?

Daha önce bir habeş kedisi bakmadıysanız veya ilk defa bir habeş kedisi görüyorsanız, onların vahşi olduğunu düşünebilirsiniz. Aslında görünüşlerinin aksine habeş kedisi kesinlikle vahşi değildir.

Habeş Kedisi Özelikleri, Sahiplenirken Bilinmesi Gerekenler

Yiyecek ve Diyet Gereksinimleri

Bu orta boy kedinin orta boy bir diyete sahiptir. Aktif bir yaşam tarzını desteklemek için protein içeriği yüksek yiyeceklere ihtiyaçları vardır . Doğuştan sağlam bir fiziğe sahip olmadıkları için kilo almakla pek çok ırk kadar mücadele etmezler ancak yine de yedikleri mamalara ve egsersizlerine dikkat edilmesi gerekir.

Bir habeş kedisi bakıyorsanız, takviye olarak Kediler için üretilmiş Somon Yağını mamasına yada suyuna karıştırarar verebilirsiniz.

Habeş Kedisi Egzersiz

Bu kediler normalde kendilerini formda tutma konusunda oldukça beceriklidirler çünkü evin etrafında hareket etmeye çok eğilimlidirler. Formda ve aktif kalmalarına yardımcı olmak istiyorsanız, onlara bir tünek veya kedi ağacı alın. Üstüne tırmanmayı, yukarıdan izlemeyi ve sonra fiilen oradan uçmayı çok sevecekler. Aby, yükseklik aşklarıyla tanınır.

Bu kedileri egzersiz yaptırmanın bir başka benzersiz yolu da onları yürüyüşe çıkarmaktır. Onları tasmalı yürümeleri için eğitin ki kaçmasınlar ve bunun için sizi takdir edecekler. Aktivite ihtiyaçlarını tatmin edecek ve ufuklarını keşfetmelerine ve genişletmelerine izin verecektir.

Habeş Kedisi Eğitim

Abyssinian, tipik bir kedinin öğrenmeye istekli olacağından çok daha çeşitli numaralar yapmak üzere eğitilebilir. En sevdikleri ikramlarla performans sergilemeleri için onları eğiterek beyinlerini çalıştırmak eğlencelidir.

Habeş Kedisi Bakım

Habeş kedileri hipoalerjenik hayvanlar değildir. Pumalar gibi yaban kedilerine özgü tikli kürk desenlerine sahip olduklarından, sanki ormandan çıkmış gibi görünüyorlar. Tüyleri çok kalın değildir, bu nedenle haftada birkaç kez fırçalamak, evde dökülen saç miktarını azaltmak için yeterli olacaktır.

Onları fırçalamanın ötesinde, gözlerinin etrafındaki alanı herhangi bir pislikten uzak tutun. Cilalı ve profesyonel bir görünüme sahip olmalarını istiyorsanız, nemli deri ile hafifçe vurun. Bunu yapmak, ceketlerinde bir ışıltı ortaya çıkarır ve her zamankinden daha şık görünmelerini sağlar.

Aby özellikle diş hastalıklarına karşı hassastır. Dişlerini formda tutmak için haftada en az bir kez dişlerini fırçalamak önemlidir. Haftada bir defadan fazla fırçalanması önerilir.

Sağlık ve Koşullar

Abys, ortalama olarak 10 ila 15 yıl süren olağanüstü uzun yaşamlar yaşama eğilimindedir. Ancak bu kediler , diğer tüm hayvanlar gibi, yaşamlarını ve ömürlerini etkileyebilecek çeşitli hastalıklara sahip olabilir . Uzun ve sağlıklı bir yaşam sağlamak için veteriner randevularını koruyun ve bu belirli hastalıklara dikkat edin.

Son düşünceler

Tüm kediler, onlardan istediğiniz ilgiyi ve sosyal medyanıza göndermekten keyif alacağınız maskaralıkları size sağlayamaz. Bu özel kedi yavruları her şeyi verebilir. Bilinmeyen bir mirasa sahip olsalar bile, genellikle güçlü geçmişlerden ve soylardan gelen güzel kedilerdir.

Habeş kedileri çok fazla renk çeşidine sahip değildir. Eğer farklı renklerde bir kedi beslemek istiyorsanız, bir çok rengi olan Norveç Orman Kedisini incelemenizi tavsiye ederiz.

Farklı renklerdeki Norveç Orman Kedisi başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme