- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Köpek BakımıKöpeğinizin ayrılık kaygısına nasıl yardımcı olunur?

Köpeğinizin ayrılık kaygısına nasıl yardımcı olunur?

Köpeğinizin ayrılık kaygısına nasıl yardımcı olunur?

Eve gelip devrilmiş mobilyalar, çiğnenmiş battaniyeler ve kapıda pençe izleri gördüyseniz, muhtemelen ayrılık kaygısı olan bir köpekle uğraşıyorsunuz demektir. Bu durum sadece evcil hayvanınız için sorunlara yol açmaz, aynı zamanda onun sahibi olarak sizin için hayal kırıklığına ve öfkeye yol açabilir. Neyse ki, bir dizi teknik, köpeğinizin ayrılık sıkıntılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Köpekler, vahşi doğada korunmak ve avlanmak için büyük ölçüde arkadaşlarına güvenirler, bu nedenle yalnız bırakılmaktan nefret etmeleri şaşırtıcı olmamalıdır. Ayrılık kaygısı, bir köpeğin yalnız bırakıldığında yıkıcı davranış, evi kirletme ve aralıksız havlama veya ağlama gibi belirtiler gösterdiği bir panik tepkisidir. 

Bununla birlikte, tüm kötü davranışlar tek başına kalma ile ilgili değildir. Köpeğinizin ayrılık kaygısı yaşadığını düşünüyorsanız, önce semptomlarını dikkatlice gözlemlemelisiniz. Ayrılıkla ilgili davranışlar genellikle, örneğin kapı çerçevelerini, pencere pervazlarını ve döşemeleri tırmalamak veya kemirmek gibi kaçma çabalarına odaklanır. Ayrılık kaygısıyla ilgili sorunlar, yalnızca siz evden uzaktayken ortaya çıkar. 

Siz evdeyken de aynı şeyleri yaşıyorsanız, muhtemelen ayrılık kaygısından ziyade bir ev eğitimi sorunu yaşıyorsunuz. Aynı şekilde, yıkıcı alışkanlıkları sadece kaçış yollarının etrafında değil, evinizin her yerinde etkisini gösteriyorsa, ayrılık kaygısından başka bir nedenle hareket ediyor olabilir.

Köpeğinizin ayrılık kaygısı yaşadığından eminseniz, stresini azaltmanın birkaç yolu vardır. Endişeli hissederek ve yıkıcı davranışlarda bulunarak harcayacağı enerjiyi yakmasına yardımcı olmak gerekir. Bunun için siz evden ayrılmadan önce bol miktarda egzersiz yaptığından emin olun. Ayrılmadan önce, dikkatini dağıtmak için köpeğinize bir oyuncak veya ham deri kemiği verin. 

Çıkış rutininizin parçalarını değiştirmeyi deneyin – örneğin, anahtarlarınızı alın ve ardından televizyon izlemek için kanepeye oturun – ve köpeğinizin onları büyük bir olay olarak görmemesi için geliş ve gidişleri olabildiğince sakin tutun. Ayrıca, son zamanlarda giyilmiş, sizin gibi kokan bir giysiyi bırakabilir veya köpeğinizi sakinleştirmek içinSupravet Köpek Sakinleştici Calmin Tablet kullanmayı deneyebilirsiniz. 

Supravet firmasının ayrılık kaygısı sebebiyle stres yaşayan kedi ve köpekler için geliştirdiği, sakinleştirici tableti ilk günlerde çeyrek tablet, sonrasında ihtiyaç olması durumunda artırarak günlük bir tablet olarak kullanabilirsiniz.

Sık sık uzun süre dışarıda kalıyorsanız, Ayrılık kaygısı durumlarında köpeğinizi kafese sarmak yardımcı olmaz ve kaçmaya çalışırken yaralanmalara bile neden olabilir. 

Aynı şekilde, köpeğiniz sizden ayrı kaldığında , özellikle yalnız kalma konusunda endişelenmek yerine endişeli hissediyorsa, ikinci bir evcil hayvan edinmek yardımcı olmayabilir . Birkaç çözüm denerseniz ve hala endişeli bir evcil hayvanla mücadele ediyorsanız, bir davranış uzmanı köpeğinizin ayrılık stresini gidermeye yardımcı olabilir. Unutmayın, ceza asla ayrılıkla ilgili davranışlar için etkili bir tedavi yöntemi değildir ve durumu daha da kötüleştirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Eve gelip devrilmiş mobilyalar, çiğnenmiş battaniyeler ve kapıda pençe izleri gördüyseniz, muhtemelen ayrılık kaygısı olan bir köpekle uğraşıyorsunuz demektir. Bu durum sadece evcil hayvanınız için sorunlara yol açmaz, aynı zamanda onun sahibi olarak sizin için hayal kırıklığına ve öfkeye yol açabilir. Neyse ki, bir dizi teknik,...Köpeğinizin ayrılık kaygısına nasıl yardımcı olunur?