5.4 C
Türkiye
Pazar 10 Aralık 2023

Kedim Neden Saldırıyor? Kedilerde Saldırganlık…

- Advertisement -spot_imgspot_img

Kedim neden saldırıyor ? Kediler küçüktür ve çoğu zaman diğer hayvanların hedefi olurlar, bu da onları her türlü tehlikeye karşı savunmasız hale getirir. Kedi sahibi olan herkes, özellikle ev dışında karşılaşılabilecek tehlikelere karşı korunmaya ihtiyacı olduğunu bilir. Bu güvenlik açığı, kedilerin bir tehdit algıladıklarında sahip oldukları yerleşik saldırganlık tepkisini açıklar. Saldırganlık ayrıca korkudan, sağlık durumundan, genetik yatkınlıktan, çevresel bir değişiklikten veya bölgesini korumaktan kaynaklanabilir. Bununla birlikte, aşırı agresif davranışlar bir kediyle birlikte yaşamayı zorlaştırabilir.

Saldırganlık Semptomları

Saldırganlık belirtilerinin çoğuna korkulu bir vücut duruşu ve yüz ifadesi ve boyun eğici davranışlar eşlik eder. Bazı kediler köşeye sıkıştırıldıklarında, kaçamayacaklarını hissettiklerinde veya kışkırtıldıklarında bu belirtileri gösterirler. Korku, acı veya cezadan kaynaklananlar da dahil olmak üzere birkaç tür saldırganlık vardır . Bu tür korkuların bazı yaygın belirtileri şunlardır:

 • Bakmak
 • Takip
 • Tıslama
 • Isırma
 • Zıplayan
 • Diş gösterme
 • Geriye doğru kemerleşmiş
 • Kuyruk dik
 • Kulaklar geri çekildi
 • İrileşmiş gözbebekleri
 • Arkada kabarık saçlar (yukarı doğru kıvrılır)
 • Pençeler ve dişlerle saldırmak
 • Çene sürterek veya püskürterek bir bölgeyi işaretleme
 • Uzuvlarda çizim (amaç: boynu ve göbeği gizlemek)

Bu türlerden yırtıcı davranış, kedilerde çok güçlü olduğu için ayrı bir tedavi gerektirir. Normal yırtıcı davranış, yaklaşık beş ila yedi haftalıkken başlar. Avlanma davranışı, anneden yavru kediye geçebilir çünkü belirli av türlerini öldürmek için farklı beceriler kullanılır. 14 haftalık bir kedi çok iyi bir avcı olabilir. İyi beslenmiş kediler hiç yırtıcı olmayabilirler veya avlarını öldürüp sadece kafasını kesebilirler. Kendi başının çaresine bakması gereken kedilerde iz sürme ve avlanma daha yaygındır.

Gizlilik, sessizlik, konsantrasyon, sinsice yaklaşma, eğik baş, seğirme kuyruğu ve zıplama duruşunun tümü yırtıcı davranışı karakterize eder. Kedi daha sonra pençeleri ve dişleriyle saldırdığı nesneyi kavrayarak avın üzerine atlar veya sıçrar. Bir gruptaki yeni bir erkek, bir dişiyi kızmaya veya kızmaya teşvik etmek için yavru kedileri öldürebilir. Bazen bir kedi ayak, el veya bebek gibi uygun olmayan şeyleri “avlayabilir”.

Kedim neden saldıyor?

Kedim Neden Saldırıyor ?

Uygunsuz veya istenmeyen saldırganlığın nedenleri birçok kaynaktan gelebilir. Örneğin, bazı insanların ciddi ve huysuz mizaçları olduğu gibi, kediler de saldırgan bir kişilik tipiyle doğabilirler. Ayrıca, kedinin üç aylıktan önce insanlarla teması yoksa veya diğer kedilerle sosyal etkileşimi yoksa, uygun şekilde nasıl davranacağını bilemez.

Tersine, kedi evi diğer kedilerle (veya hayvanlarla) paylaşıyorsa, sosyal grup içindeki hiyerarşisini iddia ediyor olabilir. Bu, özellikle kedi sosyal olgunluk çağına – yaklaşık iki ila dört yaşlarına – ulaştığında alakalı olabilir. Oyun saldırganlığı bir yavru kedi için önemli bir gelişim aşaması olduğundan, yaş, davranış açısından önemli bir husustur. Doğal yırtıcı davranış, yaklaşık 10 ila 12 haftalıkken başlar ve doğru tepki verirseniz genellikle kendi kendine yavaşlar.

Korku saldırganlığı da beraberinde getirebilir. Barınaklar, kafesler veya aşırı kalabalık yemekhaneler gibi sağlıksız ortamlar nedeniyle travma geçiren kediler ara sıra agresif bir şekilde saldırır. Bu, özellikle hayvanlar veya insanlar tarafından istismar edildiyse ve özellikle çocuklar söz konusu olduğunda doğru olabilir, çünkü küçük çocuklar hayvanlara karşı kaba olma eğilimindedir. Kediniz çocuklara karşı bir korku geliştirmişse, tüm çocuklara karşı saldırgan olabilir.

“Normal” saldırganlık eylemleri, kedi savunmada olma ihtiyacı hissettiğinde de gerçekleşebilir. Bir anne, yavrularını korumada doğal olarak agresif olacaktır ve aynı şekilde bir baba kedi de aynısını yapacaktır. Bazı kediler, belirli bir bölgeyi kendilerininmiş gibi ele geçirecek ve fiziksel olarak o bölgede hakimiyetlerini ilan edeceklerdir.

Kedinizin uygunsuz davranışına neden olabilecek tüm nedenleri araştırdınız ve hala bir çözüm bulamadıysanız, tedavi edilmesi gereken bir tıbbi durum olması ihtimaline karşı kedinizi veterinerinize götürmek isteyeceksiniz. Bazen saldırganlık, kedinin acı çektiğini ve dokunulmak istemediğini veya öfkesini etkileyen bir hastalıktan muzdarip olduğunu gösterebilir.

Teşhis

Teşhis genellikle baskınlık davranışı, çatışma saldırganlığı ve sosyal statü saldırganlığının gözlemlenmesiyle konur. Bununla birlikte, davranış değişikliklerine yol açabilecek ve saldırganlıkla karıştırılabilecek bazı tıbbi durumlar da vardır. Veteriner hekiminiz herhangi bir davranış sorununu ele almadan önce bunları ekarte etmek isteyecektir: 

 • Nöbetler
 • Beyin hastalığı
 • Tiroid bozukluğu
 • adrenal bozukluk
 • böbrek bozukluğu
 • Anemi
 • Kurşun zehirlenmesi
 • hipertiroidizm
 • Epilepsi
 • Kuduz

Kedi Saldırganlığı Nasıl Geçer?

Veteriner hekiminiz kedinin davranışlarından sorumlu olan altta yatan bir hastalık tespit ederse, önce bu tedavi edilecektir. Altta yatan bir hastalık yoksa, kedinizi yeniden eğitmek size kalmıştır. 

Eğitime başlamadan önce kedi sakinleştirici malt macun kullanmayı deneyebilirsiniz. Kediniz malt kullanarak sakinleşmiyorsa, saldırgan kediler için özel olarak üretilen Supravet Calming Kedi Sakinleştirici tableti kesinlikle tavsiye ederiz.

Kedinizin davranışının deneyim veya yaşam tarzı tarafından yönlendirildiği belirlenirse, davranış değiştirme teknikleri devreye girecektir. Unutmayın, kedim neden saldırıyor diye düşünerek bu hayatı sürdüremezsiniz. Patron sizsiniz, kedinizin davranışlarını değiştirmek için kendi davranışlarınızı da değiştirmeniz gerekeceğini unutmayın.

Kedi saldırırsa ne yapmalı?

Eğer bir kedi size saldırıyorsa, öncelikle sakin kalmaya çalışın ve kedinin size neden saldırdığını anlamaya çalışın. Kediler genellikle kendilerini savunmak için saldırırlar, bu nedenle eğer kediyi rahatsız ediyorsanız veya onun alanına girdiyseniz, saldırıya uğrayabilirsiniz.

İlk olarak, kendinizi güvenceye alın. Kedinin size zarar vermesini önlemek için mümkünse ondan uzaklaşın veya kendinizi koruyun. Kedinin tırnaklarına ve dişlerine dikkat edin çünkü bunlar size zarar verebilir.

Kedinin saldırganlığını durdurmak için dikkatini dağıtmak veya onu sakinleştirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Kedinin saldırganlığını durdurmak için yüksek sesle bağırmak, ellerinizi veya kollarınızı kaldırmak veya ona doğru koşmak gibi davranışlardan kaçının, çünkü bu davranışlar kedinin daha da saldırganlaşmasına neden olabilir.

Bunun yerine, sessizce geri çekilin ve kedinin sizi izleyebileceği bir yerde durun. Kedinin sizi izlemesine izin verin ve sakinleşmesine izin verin. Ona yumuşak bir ses tonuyla konuşun ve yavaş hareketlerle yaklaşmaya çalışın. Kedi sakinleşinceye kadar ona yaklaşmayın.

Saldırgan bir kedi nasıl eğitilir?

 • Korkutucu durumlardan kaçınmak,
 • Saldırgan davranışları kışkırtmaktan veya kışkırtmaktan kaçının
 • Kediden kötü tepki başlatacak durumların belirlenmesi
 • İşaretleri okumayı öğrenin (örneğin, kuyruk sallama, düz kulaklar, kambur kafa, kısık hırıltı, vb.)
 • Agresif olduğunda kediyi yalnız bırakmak
 • Kedinin sakin olduğu durumları belirlemek, böylece davranış değiştirme eğitimi yapılabilir.
 • İyi davranışı ödüllendirmek ve kötü davranışı cezalandırmak
 • Saldırganlık belirtileri ortaya çıktığında, kedinin kucağınızdan düşmesine veya uzaklaşmasına izin verin ve davranışı değişene kadar ona ilgi göstermeyi reddedin.
 • Kediler arasındaki saldırganlık için onları ayırın ve agresif olanı daha az elverişli bir alanda tutun.
 • Duyarsızlaştırmaya ve şartlandırmaya yardımcı olmak için tasmalar ve koşum takımlarının kullanılması
 • İstenen davranışı teşvik etmek için bir tıklama aracının kullanıldığı tıklama eğitimi de düşünülebilir.

Davranış değiştirme eğitimi verirken, kırgınlık, can sıkıntısı ve dirençten kaçınmak için seansların kısa tutulması gerektiğini unutmayın. Herhangi bir fiziksel ceza uygulamamak çok önemlidir; sadece sorunu ağırlaştıracaktır.

Siz ve veterineriniz, kedinizin önceden belirlenmiş kişiliğinin davranışın kökeninde olduğu ve bunun kapsamlı bir şekilde değiştirilemeyeceği sonucuna varırsanız, piyasadaki özellikle evcil hayvanlar için formüle edilmiş ruh halini iyileştiren ilaçlardan birini düşünebilirsiniz. İlaçların mevcudiyeti kediler için sınırlıdır ve herhangi bir ilaçta olduğu gibi, onları kullanmaya karar verirseniz, olası olumsuz yan etkilere karşı tetikte olun. Aksi takdirde, kedinizin kişiliğini bir aile üyesi için olduğu gibi uyumlu hale getirmek en iyi seçeneğiniz olabilir. Kedinizi korkulu durumlardan korumak ve diğer hayvanları ve insanları kedinizin dışa vurma eğilimlerinden korumak isteyeceksiniz.

SupravetGlukozamin Tablet

Supravet Glukozamin tablet, kedi ve köpekler için, eklem ve kıkırdak hasarlarında onarıcı etki yapan, yangı gidererek ağrıyı azaltan, eklem destek tabletidir. Eklem hareketleri ve kıkırdaklarının üretimine ve yeniden oluşumuna yardımcı, glukozamin, MSM ve antioksidanlar içermektedir.

- Advertisement -spot_imgspot_img
SUPRAVET
SUPRAVEThttps://blog.supravet.com.tr
Bu internet Sitesinde yer alan bilgi, rapor, grafik ve benzeri her türlü elektronik doküman Supravet tarafından her hangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Internet Sitesinde yer alan bu elektronik dokümanların doğruluğu; yazım hatası, yazılım hatası, aktarım hatası, sistemlerin bozulması veya saldırıya uğraması gibi nedenlerden kaynaklanan hatalara karşı garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu İnternet Sitesinde yer alan elektronik dokümanlardaki hatalardan, eksikliklerden ya da bu dokümanlara dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak, doğrudan veya dolaylı, her türlü maddi/manevi zararlar ve masraflardan Supravet firması sorumlu tutulamaz. Evcil hayvanlarınızın sağlığı ile ilgili en doğru kararı, Veteriner hekimlerimizin verebileceği gerçeğini unutmamanızı rica ederiz. Saygılarımızla
Ürünlerimiz

Anti Hairball Malt Kedi Macunu 100 Gr

169TL
Anti-tüy yumağı kompleksi ile: yutulan kılların sistemden doğal olarak uzaklaştırılmasını ve oluşan yeni tüy yumaklarının azaltılmasını destekler.
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img