5.4 C
Türkiye
Pazar 10 Aralık 2023

Kedilerde Anaplazmoz Nedir?

- Advertisement -spot_imgspot_img

Kedilerde Anaplazmoz kene kaynaklı bir hastalıktır. İnsanlarda, köpeklerde ve diğer hayvanlarda daha yaygındır , ancak kedilerde nadiren görülür.

Kediler , Anaplasma phagocytophilum bakterisini taşıyan bir kene tarafından ısırılması sonucu anaplazmoz geliştirir . Diğer bazı kene kaynaklı hastalıklarda olduğu gibi, enfeksiyonun bulaşması için bir kenenin kedinize 24 saatten fazla bağlı kalması gerekir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre,  Amerika Birleşik Devletleri’nde anaplazmoz bulunur, ancak Kuzeydoğu, Ortabatı ve Batı Kıyısı’nda daha yüksek hastalık oranları rapor edilir. Kene popülasyonunun yoğun olduğu bölgelerde bulunur. Kuzeydoğuda enfeksiyonlar en çok Mayıs, Haziran ve Ekim aylarında görülür.

Kedilerde Anaplazmoz Belirtileri

Kediler genellikle kene ısırmasından birkaç gün ila bir hafta sonra semptomlar geliştirir. Klinik belirtiler şunları içerebilir:

 • İştahsızlık
 • Letarji
 • Ateş
 • Sert, ağrılı eklemler ( Ekrem ve Kas Güçlendirici Tavsiyemiz; Supravet Mega Flash XXL )
 • Topallama veya yürüme güçlüğü
 • Büyümüş lenf düğümleri
 • Burun kanaması
 • Koyu kanlı dışkı
 • morarma
 • titrek yürüyüş
 • Nöbetler
 • konjonktivit
 • Üçüncü göz kapağının çıkıntısı (gözün içinde)

Anaplazma bakterilerini taşıyan tüm kedilerin semptomları olmaz. Nadiren, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olanlar kısa bir süre hastalanır ve daha sonra hızla iyileşir.

Kedilerde Anaplazmoz Nedenleri

Bakteriler, hastalığı taşıyan keneler tarafından kedilere bulaşır. Enfeksiyonlar, hem nimf hem de yetişkin kenelerin en hareketli olduğu geç ilkbahar ve sonbaharda en yüksek seviyededir. Anaplazmoz, kene kedinize yapıştıktan 24 ila 48 saat sonra kedilere bulaşır.

Anaplazmoz kediden kediye bulaşıcı değildir, ancak aynı kene maruziyeti nedeniyle aynı evdeki tüm kedilerin hastalığa bir anda yakalanması yaygındır.

Veteriner Hekimler Kedilerde Anaplazmozu Nasıl Teşhis Eder?

Veteriner hekiminiz, kene ısırığının ne zaman meydana geldiği de dahil olmak üzere tam bir öykü alacak ve tam bir fizik muayene yapacaktır. Veteriner bu hastalıktan şüphelenirse, daha fazla araştırmak için kan testleri ve idrar testleri isteyeceklerdir.

Veteriner hekiminiz, bir kan örneğini mikroskop altında inceleyerek ve bakterileri tespit ederek anaplazmozu teşhis edebilir. Bu her zaman mümkün değildir ve genellikle bir klinik patolog gerektirir çünkü organizmayı görselleştirmek zordur. Çoğu durumda, veterineriniz kedinizin trombositopeni (daha az trombosit) veya anemi (daha az kan hücresi) olduğunu belirtmek için kan testleri arayacaktır; Bu bulgular bir Anaplazma enfeksiyonunu düşündürür çünkü organizma kandaki farklı hücreleri etkiler.

Anaplazmoz, ateş, uyuşukluk, anemi, trombositopeni, eklem sertliği veya koyu renkli dışkıya neden olan diğer hastalıklarla karıştırılabilir. Teşhisi doğrulamak için aşağıdaki laboratuvar testlerinden biri veya birkaçı yapılır.

 • Wright’ın lekesi, bir kedinin mikroskopta incelenen kan örneğinde kullanılan özel bir lekedir. Bu, veterinerinizin kan hücrelerini ayırt etmesine yardımcı olur ve kan yaymasında bakterilerin görülmesine izin verdiği için kan enfeksiyonunu daha belirgin hale getirir. Bu, veteriner hekimlerin anaplazmozu teşhis etmesinin birincil yoluydu.
 • İmmünofloresan antikor (IFA), Anaplasma organizmasıyla reaksiyona giren kanın serumundaki antikorları test eder. Serum, santrifüjleme (bir kan örneğinin yüksek hızda döndürülmesi) ile tüm hücreler çıkarıldığında kanın geride kalan kısmıdır. Bu test ayrıca mikroskobik bir değerlendirme kullanır.
 • Enzime bağlı immünosorbent testi (ELISA) başka bir kan testidir. Tipik olarak, bu test enfeksiyondan en az 8 gün sonrasına kadar pozitif olmaz. Bu, uzun süreli bir anaplazmoz vakası olduğundan şüphelenilen kediler için yaygın bir testtir.
 • Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR), biyolojik bir numunede, genellikle kedilerde tam kanda Anaplasma DNA’sının varlığını test eder. Mikroskop kullanılmadan yapılan daha duyarlı bir testtir. PCR ile moleküler tespit, bu organizmayı hızlı bir şekilde tanımlamak ve yeniden enfeksiyon veya taşıyıcı durumunu doğrulamak için çok yararlıdır. Bu, analiz için kedinizden bir kan örneği gönderecek olan veterineriniz tarafından anaplazmozun teşhis edilmesinin en yaygın yoludur.

Kedilerde Anaplazmoz Tedavisi

Kedinizde ciddi anemi veya trombositopeni varsa, kan transfüzyonuna ihtiyacı olabilir. Anaplazmoz çoğu zaman doksisiklin gibi oral bir antibiyotikle tedavi edilir. Bu ilaç iyi çalışır ancak yemek borusunun daralmasıyla ilişkilendirilmiştir, bu nedenle kedinize her dozdan sonra en az 5 mililitre  su veya yiyecek vermeniz önemlidir.

Kediler genellikle antibiyotiğe başladıktan 24-28 saat sonra kendilerini daha iyi hissederler ancak ilacı vermeyi bırakmazlar. Veterinerin talimatlarını yakından takip edin ve kedinize verilen her hapı uygulayın. Tipik bir antibiyotik kürü 2 ila 4 hafta sürer. 

Kedilerde Anaplasma Nedir

Kedilerde Anaplazmozun İyileşmesi ve Yönetimi

Doğru tedavi ile anaplazmozlu kediler için prognoz iyidir. Kediniz antibiyotiğe başladıktan sonraki birkaç gün içinde iyileşme göstermiyorsa, Lyme hastalığı gibi diğer vektör kaynaklı hastalıklar için test edilmelidir .

Çoğu kedi anaplazmozdan tamamen iyileşir, ancak veteriner hekiminiz enfeksiyonun temizlendiğinden emin olmak için daha sonra onları izlemek isteyecektir. Antibiyotikleri bitirdikten iki ay sonra kedinizi kontrole getirmeyi bekleyin; Kediniz art arda iki ila üç negatif test yaptırdığında tedavi başarılı kabul edilir .

Kedinizin gelecekte anaplazmoz geliştirme şansını azaltmak için dışarıdaki erişimi sınırlayın, önleyici ilaçlar kullanın ve günlük kene kontrolleri yapın. Yıl boyunca kene önleme, özellikle bölgenizde keneler yaygınsa, kedinizin koruyucu bakımının bir parçası olmalıdır.

Kediler, aylık koruyucu tedavi görüyor olsalar bile yine de kene alabilirler. Kenelerin yaygın olduğu bir bölgede yaşıyorsanız ve kediniz dışarıdan geldikten sonra (varsa) kedinizi sık sık kontrol etmek en iyisidir. Keneler tipik olarak bir kedinin boynunun, başının veya kulaklarının yakınında ve bacaklarının altındaki kırışıklıklarda bulunur.

Kedilerde Anaplazmoz SSS

Kediler anaplazmoz alabilir mi?

Evet. Köpeklerde ve diğer hayvanlarda daha yaygın olarak görülür, ancak nadir durumlarda kediler bu kene kaynaklı enfeksiyona yakalanır.

Anaplazmozun belirti ve semptomları nelerdir?

Semptomlar, kanama (kanlı bir burun veya morarma gibi) ile ilişkili semptomların yanı sıra iştahsızlık, uyuşukluk, ateş veya yürüme güçlüğünü içerebilir.

Anaplazmoz tedavi edilebilir mi?

Evet. Oksitetrasiklin antibiyotikler, anaplazmoz tedavisinde etkilidir. Bu ilaç ailesinde kedinize reçete edilecek en yaygın antibiyotik doksisiklindir.

Anaplazmoz tedavi edilmezse ne olur?

Anaplazmoz tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Bazı kediler, enfeksiyonu herhangi bir belirgin semptom olmaksızın uzun süre taşırlar, ancak semptomların sonunda ortaya çıkma riski vardır. 

SupravetGlukozamin Tablet

Supravet Glukozamin tablet, kedi ve köpekler için, eklem ve kıkırdak hasarlarında onarıcı etki yapan, yangı gidererek ağrıyı azaltan, eklem destek tabletidir. Eklem hareketleri ve kıkırdaklarının üretimine ve yeniden oluşumuna yardımcı, glukozamin, MSM ve antioksidanlar içermektedir.

- Advertisement -spot_imgspot_img
SUPRAVET
SUPRAVEThttps://blog.supravet.com.tr
Bu internet Sitesinde yer alan bilgi, rapor, grafik ve benzeri her türlü elektronik doküman Supravet tarafından her hangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Internet Sitesinde yer alan bu elektronik dokümanların doğruluğu; yazım hatası, yazılım hatası, aktarım hatası, sistemlerin bozulması veya saldırıya uğraması gibi nedenlerden kaynaklanan hatalara karşı garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu İnternet Sitesinde yer alan elektronik dokümanlardaki hatalardan, eksikliklerden ya da bu dokümanlara dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak, doğrudan veya dolaylı, her türlü maddi/manevi zararlar ve masraflardan Supravet firması sorumlu tutulamaz. Evcil hayvanlarınızın sağlığı ile ilgili en doğru kararı, Veteriner hekimlerimizin verebileceği gerçeğini unutmamanızı rica ederiz. Saygılarımızla
Ürünlerimiz

Anti Hairball Malt Kedi Macunu 100 Gr

169TL
Anti-tüy yumağı kompleksi ile: yutulan kılların sistemden doğal olarak uzaklaştırılmasını ve oluşan yeni tüy yumaklarının azaltılmasını destekler.
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img