5.4 C
Türkiye
Pazar 10 Aralık 2023

Kedilerde Amitraz Zehirlenmesi ve Tedavisi

- Advertisement -spot_imgspot_img

Amitraz zehirlenmesi, kedilerde nadir görülen ancak ciddi sonuçlar doğurabilen bir sağlık sorunudur. Amitraz içeren ilaçların kullanımı köpeklerde oldukça yaygın olmasına rağmen, kedilerde bu ilacın kullanımı çok dikkatli yapılmalıdır. Kedilerde görülen amitraz zehirlenmesi vakaları genellikle kazara ilacın tüketilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu yazıda, amitraz zehirlenmesinin belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verilecektir.

Kedilerde Amitraz Toksikozu

Amitraz, kene tasmaları, topikal preparasyon ve dips dahil olmak üzere birçok formülasyonda kene önleyici olarak kullanılan bir kimyasaldır. Uyuz gibi parazitik enfeksiyonları tedavi etmek için de kullanılır. Amitraz zehirlenmesi kedilerde köpeklerden daha nadir görülür. Görüldüğü zaman genellikle bir köpek ürününün bir kedi üzerinde uygunsuz kullanımından kaynaklanır.

Kedilerde Amitraz Zehirlenmesi

Amitraz kedilerde kullanılır mı?

Amitraz genellikle köpeklerde parazit tedavisinde kullanılan bir ilaçtır ve kedilerde kullanımı önerilmez. Kedilerde amitraz içeren ilaçların kullanımı, kedilerin vücudundaki enzimlerin köpeklere göre daha farklı çalışması nedeniyle bazı olumsuz etkilere yol açabilir. Ayrıca, amitrazın kedilerde kullanımıyla ilgili yeterli araştırma yapılmamıştır ve bu nedenle kediler için güvenli olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Bu nedenle, eğer bir kedinin parazit tedavisi gerekiyorsa, bu konuda veteriner hekimin önerileri doğrultusunda hareket etmek önemlidir.

Semptomlar ve Tipler

  • Hafif ila şiddetli depresyon
  • Zayıflık
  • Uyumsuzluk
  • Yan yatmak, hareket etmemek
  • Yavaş kalp atış hızı
  • Düşük vücut ısısı
  • Kusma
  • İshal
  • Artan idrara çıkma
  • Ölüm

Nedenleri;

Amitraz toksisitesi, amitraz içeren ürünlerin yutulması veya bunlara maruz kalınmasından kaynaklanır. Kedilerde amitraz içeren köpek ürünleri kullanıldığında veya kedi, derisinde ve/veya tüylerinde hala amitraz bulunan bir köpekle temas ettiğinde, kedilerde amitraz toksisitesi meydana gelebilir.

Teşhisi

Evcil hayvanın geçmişi, amitraz içeren bir ürüne maruz kaldığını ortaya çıkarabilir. Kan testi (tam kan hücresi sayımı ve kan kimyası profili) normal olabilir ancak hiperglisemi (yüksek kan şekeri) yaygın bir bulgudur. Daha az yaygın olarak, karaciğer enzimlerinde yükselmeler de görülebilir.

Amitraz Zehirlenmesi Tedavisi

Derisinde ve tüylerinde amitraz varsa, kalıntıyı gidermek için kedi bulaşık deterjanı veya başka bir şampuanla yıkanmalı, ardından ılık suyla iyice durulanmalıdır. İntravenöz sıvılar, vücut sıcaklığının korunması ve beslenme desteği gibi destekleyici tedavi gerekli olabilir. Kedi yakından izlenmelidir.

Boyunluk veya tasmanın bir kısmı yutulmuşsa, bir endoskop (bağırsak yoluna sokulan uzun ince bir tüp) kullanılarak çıkarılmalıdır. Kusturmak ve midede kalan amitrazları temizlemek için hidrojen peroksit kullanılabilir. Aktif kömür genellikle amitrazın mide ve bağırsak yolundan daha fazla emilmesini önlemeye yardımcı olmak için kullanılır.

Bazen kullanılan diğer ilaçlar arasında yohimbin ve atipamezol bulunur.

SupravetGlukozamin Tablet

Supravet Glukozamin tablet, kedi ve köpekler için, eklem ve kıkırdak hasarlarında onarıcı etki yapan, yangı gidererek ağrıyı azaltan, eklem destek tabletidir. Eklem hareketleri ve kıkırdaklarının üretimine ve yeniden oluşumuna yardımcı, glukozamin, MSM ve antioksidanlar içermektedir.

- Advertisement -spot_imgspot_img
SUPRAVET
SUPRAVEThttps://blog.supravet.com.tr
Bu internet Sitesinde yer alan bilgi, rapor, grafik ve benzeri her türlü elektronik doküman Supravet tarafından her hangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Internet Sitesinde yer alan bu elektronik dokümanların doğruluğu; yazım hatası, yazılım hatası, aktarım hatası, sistemlerin bozulması veya saldırıya uğraması gibi nedenlerden kaynaklanan hatalara karşı garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu İnternet Sitesinde yer alan elektronik dokümanlardaki hatalardan, eksikliklerden ya da bu dokümanlara dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak, doğrudan veya dolaylı, her türlü maddi/manevi zararlar ve masraflardan Supravet firması sorumlu tutulamaz. Evcil hayvanlarınızın sağlığı ile ilgili en doğru kararı, Veteriner hekimlerimizin verebileceği gerçeğini unutmamanızı rica ederiz. Saygılarımızla
Ürünlerimiz

Anti Hairball Malt Kedi Macunu 100 Gr

169TL
Anti-tüy yumağı kompleksi ile: yutulan kılların sistemden doğal olarak uzaklaştırılmasını ve oluşan yeni tüy yumaklarının azaltılmasını destekler.
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img