5.4 C
Türkiye
Pazar 10 Aralık 2023

Feokromositoma ( Kedilerde Adrenal Bez Kanseri )

- Advertisement -spot_imgspot_img

Kedilerde Feokromositoma

Bir feokromositoma, bezin bazı hormonları çok fazla üretmesine neden olan bir adrenal bez tümörü türüdür. Bu, kalp atış hızı, kan basıncı ve solunum hızında artışa neden olabilir. Bu semptomlar aralıklıdır (her zaman mevcut değildir), çünkü onlara neden olan hormonlar her zaman yapılmaz veya düşük miktarlarda üretilir.

Feokromositomalar kedilerde nadirdir. Ortaya çıktıklarında, genellikle yaşlı kedilerde olur. Bu tümör, hormonları yayma işlevi gören bir endokrin bezini etkilediğinden, feokromositomalar genellikle yanlarındaki organlara yayılır ve vücudun diğer bölgelerine hızla metastaz yapabilir.

Semptomlar ve Tipler

 • zayıflık
 • sallayarak
 • Yıkılmak
 • İştahsızlık (anoreksiya)
 • Enerji eksikliği (uyuşukluk)
 • Olağan faaliyetlere karşı ilgi eksikliği (depresyon)
 • Kusma ( kedilerde reflü )
 • nefes nefese
 • Hızlı nefes alma (taşipne)
 • Artan idrara çıkma (poliüri)
 • Artan susuzluk (polidipsi)
 • İshal
 • Kilo kaybı
 • ilerleme hızı
 • Nöbetler
 • şişkin karın
 • Semptomlar gelip gidiyor gibi görünebilir
 • Bazen hiçbir semptom görülmez

Kedilerde Kanser Neden Olur?

Kedilerde feokromositoma, nadir görülen bir tümör türüdür ve böbrek üstü bezlerinde ortaya çıkar. Bu tümör, kedilerde hormonal dengesizliklere neden olabilir ve hayvanın sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Feokromositoma tedavisi, tümörün büyüklüğüne, yayılımına ve kedinin genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Küçük tümörler çoğunlukla cerrahi yolla çıkarılırken, büyük tümörlerin tedavisi daha karmaşık olabilir ve kemoterapi, radyasyon terapisi veya cerrahi müdahale kombinasyonunu gerektirebilir.

Feokromositoma

Kedilerde Kanser Teşhisi

Veteriner hekiminizin, kedinizin davranışlarının, sağlığının ve semptomların başlangıcının kapsamlı bir tıbbi geçmişine ve zaman çizelgesine ihtiyacı olacaktır. Veterineriniz, bir kitle hissedilip hissedilemeyeceğini veya fazladan sıvı olup olmadığını görmek için kedinizin karnını elle muayene edecektir. Fizik muayene sırasında bazen hızlı bir kalp atışı (taşikardi) bulunur, ancak bazen muayene sırasında anormal görünen bir şey olmaz. Tam kan sayımı, biyokimyasal profil ve idrar tahlili dahil olmak üzere standart kan çalışması istenecektir. Bunlar, kedinizin iç organlarının ne kadar iyi çalıştığını ve herhangi bir enfeksiyon olup olmadığını gösterecektir. Veterineriniz ayrıca adrenal bezin normal çalışıp çalışmadığını gösterecek özel bir kan testi isteyebilir. Kedinizin tansiyonu ölçülerek farklı tedavi yöntemleri önerebilir. Ayrıca; vitamin takviyesi desteği önerebilir.

Kedinizin kalp atış hızı çok yüksekse veya kalbinin anormal bir ritmi var gibi görünüyorsa, veterineriniz kalbin elektriksel kapasitesini kontrol etmek için bir elektrokardiyogram (EKG) isteyebilir. Veterineriniz ayrıca kedinizin karın ve göğüs kafesinin (göğüs) röntgen ve/veya ultrason görüntülerini isteyecektir. İç organlarda anormallikler varsa, röntgen veya ultrason görüntüsünde ortaya çıkabilirler. Daha ileri teşhis testleri, bilgisayarlı tomografi (CT) taraması veya manyetik rezonans görüntüsünü (MRI) içerebilir. Bu görüntüleme araçları, kedinizin iç organlarının daha ayrıntılı bir resmini verebilen daha yüksek hassasiyetli testlerdir. Nihai teşhisi doğrulamak için, veterinerinizin laboratuvar analizi için böbreküstü bezi biyopsisi alması gerekecektir.

Feokromositomalı kedilerin birden fazla tıbbi sorunu olması yaygın bir durumdur ve tedaviye en kritik duruma göre yaklaşılacaktır.

Kedi Kanser Tedavisi

Feokromositoma için seçilen tedavi cerrahidir. Kedinizin yüksek tansiyonu veya çok yüksek kalp atış hızı varsa, bu durumlar ilaçla tedavi edilecek ve ameliyat yapılmadan önce stabilize edilecektir. Kan basıncı veya kalp atış hızı tehlikeli derecede yüksekse, ameliyat yapılmadan önce kedinizin yoğun bakımda olması gerekebilir. Bazı kedilerin, ameliyat yapılmadan önce birkaç hafta boyunca kan basıncını ve kalp atış hızını kontrol etmek için ilaç alması gerekir.

Ameliyat sırasında, etkilenen adrenal bez çıkarılacaktır. Adrenal bez bazı çok büyük kan damarlarının yakınında olduğu için ameliyat zor olabilir. Ameliyat sırasında diğer organların da tümörden etkilendiği anlaşılırsa, bunların da organa göre kısmen veya tamamen çıkarılması gerekecektir. Ameliyattan sonra kediniz durumu stabil olana kadar hastanenin yoğun bakım ünitesinde tutulacaktır. Ameliyat sırasında ve sonrasında sorunlar sık ​​görülür. Veteriner hekiminiz kanama, yüksek veya düşük tansiyon, anormal kalp ritmi, nefes almada zorluk veya ameliyat sonrası enfeksiyonları izleyecektir. Ne yazık ki, bazı kediler, özellikle başka tıbbi sorunları varsa, bu sorunlardan dolayı iyileşmeyi başaramazlar.

Yaşam ve Yönetim

Kedinizin tümörü çıkarıldıktan ve sizinle birlikte eve dönebilecek hale geldikten sonra, kedinizin normal aktivite ile normal bir hayata dönmesi biraz zaman alacaktır. Kedinizin yaşam beklentisi, feokromositoma ile eşzamanlı başka sağlık koşullarının olup olmadığına bağlı olacaktır. Bazı kediler üç yıl veya daha fazla yaşamaya devam ederken, bazılarının beklentileri daha kısadır.

SupravetGlukozamin Tablet

Supravet Glukozamin tablet, kedi ve köpekler için, eklem ve kıkırdak hasarlarında onarıcı etki yapan, yangı gidererek ağrıyı azaltan, eklem destek tabletidir. Eklem hareketleri ve kıkırdaklarının üretimine ve yeniden oluşumuna yardımcı, glukozamin, MSM ve antioksidanlar içermektedir.

- Advertisement -spot_imgspot_img
SUPRAVET
SUPRAVEThttps://blog.supravet.com.tr
Bu internet Sitesinde yer alan bilgi, rapor, grafik ve benzeri her türlü elektronik doküman Supravet tarafından her hangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin genel anlamda kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Internet Sitesinde yer alan bu elektronik dokümanların doğruluğu; yazım hatası, yazılım hatası, aktarım hatası, sistemlerin bozulması veya saldırıya uğraması gibi nedenlerden kaynaklanan hatalara karşı garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu İnternet Sitesinde yer alan elektronik dokümanlardaki hatalardan, eksikliklerden ya da bu dokümanlara dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak, doğrudan veya dolaylı, her türlü maddi/manevi zararlar ve masraflardan Supravet firması sorumlu tutulamaz. Evcil hayvanlarınızın sağlığı ile ilgili en doğru kararı, Veteriner hekimlerimizin verebileceği gerçeğini unutmamanızı rica ederiz. Saygılarımızla
Ürünlerimiz

Anti Hairball Malt Kedi Macunu 100 Gr

169TL
Anti-tüy yumağı kompleksi ile: yutulan kılların sistemden doğal olarak uzaklaştırılmasını ve oluşan yeni tüy yumaklarının azaltılmasını destekler.
- Advertisement -spot_img
Related news
- Advertisement -spot_img